سیاسیصفحه اصلی

اختیارات شهرداران بیشتر می شود

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون مدیریت شهری خبر داد و گفت: در این طرح به‌دنبال افزایش اختیارات مدیریت‌های شهری هستیم.

به گزارش شوراآنلاین، محسن پیرهادی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی؛ از تصویب کلیات طرح جامع مدیریت شهری در این کمیسیون خبر داد و گفت: طرح جامع مدیریت شهری، از مدت‌ها پیش در دستور کار مجلس شورای اسلامی بوده و در مجلس یازدهم، از همان ابتدا در اولویت قرار گرفته است.

پیرهادی افزود: در طرح جامع مدیریت شهری، به‌دنبال ایجاد یکپارچگی در وظایف و اختیارات شهری و محلی هستیم و تلاش داریم از تعدد مراجع تصمیم‌گیر در امور محلی بکاهیم و اختیارات مدیریت‌های شهری را افزایش دهیم. برخی کشورها، تجربیات موفقی از واگذاری امور خدماتی، ارتباطی، آموزشی، بهداشتی و حتی امنیتی به نظام مدیریت شهری داشته‌اند که متأسفانه ما در این زمینه دچار عقب‌ماندگی هستیم.

عضو مجمع نمایندگان تهران اضافه کرد: طرح جامع مدیریت شهری از گذشته روی میز نمایندگان و از تکالیف برنامه‌های چهارم و پنجم بوده است. سال ۹۳ لایحه‌ای با این عنوان و در سال ۹۶ طرحی توسط نمایندگان پیرامون همین موضوع تدوین شد که تاکنون به سرانجام نرسیده است. دلیل عمده حرکت کُند این طرح در مسیر تصویب و تبدیل شدن به قانون، مقاومت دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی در برابر تصحیح و تجمیع اختیارات بوده است. طبیعتاً دستگاه‌ها نمی‌خواهند بخشی از اختیارات خود را به مدیریت‌های محلی واگذار و با این کار، تعداد صندلی‌های مدیریتی و گستره نفوذ و عمل خود را محدود کنند.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس تصریح کرد: از وزارت کشور، شوراهای شهر و شهرداری‌های سراسر کشور، به‌ویژه کلان‌شهرها خواسته‌ایم نظرات کارشناسی خود را پیرامون طرح جامع مدیریت شهری ارسال کنند. در حال حاضر کلیات طرح تصویب شده و هنوز به تصویب جزئیات نرسیده‌ایم. اصرار داریم تمام ظرفیت علمی و کارشناسی کشور اعم از اساتید دانشگاه، شهرداران و مدیران شهری، اعضای شوراهای شهر و سایر افراد و مراکز مرتبط در تدوین این طرح مشارکت کنند. با رویکرد توجه به مدیریت‌های محلی، شهرداری‌ها روز به روز در حال گسترش هستند و حتی می‌توان از شهرداری‌ها و مدیریت‌های محلی به‌عنوان قوه چهارم در ساختار مدیریت کشور نام برد. اگر مجموع کارکنان و بودجه شهرداری ۱۰ کلانشهر کشور را با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های بزرگ مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که این ادعای گزافی هم نیست.

وی اضافه کرد: پس از تجمیع نظرات کارشناسی و اخذ نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس، طرح جامع مدیریت شهری به صحن علنی خواهد رفت و در انتظار رأی نمایندگان خواهد بود. این نکته را هم باید اضافه کرد که مجلس یازدهم از ابتدای کار، توجهی ویژه‌ به نظام مدیریت شهری داشته است، به طوری که در این دوره فراکسیون مدیریت شهری با حضور ۱۹۳ نماینده مجلس تشکیل شد که بی‌سابقه بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن