اجتماعی و فرهنگی

ترویج فرهنگ همدلی در ماه رمضان

/مهناز استقامتی شهردار منطقه ۸/
ماه رمضان ماه پربرکتی است که خداوند در آن بهانه ای را ایجاد کرده تا ضمن استفاده از رحمت و مغفرت الهی، دل‌ها به یکدیگر گره زده شود و میان آنان مودت و همدلی شکل بگیرد.
 ماه مبارک رمضان، ماهی برای دستیابی به همدلی و هم زبانی و ماه مهربانی، رحمت و محبت است. رحمت خداوند در این ماه به سوی بندگانش سرازیر می‌شود، بنده‌ ها نیز بالطبع نیز باید نسبت به یکدیگر مهربان باشند و ایثار کنند و دست یکدیگر را بگیرند؛ چرا که همدلی وهم زبانی از جمله آموزه‌‌های ماه رمضان است که باید از آن درس گرفت.
درک وضعیت فقرا و نیازمندان یکی از مهمترین پیام‌های روزه  گرفتن در ماه مبارک رمضان است .از نگاهی دیگر ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن و ماه قرب الهی است وترویج فرهنگ قرآنی با کمک‌های مادی و معنوی به محرومان و نیازمندان در این ماه بیش از همیشه احساس می شود. شهرداری تهران نیز تلاش کرده است با برنامه‌ریزی‌ و زمینه سازی ارائه خدمات ویژه، در این ماه به بهترین وجه از میهمانان ماه قرآن استقبال کند. برنامه‌های فرهنگی،اجتماعی و قرآنی متعددی که به مناسبت این ماه در مناطق ۲۲گانه پایتخت برگزار می‌ شود و با توجه به موضوع حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با شیوع کووید۱۹، بخشی از این اقدامات و تدارک چینی گسترده است تا درعین حال که شان و منزلت این ماه حفظ می شود برنامه‌های شاد و مفرح نیز برای شهروندان برگزار شود.
رمضان، ماه قرآن است و مهم‌ترین بخش از برنامه‌های ما در ماه مبارک رمضان مربوط به ترویج فرهنگ همدلی و همراهی است. در واقع به برکت ماه رمضان، براى مسلمان فرصتى پیش مى‏آید که باید از آن در جهت تقویت حیات معنوی و نشاط  خود استفاده کنند و حضور در برنامه‌های داوطلبانه یا خیریه نمونه‌ای از این اقدامات است.
منطقه ۸ پایتخت نیز با توجه به اهمیت این ماه مبارک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌های متنوعی را برای اهالی خطه شرقی پایتخت در نظر گرفته است.  به همین مناسبت و در ماه رمضان با همراهی و همدلی نانوایان و همکاری سراهای محله، نان رایگان در میان خانواده‌های ایتام و کم‌بضاعت توزیع می‌شود. این کار خیر با هماهنگی‌های انجام شده بین خیران به خانواده‌های مورد نظر انجام می‌شود که با مراجعه روزانه به نانوایی‌های منتخب محله‌ها، نان مورد نیاز خود را تهیه ‌کنند. همچنین به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و نیز لزوم حفظ شرایط قرنطینه، برای مقابله با شیوع کرونا ویروس، جشنواره تفریحیورزشی ماه خوش در منطقه۸ از سوی اداره ورزش شهرداری منطقه برگزار می‌شود. جشنواره ماه خوش از سه کلمه خانه، ورزش و شادی گرفته شده است و در تلاشیم تا با اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های تفریحیورزشی در راستای حفظ و تقویت روحیه و ایجاد شادابی، نشاط و سلامت شهروندان در ایام قرنطینه قدم برداریم.
 برنامه‌هایی مانند بحث های قرآنی و ایستگاه‌های فرهنگی به شکل مجازی نیز برگزار می‌شود که در همه این برنامه‌ها شاهد حضور نهادها و سازمان‌های مردم نهاد و خیران برای پیشبرد هر چه بهتر برنامه‌هایمان هستیم. در واقع در اغلب برنامه‌ها این گروه به عنوان بازوان توانمند برای ارائه خدمات به شهرداری ما را همراهی می‌کنند و خوشبختانه کاری که به دست مردم و با حضور خود مردم انجام می‌شود همواره با نتایج بسیار قابل  توجهی همراه است چرا که نفع مادی در آن ملاک نیست و همه کارهای بر اساس همدلی و مدت انجام می شود.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن