اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

تعداد مسافران مترو تهران با تست مثبت کرونا/ طرح تست رایگان در مترو سراسری می‌شود

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران با اشاره به آمار مسافران دارای تست مثبت کرونا در طرح انجام تست رایگان در مترو گفت: بزودی در همه ایستگاه‌های مترو با اولویت مناطق کم برخوردار تست رایگان انجام می‌گیرد.

به گزارش شوراآنلاین، مترو تهران یکی از خطوط پر مسافر شبکه های ریلی در جهان است که همزمان با شیوع کرونا هر چند تعداد مسافران آن کاهش یافته ولی با این حال روزانه حدود یک میلیون مسافر با مترو در پایتخت تردد دارند. در کنار ضد عفونی واگن های مترو، شرکت مترو تهران تلاش کرده از طریق آموزش، رویکردهای پیشگیری از انتقال کرونا را هرچه بیشتر مورد توجه شهروندان قرار دهد. از طرفی نیزمدتی است که تست رایگان کرونا توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران با همکاری برخی داشنگاه های علوم پزشکی با اولویت مناطق کم برخوردار پایتخت مانند شوش و علی آباد آغاز شده و به گفته مسوولین این معاونت بزودی به تعداد پایگاه های مربوطه افزوده خواهد شد و این اقدام در همه ایستگاه ها انجام می گیرد.

رویکردی که زمینه سازی برای ارائه واکسن کرونا در مترو هم فراهم کرده و حالا مسوولان مترو معتقدند حتی آمادگی برای تزریق واکسن کرونا در ایستگاه های مترو وجود دارد و شهرداری می تواند در این زمینه با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی ورود یابد.

سید مجتبی تقوی‌نژاد معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران در این خصوص توضیح می دهد.‌

اخیراً انجام تست کرونا در برخی از ایستگاه‌های متروی تهران انجام گرفته، آیا این برنامه همچنان ادامه خواهد داشت و نتایج آن به چه صورت بوده است؟

روزانه تعداد زیادی از شهروندان از طریق مترو در پایتخت جابجا می‌شوند و تلاش کرده‌ایم برنامه‌هایی جهت ورود مسافر سالم به شبکه مترو داشته باشیم. موفق‌ترین کشورها در کنترل کرونا کشورهایی بودند که شناسایی سریع بیماران را انجام دادند و هر چه تشخیص به موقع باشد، خسارت‌های ناشی از این بیماری کمتر خواهد شد و افراد کمتری هم به این بیماری مبتلا می‌شوند.

تست رایگان کرونا در ۵ ایستگاه جدید

در اوایل کرونا، کمبود کیت تشخیصی وجود داشت ولی در حال حاضر با همکاری برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی البرز و بشرکت شهر سالم نسبت به انجام تست رایگان کرونا در برخی از ایستگاه‌ها مانند ایستگاه شوش و علی‌آباد اقدام کردیم.

همچنین تست رایگان کرونا در ایستگاه‌های محمدشهر، کرج و گلشهر هم صورت گرفت و ان‌شاءالله با رایزنی‌هایی که در حال انجام هستیم، ۵ ایستگاه دیگر نیز به ایستگاه‌هایی که تست رایگان کرونا انجام می‌دهند افزوده خواهد شد که اولویت در مناطق کم‌برخوردار و محروم است. در حال حاضر هزینه تست کرونا در بخش خصوصی حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است، در حالی که تست کرونا در این ایستگاه‌های مترو به صورت رایگان و با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌گیرد و ما فضای لازم را در این زمینه به آنها اختصاص داده‌ایم. همچنین اولویت ما این است که به مرور در همه ایستگاه‌ها تست رایگان کرونا انجام گیرد تا هر مسافری که نیاز به این تست دارد بتواند آن را انجام دهد. در حال حاضر محل انجام تست در خارج از گیت‌های مترو است، چرا که اگر مسافر حتی قصد تردد با مترو را ندارد، بتواند در صورت نیاز از تست رایگان استفاده کند.

تعداد مسافران مترو با تست مثبت کرونا

چه تعداد تاکنون در مترو تست کرونا شده‌اند و چند نفر تست کرونایشان مثبت بوده است؟

به طورکلی در هفته‌های اخیر ۱۴۰۰ نفر جهت انجام تست کرونا به ایستگاه‌های مربوطه در مترو مراجعه کرده که نتیجه تست آنها ۲۰ دقیقه بعد مشخص شده و به آنها اطلاع داده شده است تا در صورت نیاز به مراکز درمانی مراجعه و نسبت به خودقرنطینگی اقدام کنند. همچنین از این تعداد ۲۰ نفر نتیجه تست آنها مثبت بوده است که کدملی آنها ثبت و این افراد از تردد آنها در مترو جلوگیری شده و امیدواریم سلامتی‌شان را هر چه سریع‌تر به دست آورند.

آمادگی متروی تهران جهت اختصاص فضا برای تزریق واکسن در شهر زیرزمینی 

آیا برنامه‌ای نیز برای اختصاص فضا جهت تزریق واکسن در صورت تولید به اندازه کافی و یا واردات آن دارید؟

بله، متروی تهران آمادگی دارد که پیشگام در تزریق واکسن به مسافران باشد و در صورتی که تولید واکسن به اندازه کافی انجام گیرد و واردات نیز به اندازه نیاز باشد، فضای لازم را در این زمینه به دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص خواهیم داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن