اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

زنان چند درصد پست های مدیریتی شهرداری تهران را در اختیار دارند؟

معاون شهردار تهران با بیان اینکه زنان ۱۵درصد پست های مدیریتی شهرداری تهران را در اختیار دارند، گفت: ملاک انتخاب مدیران شهری صلاحیت است نه جنسیت.

به گزارش شوراآنلاین، حامد مظاهریان درباره کنفرانس سال ۱۹۹۵ یونسکو با عنوان «تحصیلات زنان راهی به سوی توانایی» اظهارداشت: بر این اساس دستاوردهای زنان در محورهای ۵ گانه‌ای چون گسترش خودباوری و اعتماد به نفس، کسب دانش بیشتر در مورد باروری، توانایی تصمیم گیری و چانه زنی، افزایش مهارت برای کسب درآمد و آگاهی از حقوق مدنی و مشارکت مؤثر برشمرده شده است.

سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران ادامه داد: به نظر می رسد ما برای ارتقای سطح مشارکت بانوان در سرزمین مان، افزایش نقش زنان در مسئولیت های اداری و بالابردن سطح مهارت های زنان در چرخه مدیریت کشور به تحقق این محورهای پنج گانه نیاز داریم.

وی از ضرورت ایفای نقش زنان به عنوان شهروند مشارکت جو و مطالبه گر یاد کرد و افزود: زنان باید با تلاش و ارتقای مشارکت در سطح جامعه در تمام سطوح نقش آفرینی کنند.

مظاهریان، درونی‌ترین مانع برای گسترش نقش زنان در جامعه را عامل ذهنی‌ و درونی دانست و خطاب به زنان اظهار داشت: اگر خودباوری در شما زنان اتفاق نیفتد انتظار نداشته باشید اتفاقی در قوانین و مقررات و آیین نامه ها برای زنان رخ دهد.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه مدیریت شهری نیز در دوره کنونی همواره ضمن باور عمیق به اصل ضرورت استیفای سهم شایسته ی بانوان در اداره شهر، به دنبال فراهم سازی فرصت های واقعی و عملیاتی برای مشارکت آنان بوده است، افزود: ماده ۷۴ برنامه سوم توسعه شهر تهران بر افزایش میزان حضور و ارتقای زنان در پست های مدیریتی شهرداری تاکید دارد. آمارها نشان می دهد که در طول بیش از ۱۰سال گذشته و بویژه در دوره پنجم مدیریت شهری، سهم بانوان در بدنه شهرداری تهران همواره و به آرامی روبه افزایش بوده و اکنون حدود ۲۰ درصد کارکنان را شامل می‌شود.

وی با تاکید بر جهش قابل ملاحظه سهم بانوان در پستهای مدیریتی در طول دو سال گذشته گفت: هم اکنون در دوره مدیریت شهری جدید حدود ۱۵ درصد پستهای مدیریتی شهرداری تهران، (معادل ۷۰۳ پست) به بانوان اختصاص یافته است.

مظاهریان، تدوین مدل شایستگی مدیران اختصاصی بانوان، تربیت ارزیابان حرفه ای، تدوین الگوی برنامه توسعه فردی ویژه بانوان را از برنامه های درنظرگرفته شده در حوزه تقویت و توانمندسازی بانوان شاغل در شهرداری تهران برشمرد و افزود: همچنین برنامه های کانون ارزیابی و توسعه امسال برای ۱۰ نفر از بانوان انجام شد و پیش بینی می شود که در سال ۹۹ برای ۱۰۰ نفر از بانوان اجرایی شود.

به گفته معاون شهردار تهران، مبنای انتخاب مدیران باید فارغ از جنسیت و بر اساس صلاحیت افراد باشد. مدیریت شهری تلاش دارد زمینه ای را فراهم کند تا بانوان بتوانند توانایی های خود را ارتقاء داده و نقش خود را در اداره شهر به درستی ایفا کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن