مدیریت شهری

شمارش معکوس برای افتتاح زیرگذر استادمعین

روز دوشنبه چهاردهم بهمن ماه سال ۱۳۹۸، پروژه احداث تونل- زیرگذر خیابان استادمعین طی مراسمی با حضور شهردار تهران مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

به گزارش شوراآنلاین، صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان آنکه تلاش برای برقراری ارتباط خیابان های استاد معین و شهید اکبری در مرز مناطق ۹ و ۲ شهرداری تهران از سال ۱۳۹۳ آغاز شد، از اجرای بخش قابل ملاحظه عملیات اجرایی پروژه طی دوره فعلی مدیریت شهری خبر داد و گفت: طرح احداث این معبر زیرزمینی که در ابتدا به صورت یک مسیر زیرگذر طراحی شده بود، با توجه به دشواری اجرای عملیات انحراف ترافیک در خیابان آزادی مورد بازنگری قرار گرفت تا گذر از عرض ۷۳ متری این خیابان به روش تونلی انجام شود.

صبوری گفت: تونل ۷۳ متری پروژه احداث تونل- زیرگذر خیابان استادمعین به دلیل عبور از روی تونل خط ۴ مترو با فاصله حدود ۵۰ سانتیمتر و از زیر حجم گسترده ای از شبکه های تأسیساتی شامل لوله آب ۹۰۰ میلیمتر، لوله گاز و کانال جمع آوری آبهای سطحی، یکی از پیچیده ترین پروژه های تونلی اجرا شده در شهر تهران محسوب می شود.

وی یادآور شد: تونل استاد معین به صورت آب بند کامل احداث شده و به مدد استفاده از ابزار دقیق، تمام مراحل اجرایی بدون هیچ گونه نشست در سطح خیابان آزادی به سرانجام رسیده است. سرباره تونل بین ۴ تا ۶ متر بوده و حداکثر ارتفاع حفاری آن به ۱۱ متر می رسد. عرض ۱۶ متری این معبر زیرزمینی، فضای لازم برای ایجاد ۴ خط عبوری(۲ خط سواره و ۲ خط اضطراری) را فراهم کرده است.

به گفته معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با اجرای این پروژه شریان شمالی- جنوبی دیگری در کنار بزرگراه یادگار امام (ره)، بزرگراه جناح و بزرگراه آیت الله سعیدی ایجاد شده است؛ امری که نه تنها سبب کاهش بار ترافیک میدان و خیابان آزادی خواهد شد بلکه وضعیت تردد در مسیرهای بزرگراهی یاد شده را نیز بهبود می بخشد.

صبوری ادامه داد: به این ترتیب دسترسی مناطق ۲ و ۹ شهرداری تهران که متعاقب احداث خطوط اتوبوس های تندرو BRT مسدود شده بود، مجدداً برقرار شده و شبکه معابر حمل و نقلی این مناطق تکمیل شده است.

وی با اعلام اینکه متعاقب بهره برداری از تونل- زیرگذر استاد معین، دستور آغاز عملیات اجرایی ۵ پروژه محله محور توسط شهردار تهران صادر خواهد شد، افزود: با دستور حناچی کلنگ آغاز عملیات اجرایی ۵ پروژه محله مقیاس در مناطق ۹، ۱۷ و ۱۸ به زمین می خورد تا به این ترتیب روند اجرایی  ۱۳۰ طرح محله محور که برای اجرا تا پایان سال جاری تعریف شده است، عملیاتی شود.

گفتنی است بند یک ماده ۴۸ برنامه سوم توسعه شهر تهران، مدیریت شهری پایتخت را به گسترش عرصه های عمومی و فضاهای همگانی از طریق اجرای پروژه های توسعه محلات مکلف ساخته است. در سال نخست اجرای برنامه سوم توسعه، ۱۳۰ طرح و در سال آتی حدود ۱۰۰۰ طرح محله محور تحویل شهروندان خواهد شد. پروژه های محله محور شامل طیف متنوعی از اقدامات عمرانی، ترافیکی، زیباسازی، موضوعات مربوط به خدمات شهری و توسعه فضای سبز است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن