شورای شهرصفحه اصلی

حجت نظری:خانه شهرداران تهران فروخته شده اما نه خریدار آن معلوم است و نه قیمت ملک!

به گزارش شوراآنلاین، حجت نظری عضو شورای شهر تهران در کانال تلگرامی خود متنی را در خصوص بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران منتشر کرد که به شرح ذیل است:

بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران نسبت به بودجه سال جاری از چند جهت قابل بررسی و مقایسه است. بدیهی است که وقتی می‌خواهیم بودجه سال آینده را به تصویب برسانیم، باید بررسی کنیم که چه میزان از بودجه پیش‌بینی شده برای سال جاری (۱۳۹۹) محقق شده و بعد، براساس تحقق بودجه سال جاری، بودجه سال ۱۴۰۰ را پیش بینی کنیم و در نهایت به تصویب برسانیم. به نظر می‌رسد تا اینجا تحقق درآمد بودجه سال ۹۹ نسبت به پیش‌بینی اولیه بسیار کمتر است و این موضوع باید در تصویب بودجه سال آینده چراغ راه ما باشد.

نکته بعدی که در تصویب بودجه بسیار مهم است، بررسی انحرافات بودجه است. مطلبی که همکارم آقای دکتر فراهانی نیز در بخشی از تذکر خود به آن اشاره کرد. متاسفانه عملکرد بودجه عمدتاً ناشفاف است و در بسیاری از مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها، بودجه‌ای که تخصیص پیدا می‌کند در محلی که برای آن منظور درنظر گرفته شده هزینه نمی‌شود. در برخی از موارد ممکن است که بودجه در محل دیگری هزینه ‌شود، اما عملکرد یا انحراف بودجه همچنان به شورا گزارش نمی‌شود تا حداقل بتوانیم اگر انحراف صورت نگرفته است، مطلع باشیم و در تصمیم‌گیری‌های‌مان لحاظ کنیم.

نکته مهم بعدی که گاهی گریبان‌گیر می‌شود، عدم شفافیت در نحوه کسب درآمد است. مشخصاً چند ماه پیش، شورا لایحه‌ای را تصویب کرد که طی آن، امکان فروش چند ملک از املاک شهرداری را به‌وجود آورد. اولا درآمد آن باید به حساب خزانه شهرداری واریز شود که معلوم نیست این کار انجام شده یا خیر؟! مشخصاً یک ملک که به “خانه شهرداران تهران” معروف است، فروخته شده ولی نه خریدار آن معلوم است و نه قیمت دقیقی که ملک فروخته شده!

فکر می‌کنم همه اینها به عدم شفافیت بودجه منجر می‌شود و در بررسی بودجه سال آینده اثرگذار هست. نهایتاً مصوبه بودجه سال ۱۴۰۰ باتوجه به اعداد و ارقامی که تا الان مطرح شده، بسیار رویایی بسته شده و این پیش‌بینی بودجه برای سال آینده نیز احتمالاً محقق نخواهد شد. لذا تقاضا می‌کنم که همکاران من در شورا روی این موضوع تامل اساسی داشته باشند؛ یا لایحه بودجه را رد کنیم یا اگر لایحه را رد نمی‌کنیم، حداقل‌ این لایحه را به بودجه‌ریزی عملیاتی نزدیک‌تر کنیم.

مشخصاً چیزی که اینجا برایم بسیار مهم است، سرفصل بودجه توسعه و ترویج ورزش همگانی است که از لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران حذف شده و این اتفاق خوبی برای این دوره شورا نیست. البته دقیق‌تر اینکه چند سرفصل باهم ادغام شده و هزینه‌کرد آن به خود معاونت امور اجتماعی و فرهنگی سپرده شده است. این خودش منجر عدم شفافیت در هزینه‌کرد خواهد شد. نکته آخر این‌که متاسفانه در پیش‌بینی بودجه ۱۴۰۰، مصوبات شورا مثل “برنامه سوم” یا “برنامه‌های اولویت محور” و امثال آنها لحاظ نشده‌اند. کما اینکه متاسفانه کمیته تخصیص، همچنان کاملاً غیر قانونی برگزار می‌شود و براساس مصوبه شورا جلسات را تشکیل نمی‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا