اجتماعی و فرهنگی

ضرورت اصلاح شاخص‌های طرح‌های مشارکتی اجتماعی از کیفی به کمی

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران در نشست با مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی، از اعلام آمادگی سازمان بازرسی در تغییر و اصلاح شاخص‌های فعالیت‌های کیفی حوزه اجتماعی به شاخص‌های روشن و قابل پایش و همچنین شفافیت در طرح‌های مشارکتی اجتماعی خبر داد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط‌عمومی سازمان بازرسی؛ مسعود حمزه‌ای در این نشست با اشاره به ماهیت و ظرفیت بالای فعالیت‌های اجتماعی، به دو مسئله مهم در این حوزه اشاره کرد و گفت: در بحث فعالیت و مشارکت‌های اجتماعی باید تلاش شود تا فعالیت‌های کیفی به شاخص‌های روشن کمی که قابلیت پایش داشته باشند تبدیل شود.

وی شفافیت در بحث مشارکت‌های اجتماعی را یکی دیگر از مباحث قابل اهمیت دانست و اظهار داشت: در این خصوص اگر طرح‌های مشارکتی این حوزه در سامانه شفافیت قرار گیرد، می‌تواند به رفع بسیاری از دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌ها در نحوه مصرف هزینه‌ها کمک کند.

پس از آن سیدمالک حسینی مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی نیز در این نشست ضمن اعلام آمادگی این سازمان در اجرای طرح مشارکت‌های اجتماعی گفت: پیشنهاد ما این است که در این موضوع از ظرفیت مجموعه‌های غیردولتی که سابقه فعالیت‌های مشابه در این زمینه را دارند استفاده شود.

وی با اشاره به سابقه اجرای طرح‌های مشارکتی شهرداری تهران با شهروندان در حوزه اجتماعی، افزود: شهرداری می‌تواند با بهره‌گیری از زیرساخت‌های موجود همچون ترمیم و بازسازی برخی از سوله‌های بلااستفاده و در اختیار قرار دادن آنها به نهادهای اجتماعی موجب تسهیل‌گری در اجرای طرح شود و سازمان بازرسی نیز جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی بر نحوه اجرای طرح مذکور نظارت نماید.

در ادامه قادر باستانی معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان بازرسی، روحیه مردمی در استقبال از طرح‌های مشارکتی و داوطلبانه را بسیار بالا دانست و افزود: این طرح‌ها که در دوره مدیریت شهری گذشته در ابتدا با استقبال بسیار بالای شهروندان روبرو شد، به دلیل ایراداتی در سازوکار و روند اجرای طرح، نتوانست انتظارات را برآورده کند، اما اکنون توجه به تهدیدات، فرصت‌ها و تجربیات گذشته، کمک شایانی در راستای طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای این طرح‌ها دارد و انتظار اجرای طرح‌هایی با ساختاری مشخص و نظارت هرچه بیشتر دستگاه‌های درگیر به این موارد می‌رود.

حمیدرضا نصریان رییس سامانه ۱۳۷ نیز در پایان استقبال شهروندان از طرح‌ها و برنامه‌های مشارکتی را در گرو رضایت آنان در کیفیت اجرا، استمرار در نظم و پاسخگویی به موقع دانست و گفت: باید تهدیدات و چالش‌های گذشته با دقت پایش و بررسی گردد و تمام جوانب این امر در نظر گرفته شود.

براساس این گزارش و طبق اعلام آمادگی سازمان بازرسی در جهت ارائه‌ی راهکارها و مشارکت در طراحی ساختار  شفاف در خصوص طرح‌های مشارکتی اجتماعی و فرهنگی شهروندان، مقرر شد این موارد تا حصول نتایج اولیه در دستور کار مجموعه‌ها قرار گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن