مدیریت شهری

تجهیز ۹۰درصد از ساختمان های شهرداری به مخازن تفکیک زباله 

صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز در حاشیه بازدید معاون برنامه ریزی شهرداری تهران از مجتمع پردازش و دفن زباله‌های آرادکوه کهریزک با اشاره به کنترل تولید زباله در دو سال گذشته گفت: در این مدت کاهش محسوسی در میزان زباله‌های جمع آوری شده داشتیم. پیش از این روزانه حدود ۷۵۰۰ تن زباله جمع آوری می‌شد و این میزان در دو سال گذشته به ۵ هزار تن کاهش پیدا کرده است. این اتفاق با کم کردن پسماند حجیم مانند لاستیک، شیشه و… رخ داده است.

وی با بیان اینکه بناداریم با اجرای طرح «کاپ» تفکیک از مبدا را با مکانیزهای بهتری انجام دهیم، افزود: نخستین گام طرح «کاپ» مربوط به مخازن است مخازن اختصاصی خشک و تر را در ساختمان‌های بلندمرتبه، شهرک ها، مجتمع‌های مسکونی و ادارات قرار دادیم و شهروندان می‌توانند در ازای تحویل پسماندهای خشک مبلغی دریافت کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران طرح پردازش اقماری زباله ها در اطراف شهر برای افزایش کیفیت پسماند عالی و ارتقای کیفی کمپوست، افزایش ظرفیت زباله سوزی و تولید ٢۵ مگاوات برق از هزار و ۵۰۰ تن زباله را از دیگر برنامه های این سازمان برشمرد.

به گفته علیپور بیش از ۹۰درصد ساختمان های شهرداری مجهز به مخازن تفکیک زباله خشک و تر شده اند.

وی به ساخت شهرک بازیافت اشاره کرد و گفت: هم اکنون در حال رایزنی با محیط زیست هستیم تا پس از جذبسرمایه گذار، شهرکی را در مجاورت مرکز بازیافت بسازیم تا شرکت هایی که وظیفه بازیافت زباله های خشک را دارند، در این شهرک مستقر شوند که در این صورت تمامی پردازش های اقماری جمع آوری می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده سازمان مدیریت پسماند با تمرکز بر روی تفکیک زباله از مبدأ، خرید مخازن و سیستم جمع آوری پسماند پیشنهاد شده که امیدواریم بتوانیم درسال آتی برنامه های پیش بینی شده را به بهترین شکل اجرا و رضایتمندی شهروندان را تامین کنیم.

وی با اشاره به اجرای طرح کاهش پسماند به عنوان یکی از مهمترین برنامه های دوره جدید مدیریت شهری افزود: اجرای طرح کاپ را به منظور کاهش پسماند و هزینه های دفع آن در دستور کار قرار دادیم و تا سال ۱۴۰۰ نحوه دفع و دفن تغییر خواهد کرد.

علیپور در پایان با تاکید بر استفاده بهینه از منابع این سازمان به عنوان یکی از اهداف مهم، گفت: درآمد حاصل از مدیریت پسماند های خشک و تر در ازای کار زیست محیطی با مدل های مشخص انجام می شود همچنین عوارض پسماند که بخشی از درآمد های سازمان است باید واقعی‌تر شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن