اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

سیستم‌های کنترل و پیشگیری کرونا در تهران ضعیف‌ است/ هشدار نسبت به خطرِ هم‌افزایی آلودگی هوا و کرونا

مدیر عامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران سیستم‌های کنترل و پیشگیری کرونا در پایتخت را نسبت به سایر مناطق کشور ضعیف‌تر دانست.

«حمید چوبینه» مدیر عامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران درباره آلودگی هوا و میزان مراجعه به مراکز درمانی شهرداری تهران گفت: آمار دقیقی از مراجعه به مراکز ندارم، اما معمولا زمانی که هوا آلوده است؛ مراجعه افراد در معرض ناراحتی‌های قلبی و ریوی و کسانی که از آسم و آلرژی رنج می‌برند، به مراکز درمانی بیشتر می‌شود.

او با بیان اینکه در هوای آلوده به سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی توصیه می‌شود از خانه خارج نشوند، گفت: اکنون که شرایط کرونا را نیز تجربه می‌کنیم، تاکید بر این توصیه چندین برابر است.

چوبینه با اشاره به اینکه با توجه به شیوع کرونا باید هوشیارتر از گذشته عمل کرد، اضافه کرد: شرایطی که در گذشته داشتیم و در زمینه کنترل بیماری در موج اول ناشی از هوشمندی اجتماعی مردم و دقت مسئولان در زمینه کنترل و پیشگیری از کنترل بیماری کرونا بود، اما یکباره ورق برگشت.

مدیر عامل شرکت شهر سالم گفت: کرونا از آتش زیر خاکستر هم بدتر است و ممکن است هیچ ردی از آن در فرایندهای بیرونی جامعه دیده نشود، اما یکباره جامعه را گرفتار کند.

او ادامه داد: اگرچه آمار مرگ‌ومیر کرونا صفر نشده و صرفا کمتر شده است، اما نسبت به زمانی که در پیک کرونا بودیم و شاهد جان باختن شهروندان و شیوع بسیار گسترده بودیم شرایط بهتر است، البته نه اینکه این بیماری دیگر خطری ایجاد نمی‌کند.

او با تاکید بر اینکه پیشگیری مهمترین اقدام برای از بین بردن کرونا است، گفت: قرنطینه افراد دارای علائم، غربالگری، عدم برگزاری دورهمی‌، جلوگیری از حضور در مکان‌های شلوغ و این موارد باید سر جای خود باقی باشد تا موفقیت را به سرانجام برسانیم.

چوبینه در واکنش به اینکه کاهش آمار، نگرانی از تقلیل اجرای پروتکل‌ها توسط مردم را به همراه دارد، گفت: بله، این مساله صادق است. همیشه زمانی که احساس کردیم خیلی موفق شدیم فرایندهای کنترلی و پیشگیری را کم کردیم و به شرایط قبل بازگشتیم.

مدیر عامل شرکت شهر سالم ادامه داد: اکنون آمار کاهش پیدا کرده، اما موج زمستانه بعدی با توجه به اینکه هوای آلوده نیز حاکم است و می تواند وضعیت تنفسی را بدتر کند و تلفات ناشی از کرونا را در صورتی که شیوع آن بیشتر شود؛ افزایش ‌دهد، باید تا رسیدن به آخرین آمار تلفات، پروتکل‌ها را کنترل کنیم.

او درباره تاثیر آلودگی بر شیوع کرونا گفت: آلودگی به خودی خود شیوع کرونا را بیشتر نمی‌کند، بلکه از آنجایی که ریه‌ها را درگیر می‌کند و با تنفس افراد در ارتباط است و عارضه اصلی ویروس کرونا نیز بر روی سیستم تنفسی است، هم‌افزایی پیدا می‌کنند و خطر بیشتری ایجاد می‌شود.

چوبینه گفت: زمانی می‌توانیم از موفقیت در حوزه مقابله با کرونا صحبت کنیم که آخرین مورد نیز درمان شده باشد و برای موارد شبه بیماری نیز دستورالعمل‌های دقیق و فوری اجرا شود.

او در پاسخ به این سوال که اجرای فوری دستورالعمل‌ها در صورت مشاهده فرد مشکوک در تهران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: در تهران سیستم‌های کنترل و پیشگیری نسبت به مناطق دیگر کشور ضعیف‌تر است. حتما باید سیاست‌گذاران عرصه سلامت با هماهنگی مردم و سازمان‌ها به یک راه حل درست برسند. فردی که شبه علامت دارد باید تامین مالی شود و بتواند درمان مناسب را دریافت کند تا نسبت به حضور در بیرون از منزل‌ احساس عدم نیاز کند.

چوبینه تصریح کرد: افراد باید بدانند که کسی متوجه آن‌ها است و از نظر نظارتی و رعایت پروتکل‌ها و همچنین از نظر حمایتی رصد می‌شوند.

منبع:ایلنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن