سیاسی

ربیعی: دولت معطل انتخابات آمریکا نبود و نیست

سخنگوی دولت گفت: ما به هیچ وجه نگاهی به تحولات آمریکا نخواهیم داشت و هر کسی که به کاخ سفید راه یابد نگاهش باید متوجه ایران باشد پس دولت معطل تحولات انتخابات در آمریکا نیست و نخواهد بود.

به گزارش شوراآنلاین، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری با خبرنگاران گفت: لازم می دانم با توجه به جلسه گذشته هیات وزیران که در حضور رهبری انجام شد به عنوان سخنگوی دولت و به نمایندگی همکاران از حضور و فرمایشات و رهنمودهای راهگشای معظم له سپاسگذاری کنم.

تعطیلی، رکود و سستی نداشته و نخواهیم داشت

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدار سال آخر دولت را مهم تلقی کردند و سال آخر دولت را معنا بخشی کردند، قطعا دولت فرمایشات ایشان را با اهتمام پیگیری می‌کند.

سخنگوی دولت گفت: ما تعطیلی، رکود و سستی نداشته و نخواهیم داشت، مفهوم سال آخر برای ما به معنای پایان و سست کردن فعالیت‌ها نیست، ما علاوه بر وظایف جاری و روزمره اداره کشور، در حال دنبال کردن اصلاحات ساختاری و بلند مدت بوده‌ایم و خواهیم بود.

ربیعی تاکید کرد: در ادامه فعالیت های هفت ساله دولت تلاش خواهیم کرد با عبور از شرایط سخت به سمت ایجاد ثبات و آرامش در برابر تکانه‌هایی که در سال‌های اخیر به اقتصاد کشور وارد شد به نحوی عمل کنیم که امکان فراز نوین برای دولت آینده هم فراهم شود.

ربیعی با بیان اینکه امسال برای دولت سال اصلاحات ساختاری و ایجاد آمادگی برای ورود پرقدرت به قرن جدید است.

تعداد جانباختگان روند کاهشی دارد

وی در ادامه به تعداد جانباختگان کرونا اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد جانباختگان روند کاهشی دارد و به تعداد دو رقمی نزدیک می‌شویم، البته همه می دانیم کاهش یک فوتی و یک جانباخته حاصل زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه کادر بهداشت و درمان و رنج‌های زیادی است که در این کاهش صورت گرفته است به رغم تاثیر زیاد تلاش‌های کادر درمان در کاهش مرگ و میر، اما در ابتلا که به در نهایت ممکن است منجر به مرگ می شود هیچ چیزی اثر ندارد مگر رفتار همه ما ایرانیان؛ ابتلا وابسته به رفتار ما است.

وی اظهار کرد: برای کاهش تعداد مرگ و میر مبتلایان تکرار می‌کنم توصیه های سه گانه رعایت فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی مرتب به دست ها رعایت کنیم.

همه تلاش خود را برای ورود پرقدرت به قرن جدید به کار گیریم

سخنگوی دولت افزود: در هفته دولت هستیم اهتمام و تصمیم همه اعضای دولت و تاکید رییس جمهور برای این مبنا استوار است که در یک سال باقی مانده دولت، همه تلاش خود را برای ورود پرقدرت به قرن جدید به کار گیریم؛ در شرایط سخت ۷ سال گذشته در مرکز بی سابقه دشمنی‌ها، ائتلاف بدخواهان و توطئه‌های شوم صهیونیستی- آمریکایی و همچنین تکانه‌های اقتصادی سنگین مانند کاهش قیمت نفت سال ۹۳ -که بیش از ۷۰ درصد بود- یا در تحریم‌های ظالمانه در سال ۹۷ که به طور شدید و بی‌سابقه صورت گرفت و همپوشانی اینها با آثار اقتصادی و اجتماعی کرونا مواجه شدیم.

وی با تاکید بر اینکه در این سال‌ها دولت سیاست منزوی کردن آمریکا در عرصه بین المللی را دنبال کرده است، گفت: علاوه بر آن افزایش توان ملی در اقتصاد؛ حفاظت از زندگی و سلامت مردم به طور توامان را پیش برده است استراتژی سه گانه به عقب راندن آمریکا، افزایش توان ملی در اقتصاد و حفاظت از زندگی و سلامت مردم را در سال گذشته با تمرکز بیشتری دنبال کردیم در این مدت این مهم را با ارتقای توان ملی با اتکا به توان داخلی و منابع عظیم انسانی موجود در ایران مد نظر قرار داده بودیم.

دولت هیچ نگاهی به تحولات آمریکا نخواهد داشت

وی افزود: دولت با عقلانیت و سختکوشی به هیچ وجه نگاهی به تحولات آمریکا نخواهد داشت و با این وصف، هر کسی که به کاخ سفید راه یابد نگاه او باید متوجه ایران باشد دولت معطل تحولات انتخابات در آمریکا نبوده و نخواهد بود و اتکا به داخل و تولید افزایش قدرت در داخل باعث ناامیدی دشمنان و ایجاد فرصت های جدید حتی در زمینه اقتصادی برای ما خواهد شد؛ شاخص‌های اقتصادی ما با وجود ظلم ناشی از تحریم در این چند سال نشان دهنده این مهم است.

اسنپ بک اصطلاحی ژورنالیستی است

ربیعی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تلاش‌های آمریکا برای برقراری و استفاده مکانیسم ماشه در صورتی که این اتفاق رخ دهد واکنش ایران چه خواهد بود، گفت: اصصلاح اسنپ‌بک در هیچ کدام از قراردادهای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استفاده نشده، آمریکا عمدا از این کلمه برای القاء برگشت خودکار سوء استفاده می‌کند.

وی اظهار کرد: جمله‌بندی که در قطعنامه آمده است با این اصطلاح مطابقت ندارد، احیای مفاد قراردادهای فسخ شده که نیازمند فرایند زمان بر است و اساسا جعلی است که خود آمریکا انجام داده و بر آن تاکید می‌کند بدون اینکه اقدام حقوقی و شرایط حضور در برجام را داشته باشد این موضوع را تبلیغ می‌کند.

ربیعی یادآور شد: اقدام غیرقانونی امریکا قطعا با مخالفت جامعه جهانی مواجهه خواهد شد و غیر از خود امریکا هیچ کشوری صلاحیتی برای بازگشت مفاد قطعنامه‌های پیشین قائل نیست، اسنپ‌بک یک اصطلاح ژورنالیستی است که آمریکایی‌ها برای القاء دروغ خودشان ابداع کردند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مکانیسم حل و فصل اختلاف ذیل مفاد ۳۶ و ۳۷ برجام و ساز کارهای آن تعریف شده است و منوط به طی مراحل با حسن نیت از سوی فرد شاکی است. آمریکا در این زمینه حسن نیت ندارد از برجام خارج شده و اساسا حقوقی ندارد که بخواهد این موضوع را دنبال کند تصور ما این است شکست مفتضحانه‌ای در شورای امنیت به اثبات رسید این قلدرمآبی هم راه به جایی نخواهد برد و طبق برجام آمریکا از آن خارج شده هیچ گونه حقی هم برای آمریکا در زمینه اظهار و نظر وجود ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه دولت در بودجه سال ۹۹ با چه موانع و مشکلاتی رو به رو بود و برای جبران کسی بودجه چه اقداماتی انجام داده است گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما در ارتباط با بودجه کاهش درآمدهای نفتی بود که ناشی از فشارهای آمریکا این اتفاق افتاد. آنان عدم تحقق درآمدهای بودجه را متصور بودند و برای بر هم ریختن تراز بودجه تلاش می‌کردند تا در نهایت تعادل‌های اقتصادی کشور منجر شود اما بلافاصله برای مدیریت بودجه با اتکای کم یا حتی بدون اتکا به نفت دو راهکار را در دولت و در ستاد اقتصاد دولت دنبال کردیم یکی کاهش هزینه‌ها بود و دیگری ایجاد درآمدهای جدید بود.

ربیعی یادآور شد: در بخش کاهش هزینه‌ها امکان صرفه جویی هزینه‌ها در هزینه‌های غیر اجتناب ناپذیر بود، ما هزینه‌های اجتناب ناپذیر را باید انجام می دادیم مثل حقوق‌ها حتی گزارش خواهم داد که در آنجا به سمت افزایش با توجه به سیاست قدرت خرید ما حرکت کردیم ما کاهش هزینه‌ها را به جز حقوق و دستمزد مددجو را از این قبیل به این سمت بردیم و حتی حقوق و افزایش سنوات کارکنان اجرا شد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرا شد

سخنگوی دولت ادامه داد: همسان سازی حقوق بازنشستگان هم اجرا شد پرداخت بدهی‌های دولت به بخش های مختلف به موقع صورت گرفت. همچنین بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومان در کاهش هزینه‌ها و سیاست‌ها را دنبال کردیم و در حوزه ایجاد منابع جدید، شیوه‌های متنوعی برای تامین منابع مالی اتخاذ شد و اساس دولت هم بر عدم تکیه بر پول پرقدرت بانک مرکزی بود و حتی یکی از افتخارات ما این بود که ما نقدینگی را افزایش ندادیم.

وی با بیان اینکه اگر نمودار افزایش نقدینگی را طی سال ها نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که به هیچ وجه اتکای ما به افزایش نقدینگی و پول پرقدرت نبوده است، اظهار کرد: ما سیاست مولدسازی دارایی دولت و واگذاری شرکت‌های دولتی را به مردم در راستای اصل ۴۴ را دنبال کردیم. همچنین فروش اوراق و اخذ مالیات، آن‌هم نه با فشار بر مالیات دهندگان و صادرکنندگان بلکه با اخذ مالیات و افزایش میزانش از گروه‌های فرار مالیاتی داشتند.

ربیعی افزود: علاوه بر این که ما کسری بودجه را از این طریق جبران کردیم با اقداماتی که در راستای اصل ۴۴ انجام دادیم امکان سرمایه گذاری جدیدی هم تا حدودی فراهم شد و امروز مردم با پول های مختصر خریدهای شرکت‌های مهم دولتی را می‌توانند انجام دهند که به نظر می‌رسد آثار عدالت اجتماعی هم در این زمینه خواهد داشت.

وی با اشاره به راه‌اندازی صندوق دارای دوم، گفت: تصمیمی که هم گرفتیم در زمینه واگذاری دارای دوم با ۲۰ درصد تخفیف به دوره قبل، این هم تصمیمی بود که در همین راستا بحث بودجه بود اما برای بودجه سال ۱۴۰۰ بنای دولت علاوه بر غلبه و تکانه شوک های تروریزم اقتصادی که بر اقتصاد ایران وارد شده است.

سخنگوی دولت افزود: همچنین ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بودجه‌ریزی مقاومتی و برای ایجاد زیرساخت‌ها در بودجه که دولت‌های آینده بتوانند با این زیرساخت‌ها، بودجه‌ریزی مناسبی داشته باشند؛ بنابراین ما این اصلاحات را معطوف به آینده رو به جلو بردیم.

وی با یادآوری بیانات رهبری خطاب به هیئت دولت در دیدار اخیر، تصریح کرد: برنامه‌ریزی دولت برای بدبینانه ترین شرایط هم طراحی شده است، به نحوی که اقتصاد ایران از شوک‌های درآمدی وابسته به نفت خارج بشود متکی بر تولید داخل بشود و گرفتن مالیات مناسب از کاهش فرار مالیاتی جلوگیری کند و به ایجاد بسترهای جدید مالیاتی و مولدسازی و واگذاری شرکت‌ها در این زمینه منجر شود که وزارت امور خارجه هم بسیار زحمت کشید. ما در الگوی هماهنگی وزارت صنعت و معدن و تجارت و وزارت امور خارجه اتکای خود را به بازارهای همسایه و کشورهای منطقه و حتی بازارهای جهانی به سمت صادرات غیر نفتی بردیم.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه اتکای ما به بازار کشورهای منطقه و همسایه در حقیقت استراتژی بود که ارز مورد نیاز خودمان را و تکیه به فروش نفت را کاهش دهیم، یادآور شد: رییس جمهوری به زودی برنامه را اعلام خواهند کرد که این برنامه متعهدانه نسبت به آینده ایران طراحی شده است. امیدواریم در پایان دولت امکان ایجاد زیر ساخت‌ها به گونه‌ای فراهم شود که فراز نوین را برای دولت آینده رقم بزند.

ربیعی درباره تعیین مجازات برای متخلفان از دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: به طور اصولی مانند شرایط جنگ یا تدابیر در شرایط تحریم، ستادهایی در زمان بحرانی تشکیل می‌شوند و در تمام دنیا هم متداول است. خصوصیات و خصلت این ستاد موقتی بودن و تصمیم‌گیری در مورد موارد آنی است؛ و برای عبور از بحران است؛ اگر این تصمیمات ستاد ملی کرونا نیازمند تداوم باشد آن را در قالب لایحه قانونی پیش‌بینی و تدوین و برای مجلس ارسال می کنیم.

وی افزود: خصلت این‌گونه ستادها، تصمیمات فوری برای عبور از بحران است، باید توجه شود که ستاد ملی کرونا در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده است و به تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی رسیده است؛ مصوبات و تصمیمات ستاد ملی کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.

مصوبات ستاد کرونا لازم الاجراست

سخنگوی دولت با بیان این که رییس ستاد ملی کرونا، رییس شورای عالی امنیت ملی است گفت: اصل تشکیل این ستاد با مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، که خصوصیت آن شورا را همه واقف هستیم. ستاد ملی کرونا در شرایط اضطراری تشکیل و مصوبات آن لازم الاجرا است، اما قانون به معنای مصطلح آن که باید توسط مجلس انجام شود و به تایید شورای نگهبان برسد، در این ستاد نداریم.

ربیعی گفت: موجب قانون اساسی، یگانه مرجع تصویب قانونگذاری که باید تشریفات آن اجرا شود، مجلس شورای اسلامی است؛ آنچه به عنوان مجازات در مصوبات ستاد ملی کرونا آمده است، مجازات‌هایی است که یا قانون برای آن وجود دارد، یا در حیطه اختیارات دستگاه‌ها است.

وی با اشاره به برخی از مجازات برای تخلف‌ها از پروتکل‌های بهداشتی افزود: کارمندی که دستورالعمل‌ها را مراعات نکند، به کمیته‌های انضباطی شوراهای رسیدگی در وزارتخانه‌ها معرفی می‌شود، یا اگر ماسک نزنند اجازه ورود به او نخواهند داد، یا اگر کسی تخلف کند به قوه قضاییه معرفی می شود.اگر ساختار مجازات‌های تدوین شده بررسی شود، کاملا از این جنس از موارد است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که مردم از کرونا خسته اند، آثار روحی روانی دارد، باید با دقت اظهار نظر شود در شرایط کنونی حفاظت از جان انسان‌ها وظیفه همه ما است.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره فروش اوراق سلف نفت و تکذیبیه قوه قضاییه مبنی بر ارسال نامه به رهبری گفت: اوراق سلف نفتی با فروش نفت معمولا ادغام شده تصور می‌کنند؛ سلف نفتی مبتنی بر بند «ی» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ است اما در این‌باره کمیسیون برنامه وبودجه مجلس نظرات تحصصی داشت که با جلساتی که با وزارت نفت و سازمان برنامه و کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد در این زمینه تفاهم صورت گرفته است اما طرح روش فروش نفت رد داخل موضوع دیگری است که در شورای عالی سران سه قوه مطرح شد و دیدگاه های متنوعی وجود داشت و مقرر شد که با تعامل سران سه قوه طرح نهایی تبیین و ارائه شود.

وی افزود: ما در حال رایزنی با دو قوه دیگر هستیم، دبیرخانه ستاد شورای عالی سران سه قوه جلساتی را در این زمینه تشکیل می دهد و با اشتراک نظری که حاصل خواهد شود به زودی این موضوع را اعلام می کنیم.

چیزی غیر از شفافیت و همکاری در سابق خود با آژانس نداشتیم

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره سفر رافائل گروسی به تهران و ارتباط آن به مکانیسم ماشه اظهار کرد: این اولین سفر مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران پس از تصدی این مسئولیت است و ما هم استقبال کردیم و ما چیزی غیر از شفافیت و همکاری در سابق خود با آژانس نداشتیم و ملاقات متعدد در اینجا انجام دادند برخی اطلاعات غلط به آژانس ارسال شده بود که این اطلاعات غلط به طور مشخص از سوی رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با جعل برخی اطلاعات و سندسازی ها اطلاعات غلطی ارائه شده بود بخشی از این سفر برای ارزیابی این اطلاعات بود و ما اعلام آمادگی کرده بودیم که کماکان در چارچوب‌های مشخص شده نظارت این سازمان بین المللی – نظارت آژانس- را داریم و در کشور ما حضور دارند و امیدواریم همکاری با آژانس که ما برای آن ارزش قائل هستیم و ماموریت‌های فنی برای توسعه صلح آمیز انرژی هسته است و مدیرکل آژانس کمتر اجازه دهد یا اساسا اجازه ندهد که مورد سوء استفاده سیاسی قرار گیرد.

ربیعی گفت: سابقه گذشته آژانس همینطور بوده که گزارش‌های متعدد درباره فعالیت ما در سال‌های گذشته پایبندی ما را به تعهدات نشان داده است؛ اراده ما برای حفظ همکاری گسترده با آژانس در چارچوب پادمان و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است و امیدواریم در این سفر برخی گزارش‌های ارسالی نادرست و اقدامات آن دقیقا بررسی و روشن شود و اجازه دهیم که آقای صالحی در این زمینه گزارش دقیقتری ارائه دهند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه یک هزار و ۹۰۰ طرح ملی عمرانی از طرح‌های کوچک تا بزرگ را در هفته دولت افتتاح می‌کنیم، گفت: تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای راه‌اندازی و تکمیل طرح‌های کوچک و متوسط را داریم و ۲ هزار و ۶۸۰ طرح عمرانی استانی را داشتیم که برای انجام آنها ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اختصاص یافت. وی تأکید کرد: ۳۱ طرح عمرانی ویژه هر استان را داشتیم که ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آنها اختصاص یافت و در هفته دولت افتتاح می‌شوند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یک هزار و ۱۶۳ طرح جهش تولید استانی هم در هفته دولت افتتاح می‌شود، اظهار کرد: ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به اجرای این طرح‌ها اختصاص یافت. همچنین از افتتاح طرح‌های بزرگی در حوزه صنعتی، کشاورزی، راه، نیرو و انرژی در هفته دولت انجام می‌شود.

نشیب های بورس نباید نگران کننده باشد

ربیعی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره نگرانی‌ مردم از نزولی شدن بازار سرمایه و احتمال دچار شدن این بازار به سرنوشت موسسات مالی اعتباری در سطحی دیگر، اظهار کرد: اساسا شبیه سازی نادرستی در این زمینه صورت می گیرد. ماهیت بورس با ماهیت موسسات اعتباری کاملا متفاوت است. در عین حال کسانی که وارد بورس می شوند می دانند که بورس فراز و نشیب دارد. بورس مثل بانک نیست که شما کاری به پولتان نداشته باشید و سر موعد سود تفاهم شده را بگیرید. بورس همواره با افت‌وخیز مواجه بوده و بازار سرمایه تابع شرایط مختلف است؛ بنابراین کسانی که وارد بورس می‌شوند باید به این موضوع توجه داشته باشند.

وی تأکید کرد: حمایت از بازار سرمایه را در دستور کار دولت است و از میان بازارهای مختلف پولی، مالی، کالایی و غیره که دولت باید آنها را مورد حمایت قرار دهد، بازار سرمایه با توجه به شرایط کشور ما مهمترین بازار است. در این زمینه مساله اصلی ما هجوم نقدینگی به بازار سایر کالاهاست و این موضوع باعث افزایش قیمت کالاهای مختلف مثل مسکن می‌شود.

ربیعی تصریح کرد: بورس می‌تواند با سیاست‌گذاری درست، نقدینگی‌های خرد را جمع کند و دولت سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بورس بتواند شادابی خود را حفظ کند اما این به معنای مداخله در اداره بورس نیست.

سخنگوی دولت در پایان گفت: مدیریت کنونی بورس بر استقلال این بازار افزوده و منحنی بورس در روند چنددهه فعالیت خود همواره صعودی مانده و این فراز و نشیب‌ها نباید کسی را نگران کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا