شورای شهرصفحه اصلی

هاشمی: اگر می خواهیم انقلاب و نظام را حفظ کنیم باید مصالح کشور و معیشت مردم را بر آبروداری اولویت بدهیم

رییس شورای شهر تهران گفت: همه می دانیم که اصلی ترین و فراگیرترین شعار انقلاب: “استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی” بود اما آیا مهمترین انتظارات و مطالبات مردم از حکومت، همین سه موضوع است، یا موضوعات مهمتری نیز وجود دارد که اگر ما آنها را تامین نکنیم، تامین این سه هدف برای جامعه کافی نیست.

به گزارش شوراآنلاین، محسن هاشمی در آیین تجدید میثاق با آرمان های امام راحل گفت: پاسخهای فراوانی به این موضوع از سوی صاحب نظران و دانشمندان حوزه های مختلف داده شده است که بعضا با ترسیم نیازهای سلسله مراتبی فرد و جامعه، برخی از نیازها را در طبقات زیرین واولیه و برخی را در طبقات بالاتر وثانویه قرار داده اند که بصورت خلاصه می توان گفت که نخستین نیازهای فرد وجامعه نیازهای فیزیکی و ایمنی است و اگر آنها محقق شد، فرد وجامعه بدنبال نیازهای ثانویه و شکوفا شدن حرکت می کنند.

وی افزود: در اسلام این نیازهای اولیه را معیشت می گویند، معیشت یعنی تامین خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت، آموزش و امنیت حداقلی برای فرد که با توجه به شرایط اجتماعی، احساس اختلال در زندگی خود نکند.

هاشمی گفت: طبیعتا معیشت در یک جامعه مانند با از یکطرف با جامعه ای مانند سوییس و از طرف دیگر با کشوری در آفریقا متفاوت است، حتی در ایران تامین معیشت در ۵۰ سال قبل با امروز تفاوت دارد و عرف جامعه است که حداقل معیشت را تعیین می کند.

وی ادامه داد: بنابراین جامعه ای که معیشتش تامین نباشد، طبیعتا نمی تواند بدنبال نیازهای ثانویه نظیر دین و اخلاق باشد همانطور که در روایت داریم: لامعاش له، لا معاد له یا پیامبر فرمودند: اگر نان نبود، نه نماز می خواندیم ونه روزه می گرفتیم: فَلَوْلا الْخُبْزُ ما صَلَّینا وَلا صُمْنا.

رییس شورای شهر تهران گفت: بسیاری از جامعه شناسان و تحلیلگران بین المللی یکی از دلایل فراگیر شدن انقلاب اسلامی در اقشار عمومی جامعه را بهبود شرایط اقتصادی ایران بدلیل چندبرابر شدن قیمت نفت در دهه پنجاه عنوان کرده بودند.

وی افزود: در مقابل این نگاه که تامین معیشت جامعه، اصلی ترین وظیفه حکومت است، یک عادت رفتاری در میان ما ایرانیان وجود دارد که آبرو داری مهمترین مساله می دانیم.

هاشمی ادامه داد: ضرب المثل “با سیلی صورت را سرخ نگهداشتن”، انعکاس همین عادت رفتاری است که گویا از مردم به حکومت منتقل شده و ما مسئولان، حفظ آبروی نظام و نشان دادن وضعیت مناسب از کشور و چیدن ویترینی آبرومند را مهمترین مساله می دانیم و بخاطر آن، حقایق درونی تلخ جامعه را پوشانده، کتمان، انکار می کنیم و به تدریج باور می کنیم که وضعیت خوبی داریم.

وی گفت: در حالیکه حفظ نظام از حفظ آبروی نظام مهمتر است و اگر ما بخاطر آبروداری، طوری حرکت کردیم که اصل نظام و رضایت عمومی را از دست دادیم، قطعا در مقابل اسلام و خدا، پاسخی نخواهیم داشت.

محسن هاشمی افزود: برای اینکه ما در تله آبروداری و انکار حقایق نیفتیم، باید نقاط مثبت و ضعف، همه با هم وهریک در اندازه و اثرگذاری خود دیده شود نه اینکه نقاط مثبت را برجسته و نکات منفی را کمرنگ و کوچک جلوه دهیم، تا ویترین مناسبی را برای کشور ایجاد کنیم.

رییس شورای شهر تهران گفت: در همین ماههای گذشته شاهد چند حادثه مهم در کشور بودیم، حوادث آبانماه، ترور سردار سلیمانی، تشییع جنازه باشکوه ایشان، فاجعه کرمان و حادثه سقوط هواپیما، هریک از این حوادث بار مفهومی و پیامدهای خاصی دارند که باید تحلیل شود، از این پنج حادثه، یک حادثه یعنی تشییع جنازه میلیونی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مثبت و ۴ حادثه دیگر برای نظام و قدرت ملی منفی بودند

وی افزود: ما به گونه ای عمل کردیم که نقطه مثبت را بزرگ و نقاط منفی را کوچک جلوه دادیم، نتیجه اینگونه عملکرد هم این می شود که احساس می کنیم حضور مردم در تشییع حاج قاسم، همگرایی با یک سلیقه خاص است و به نحوی در تایید صلاحیت ها عمل می کنیم که عمدتا یک سلیقه وجناح در میدان باقی بماند اما این تضعیف انقلاب و قدرت ملی است.

هاشمی گفت: اگر امام خمینی در سال ۱۳۵۷، به گونه ای عمل می کردند که قرار بود فقط یک سلیقه در میدان باشد، قطعا آن اجماع بی سابقه و نماز و تظاهراتهای میلیونی رخ نمی داد، ایشان حتی گروههای مارکسیستی و غیرمذهبی را هم از مبارزه طرد نمی کردند و شاهد حضور همه ایرانیان و آحاد مردم در تظاهرات در کنار هم بودیم.

وی افزود: امروز هم اگر می خواهیم انقلاب و نظام را حفظ کنیم باید مصالح کشور و معیشت مردم را بر آبروداری اولویت بدهیم، نه آنکه با بزرگنمایی قوتها و سفیدنمایی مسایل به نحوی تبلیغ کنیم که خودمان هم باورمان بشود که این سرخی رو، اثر سیلی نیست.

رییس شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان کشور با اتکا به لطف خداوند وتدابیر مقام معظم رهبری، انقلاب را از این گردنه دشوار و چالشهای همزاد وهم افزا عبور بدهند و وعده ای که در سرود جمهوری اسلامی به مردم دادیم که هم دین وهم دنیای آنها را تامین کنیم، تحقق پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا