اعضای شورای شهر تهرانشورای شهرصفحه اصلی

سکونت ۲۵ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده/ خطر زلزله در کمین پایتخت‌نشینان

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از مردم تهران در ۴ هزار هکتار بافت فرسوده پایتخت زندگی می‌کنند، گفت: زلزله در کمین مردم تهران است و باید نوسازی بافت فرسوده تسریع یابد.

به گزارش شوراآنلاین، زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران درباره خطر زلزله در پایتخت اظهار داشت: نمی‌توان از وقوع زلزله پیشگیری کرد ولی قطعا انجام تمهیداتی جهت کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از آن امری ضروری است و همیشه مورد توجه قرار گرفته از جمله اینکه سوله‌های مدیریت بحران در نظر گرفته شده و آموزش‌هایی به شهروندان ارائه شده است.

وی افزود: البته ارائه آموزش‌ها به شهروندان تا کنون به اندازه کافی نبوده و رسانه‌های رسمی کشور مانند انتشار مداوم اخبار باید ارائه آموزش‌ها را به صورت مستمر انجام دهند و در این آموزش‌ها علاوه بر معرفی سوله‌های بحران مکان‌هایی که در هنگام وقوع زلزله امن‌تر هستند معرفی کنند.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه کشور ما در منطقه زلزله‌خیز جهان قرار دارد، گفت: پس از وقوع زلزله بم موضوع ایمنی بیشتر ساختمان‌ها مورد توجه قرار گرفت ولی با این وجود تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

نژادبهرام با بیان اینکه در پایتخت ۴ هزار هکتار بافت فرسوده داریم، گفت: حدود ۴۰ درصد از این ۴هزار هکتار نوسازی شده و ۳ مشکل عدم استحکام سازه، ریزدانه بودن بافت و نفوذپذیری ۳ مشکل بافت‌های فرسوده است که فقط مسأله عدم استحکام سازه خطر وقوع سیل، زلزله و فرونشست را مضاعف می‌کند.

وی گفت: شهرداری تهران به شدت به دنبال نوسازی بافت فرسوده است و در سال ۹۹ بودجه سازمان نوسازی حدود ۳۰۰ برابر افزایش یافت و مدیریت پنجم شورا به شدت مسأله نوسازی در پایتخت را مورد توجه قرار داده است.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: دولت نیز لازم است کمک‌های بیشتری جهت نوسازی بافت فرسوده ارائه کند البته در حال حاضر برای نوسازی هر واحد دولت ۵۰ میلیون تومان وام می‌پردازد شهرداری نیز جهت تشویق نوسازی واحدها‌ی مسکونی به مالکان مجوز ساخت یک طبقه اضافه و حتی صدور پروانه رایگان را می‌دهد ولی هنوز در زمینه نوسازی عقب هستیم و باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

نژادبهرام گفت:‌۲۵ درصد جمعیت تهران در ۴ هزار بافت فرسوده زندگی می‌کنند که خطر زلزله برای آنها بیشتر است و باید هر چه سریع‌تر جهت نوسازی این بافت اقدام شود.

منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا