اجتماعی و فرهنگی

معاون کل وزارت بهداشت تشریح کرد برگزاری مراسم محرم با اعمال شرایط خاص/ پیشنهاد لغو طرح ترافیک به ستاد کرونا

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ۷۲.۵ میلیون نفر در استانهای با وضعیت قرمز ساکن هستند، تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری محرم را تشریح و تاکید کرد که محرم امسال با اعمال شرایط خاص برگزار خواهد شد.

به گزارش شوراآنلاین، دکتر ایرج حریرچی، گفت: برای مشاهده اثرات تغییر رفتار مردم، در مورد مرگ و میر ناشی از کرونا به بازه زمانی ۴ الی ۶ هفته‌ای احتیاج داریم و برای مشاهده کاهش موارد بستری به بازه زمانی ۳ الی ۴ هفته‌ای نیاز است. اکنون تنها تغییر رفتاری که از ۱۵ تیر به بعد در مردم مشاهده کردیم استفاده بیشتر از ماسک است؛ نه تعطیلی‌های آچنانی داشتیم نه مهمانی‌ها، تجمعات، عروسی‌ها و … کاهش داشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه میزان استفاده از ماسک در میان مردم به میزان کف مورد انتظار نرسیده است، تصریح کرد: بازه زمانی که اثر کاهشی مرگ را پس از استفاده از ماسک، می‌توانیم ببینیم، از چند روز تا چند هفته آینده است.

تنها ۵ استان شرایط قرمز ندارند

حریرچی با اشاره به اینکه در روز ۸ مرداد، تهران به ۲۶ استان با وضعیت قرمز پیوسته است، خاطرنشان کرد: اکنون تنها ۵ استان در وضعیت قرمز نیستند که در مجموع ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارند و این یعنی ۷۲.۵ میلیون نفر در استان‌های قرمز زندگی می‌کنند.

زنگ خطر قرمز شدن تهران

پیشنهاد لغو طرح ترافیک به ستاد مقابله با کرونا

وی با تاکید بر اینکه قرمز شدن استان تهران یک زنگ خطر است، گفت: پیشنهاداتی مانند لغو طرح ترافیک و… به ستاد مقابله با کرونا ارائه شده است. از آنجایی که اکثر محدودیت‌ها تاثیر مستقیم بر معیشت مردم دارد، دولت ما نیز مانند سایر دولت‌ها با احتیاط برخورد می‌کند.

حریرچی ادامه داد: پیش‌بینی ما این نیست که موارد انفجاری بیماری را داشته باشیم ولی اگر مرگ و بستری بیماران افزایش یابد دولت مجبور خواهد شد تعطیلات بیشتری اعمال کند؛ کما اینکه اکنون سطوح شغلی ۳ و ۴ مانند تالارها، آرایشگاه‌ها و… در تهران تعطیل شده است، البته ان شالله که چنین اتفاقی نیفتد.

موارد بستری کرونا همچنان افزایشی است

وی افزود: موارد بستری ما هنوز افزایشی است و تا زمانی که این روند افزایشی باشد به فاصله دو هفته هنوز موارد مرگمان هم افزایشی خواهد بود و این موضوع هشدار دهنده است. روزانه نزدیک ۴ هزار نفر مجموع موارد بستری ما است. متاسفانه موارد مرگمان نسبت به اوج فروردین افزایش پیدا کرده است و اکثر استان‌های کشور نیز در وضعیت قرمز قرار دارند.

فوتی های ناشی از کرونا، بیش از یک پنجم کل فوتی های کشور

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: آمار ۲۳۵ مرگ در یک روز را نباید به جمعیت ۸۴ یا ۸۵ میلیونی مقایسه کرد؛ کل میزان فوت روزانه ما هزار الی ۱۰۵۰ تا است و سالانه ۳۸۰ هزار فوت داریم؛ آمار فوت روزانه ۲۳۵ نفر بر اثر کرونا یعنی بیش از یک پنجم فوتی‌های ما ناشی از کرونا است و این هشداری برای تغییر رفتار اجتماعی است که باید سبب شود بیشتر مواظب کودکان و جوانانمان باشیم.

شرایط خاص در برگزاری مراسم محرم

تجمع، مغایر پروتکلهاست

وی درباره شیوه برگزاری مراسمات عزاداری ماه محرم، بیان کرد: جلسه‌ای با حضور رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری ائمه جمعه، رییس سازمان تبلیغات اسلامی از حوزه علمیه قم، رییس سازمان اوقاف و… برای تصمیم‌گیری درباره این موضوع برگزار شد و اصل تصمیم‌گیری‌ها بر مبنای پیشگیری است تا مواجهه را به حداقل برسانیم. طبق دستورات اسلامی حفظ جان مسلمین از اوجب واجبات است ضمن اینکه بزرگداشت و عزاداری امام حسین (ع) در خون تمام مردم چه شیعه، سنی، مسیحی و… است، ولی امسال شرایط خاصی اعمال خواهد شد. اصل تجمع مغایر پروتکل و دستورالعمل است؛ یعنی رعایت مسائل فاصله‌گذاری در تجمعاتی که مشابه آن با شکوه خیلی زیاد در سال‌های گذشته داشتیم، اصلا ممکن نیست، تصمیماتی درباره دسته‌های عزاداری که بیرون می‌آمدند گرفته شد که با آن خصوصیات، برگزاری آنها ممکن نخواهد بود، تجمعات در فضای بسته نیز ممکن نخواهد بود.

حریرچی تصریح کرد: حریرچی تصریح کرد: از کسانی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند می‌خواهیم صبر کنند تا ببینند مقام معظم رهبری و مراجع چه خواهند فرمود و مراسمات را چگونه برگزار خواهند کرد  تا بتوانیم امسال شکوه را در مراسم معنوی مبتنی بر شور و شعور و با حفظ جان تمام مسلمین برگزار کنیم. نظارت‌ها در این باره جدی خواهد بود، اما ناظران اصلی ما خود افراد خواهند بود.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، درباره برگزاری مراسمات مربوط به عید قربان، اظهار کرد: برادران و خواهران اهل سنت ما برخی مناسک عید قربان را واجب می‌دانند، من از علمای اهل سنت خواهش می‌کنم اینکه نماز عید مانند سال‌های کذشته با شکوه باشد، قربانی‌ها در یک محوطه باهم جمع آوری شوند و… خیلی خطرناک است و ممکن است همان بلایی که عید فطر به سرمان آمد مجددا به سرمان بیاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا