اجتماعی و فرهنگی

مشاور شهردار تهران: گفت و گو با شهرداران جهان تهران را از انزوا نجات داد

به گزارش شوراآنلاین، غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران در نشست خبری پنجمین دوره جایزه جهانی «خشت طلایی»‌ اظهار داشت: با وجود سختی ها توانستیم دوره پنجم را برگزار کنیم و امیدواریم که آثار برگزاری این برنامه ها را در طبقه بندی های بین الملی برای تهران ببینیم.

وی افزود: مسابقه خشت طلایی تبدیل به یک برند بین‌المللی شده و امسال علیرغم مشکلات شیوع پاندمی کرونا  از ۵۸ کشور، ۱۹۴ شهر در این مسابقه شرکت کرده‌اند و ۲۹۶ پروژه بین‌المللی جهت شرکت در این جشنواره مشارکت داشته‌اند که اختتامیه آن سه‌شنبه هفته جاری در برج میلاد برگزار خواهد شد.

مشاور شهردار تهران افزود: سعی کرده‌ایم تا جایگاه شهر تهران را در میان شهرهای جهان ارتقاء دهیم و محورهای ارائه جایزه جامع‌تر در نظر گرفته شده است.

محمدی با بیان اینکه این جشنواره نتایج مؤثری در انجام پروژه‌های شهری دارد گفت: با استفاده از این جشنواره تهران به نوعی از انزوا در کرونا نجات می‌یابد.

وی به تعامل شهرداران با شهرداران مختلف جهان در شرایط کرونا به صورت مجازی اشاره کرد و گفت:‌حناچی امسال نایب رئیس متروپلیس شد و این مسأله ارتقاء بین‌المللی تهران را به همراه دارد.

مشاور شهردار تهران گفت: گفت و گو با شهرداران ابتکار عملی بود که تهران را از انزوا نجات داد و نشان دادیم که بدون سفر خارجی می‌توان ارتباطات دو سویه و چند سویه برقرار کنیم و در نهایت به ارتقای رتبه بین‌المللی تهران انجامیده است و می‌توانیم از دانش و تجربه شهرها استفاده کنیم.

محمدی درباره داوری های این جشنواره گفت: نگاه داوران در این حوزه سخت گیرانه است و پروژه هایی مورد توجه هستند که رویه ساز هستند و می تواند زندگی بشر در شهرها را تغییر دهد. به هر حال کلان شهرها مشکلات یکسانی دارند و راه حل های آن برای همه کاربرد دارد. ما در جشنواره می گردیم بهترین راه حل ها را به جهان معرفی می کنیم.  جشنواره‌ای برای پژوهش‌ها هم برگزار خواهیم کرد. کیفیت جایزه ها هم نسبت به قبل بیشتر شده است.

محمدی با تاکید بر اهمیت دیپلماسی شهری گفت: دیپلماسی شهری نقش بسیار اثرگذاری نسبت به دیپلماسی عمومی و غیرشفاف داشته است. به عنوان مثال ویدیومپینگ برای دانشگاه کابل تاثیر زیادی در روابط دو کشور ایران و افغانستان داشت که مورد تایید و تشویق نهادهای بین المللی و ملی نیز قرار گرفت. علاوه بر این در یک سال گذشته نمونه های متعددی داشتیم مثل یادبود کشته شدگان ووهان چین که منجر به قدردانی چینی ها از ما شد و آنها به پاس این اقدام کمک های خوبی برای مقابله با کرونا کردند

مشاور شهردار تهران خاطرنشان کرد: در تفاهمنامه خواهرخواندگی با سایر شهرها هم  با ۵ شهر مذاکره کرده ایم که یکی از آنها محقق شد. گفت و گو با شهرداران ابتکار عملی بود که تهران را از انزوا نجات داد و نشان دادیم که بدون سفر خارجی می توان ارتباطات دو سویه و چند سویه برقرار کنیم. اینها در نهایت به ارتقای رتبه بین المللی تهران انجامیده است و می توانیم از دانش و تجربه شهرها استفاده کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا