اجتماعی و فرهنگی

بازدید و بررسی رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران از وضعیت مددسراها و گرمخانه های پایتخت

مسعود حمزه ای رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران در بازدید از مددسراهای لویزان و خاورشهر و گرمخانه خاوران ، وضعیت این مجموعه ها را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی؛ حمزه ای در این بازدیدها که به عنوان شهردار شب حضور داشت، در جریان نحوه پذیرش مددجویان و اقدامات و خدمات ارائه شده به آنها قرار گرفت و گفت: موضوع آسیب های اجتماعی از مسائلی است که اگر به آن توجه نشود می تواند مشکلات عدیده ای را در جامعه و اذهان عمومی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به شرایط ویژه این روزهای کشور و شیوع ویروس کرونا، بر توجه بیشتر به رعایت بهداشت در میان مددجویان و پرسنل مددسراها و گرمخانه ها تاکید و پیشنهاد کرد: موضوع همکاری شرکت شهر سالم در بحث کنترل سلامت و غربالگری مددجویان، با این مجموعه ها بررسی شود.

حسین مهاجر مدیر ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی در سامانسرای لویزان که محل نگهداری موقت زنان آسیب دیده است طی جلسه ای که در این سامانسرا برگزار شد به سابقه اجرای طرح ساماندهی افراد آسیب دیده اشاره کرد و اظهار داشت: از سال ۸۴، هیات وزیران طرح ساماندهی افراد آسیب دیده یا در معرض آسیب را تصویب کرد و در این طرح وظیفه ۱۱ نهاد و ارگان همچون شهرداری ، بهزیستی، سازمان صدا و سیما، وزارت بهداشت ، هلال احمر و آموزش عالی برای ساماندهی این افراد مشخص شد.

مهاجر با بیان اینکه متاسفانه اکثر نهادهای مربوطه به وظایف خود در قبال افراد آسیب دیده به طور کامل عمل نمی کنند عنوان داشت: سامانسراها و گرمخانه ها در تمام این سالها بار سنگین مسئولیت آسیب های اجتماعی را به دوش می کشند و لازم است سایر نهادها و ارگان های مسئول نیز در این زمینه همکاری نمایند تا رسیدگی و ساماندهی مددجویان و افراد آسیب دیده با سرعت بیشتری ادامه یابد.

وی در ادامه به هزینه های بالای نگهداری مددجویان و هزینه های درمانی آنها اشاره کرد و افزود: در سامانسرای لویزان هزینه نگهداری افراد مبلغی در حدود ۲۰۰ هزار تومان در روز است و ماهانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان نیز هزینه داروهاست.

باستانی معاون اجتماعی و فرهنگی سازمان بازرسی با انتقاد از اینکه سازمان خدمات اجتماعی درآمد مالی مجزا ندارد، تاکید کرد: شهرداری می بایست سازمان خدمات اجتماعی را مکلف کند تا لایحه ای را در خصوص جذب ظرفیت های مالی از سازمان های مردم نهاد و افرادی که تمایل به کمک دارند تصوب کند.

یکی از مشکلات مطرح شده در این بازدیدها کمبود بودجه اختصاصی به مددسراها و گرمخانه ها و حقوق و مزایای نیروهای پیمانکاری شاغل در مجموعه ها بود که با توجه به هزینه های بالای نگهداری، تغذیه و بهداشت و درمان مددجوها، مدیران این مجموعه ها خواستار تخصیص بودجه پیشنهادی به صورت صد در صد شدند.

در پایان این بازدیدها، آخرین وضعیت میدان شوش که به تازگی طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر در آن محل اجرایی شده است بررسی و اعلام شد: خوشبختانه سه روز پس از اجرای این طرح، محل مذکور پاکسازی و در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

گفتنی است در بازدیدهای صورت گرفته، باستانی معاون سازمان بازرسی در حوزه اجتماعی و فرهنگی، رحمان نژاد معاون خدمات شهری سازمان ، سیاری معاون منابع انسانی بازرسی ، عابدی مدیر بازرسی سازمان رفاه و خدمات اجتماعی و موسوی معاف سرپرست روابط عمومی سازمان بازرسی نیز ریاست سازمان را همراهی کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن