سیاسیصفحه اصلی

دادستان کل کشور: اعضای شورای شهر باید مقابل تجاوز به حقوق عامه بایستند

دادستان کل کشور در سی و هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها گفت: اعضای شورا‌ها باید در مقابل هر فرد و هر مقامی که قصد تجاوز به حقوق عامه را دارد، بایستند و با آن برخورد کنند.

دادستان کل کشور در ابتدای این مراسم اظهار کرد: یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این است که کار‌ها به مردم و شورا‌ها سپرده شده است و اهمیت دادن به جایگاه شورا‌ها در نظام جمهوری اسلامی مهم بوده و قوانین شورا‌ها بر اساس قانون مشخص شده است.

وی افزود: کار‌ها در شورا‌ها باید با برنامه ریزی انجام شود و هرگاه انسان برنامه مشخص داشته باشد می‌تواند به هدف خود برسد.

منتظری با بیان اینکه برخی از قوانین از سال‌های پیش تصویب شده و امروز قابلیت خود را از دست داده است، گفت: قوانین پراکنده و ناقص باید اصلاح شود. تنقیح قوانین باید در شورای عالی استان‌ها انجام شود که متاسفانه اقدام خاصی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوانی برخوردار است و می‌تواند لوایح خود را مستقیما به مجلس ارائه کند، اظهار داشت:متاسفانه از این پتانسیل استفاده نشده است درحالیکه شورا‌ها می‌توانند با لوایح مشکلاتی که مخصوصا در شهرداری‌ها وجود دارد اصلاح کنند.

دادستان کل کشور افزود: شورا‌ها خدمات ارزشمندی داشته‌اند، اما از ظرفیت ارزشمند و گسترده خود استفاده آنچنانی نکرده‌اند و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده بیشتری شود.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه تاکید کرد: شورای عالی استان‌ها بر اساس اختیارات خود و با همکاری مجلس به اصلاح قوانین اقدام کند؛ چراکه با اصلاح قانون بخش قابل توجهی از مشکلات که امروز وجود دارد مرتفع می‌شود.

وی افزود: اگر بین تمام قوا اتحاد باشد ثمره آن در کام مردم می‌نشیند و بار‌ها رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید داشته‌اند.

دادستان کل کشور ادامه داد: شورا‌ها باید به بحث تغییر کاربری‌ها، تجاوز به منابع ملی، کوه‌ها، جنگل‌ها و حاشیه رودخانه و دریا ورود داشته باشند. با اینکه این موضوع مورد تاکید مدیران سطح عالی کشور بوده است؛ اما موفقیتی در این زمینه نداشته‌ایم. بعضی از اعضای شورا‌ها خود باعث تجاوز به کوه‌ها و جنگل شده‌اند، آیا شورا‌ها شاهد تجاوز به کوه‌ها نبوده‌اند یا در شمال تهران و در کنار حریم رودخانه، شورا برای ساخت هتل پروانه داده است. چرا شورا‌ها اجازه تجاوز به حقوق بیت المال را می‌دهند درحالیکه باید به صورت جدی به این موضوع ورود کنید.

دادستان کل کشور اضافه کرد: در امر پیشگیری از تخلفات و صیانت از حقوق عامه، شوراها می‌توانند بازوی توانمندی برای قوه قضاییه باشند. اعضای شورا‌ها باید در مقابل هر فرد و هر مقامی که قصد تجاوز به حقوق عامه را دارد، بایستند و با آن برخورد کنند. باید این موارد را به دستگاه قضایی اطلاع دهید و دستگاه قضایی در این گونه موارد تعارفی با کسی ندارد.

وی اظهار داشت: قوه قضاییه عزم خود را برای مقابله با فساد جزم کرده است و اقدامات بسیاری در این باره داشته است. شورای عالی استان‌ها هم باید از ظرفیت خود برای مقابله با فساد استفاده کنند.

 دادستان کل کشور حوادث روز گذشته امریکا را یک دمل چرکین خواند و گفت: حوادث روز گذشته در آمریکا نشان داد نظام آمریکا رو به افول است.

وی در ادامه افزود: شورا‌ها می‌توانند در عرصه اقتصاد و رشد و تولید اثر گذار باشند. همچنین شورا‌ها می‌توانند در برخی مسائل با همکاری شورا‌های حل احتلاف اقدامات مناسبی انجام دهند.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به نامه اخیر خود به رئیس کل بانک مرکزی، خاطرنشان کرد: با کسانیکه تسهیلات بانکی گرفته‌اند؛ اما در جای دیگری مصرف کرده‌اند برخورد می‌شود؛ اما از افرادی که تسهیلات گرفته اند و در جای خود مصرف کرده اند، اما به خاطر موضوعاتی مانند تحریم دچار مشکل شده‌اند دستگاه قضایی حمایت کامل و قاطع خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا