مدیریت شهری

راه اندازی پنج سرای تجربه در پنج پهنه شهر تهران

سومین جلسه شهر دوستدار سالمند با حضور حسن خلیل آبادی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و جمعی از کارشناسان و متولیان حوزه سالمندی برگزار شد.

 

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در ابتدای این نشست زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به حمایت های اعضای شورای شهر از اقدامات اداره متبوع خود در زمینه ارائه خدمات به حوزه سالمندی گفت: امیدوارم با حمایت های شورا بتوانیم با سرعت بهتری گام های موثرتری در حوزه سالمندی برداریم.

وی با بیان اینکه در دو جلسه گذشته شهر دوستدار سالمند طرح راه اندازی سرای تجربه مطرح و مورد قبول حاضران قرار گرفته بود، بیان کرد: ارائه شاخص های مناسب سازی فضاهای شهری و ساختمان های عمومی برای سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تلاش داریم در مسیر تحقق آن گام برداریم.

نصیری خاطر نشان کرد: سرای تجربه یکی از مصادیق محیط های حامی سلامت با تاکید بر گردهمایی های مختلف جمعیتی و کاهش نابرابرهای اجتماعی است که برنامه ۵ ساله سوم شهرتهران و مصوبه شهر دوستدار سالمند تاکید شده است. این نکته مهم نیز باید مد نظر قرار بگیرد که سرای تجربه برند و ارزشی که به سرای محله های  شهر تهران در راستای تعریف خدمات تعاملی با سالمندان و اشتراک تجربیات سالمندان با شهروندان محله داده می شود. از همین رو راه اندازی این سراها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران بر حضور حداکثری سالمندان در محیط های استانداردسازی شده پایتخت تاکید کرد و گفت: با تائید ستاد شهر دوستدار سالمند تلاش می کنیم. تا پایان سال در ۵ محله شهر تهران سرای تجربه راه اندازی کنیم و بر مبنای نتایجی که از راه اندازی این مجموعه ها حاصل می شود، در سال ۹۹ طرح ایجاد سرای تجربه را در وسعت بیشتری در سطح کلان شهر تهران دنبال کنیم.

در ادامه این نشست، حسن خلیل آبادی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بر اهمیت ایجاد سرای تجربه در شهر تهران برای ارائه خدمات به حوزه سالمندی تاکید کرد و گفت: یکی از مهم ترین مشکلات برنامه های مدیریت شهری تهران این است که شهرداری در کشور ما به معنای واقعی وجود ندارد و شهرداری عهده دار تمام حوزه های مدیریت شهری نیست.

وی با تاکید بر اینکه در سایر کشورها شاهد آن هستیم که شورای شهرعلاوه بر  نقش نظارتی و به عنوان پارلمان محلی به حساب می آید، خاطر نشان کرد: متاسفانه در شهرداری شاهد آن هستیم که بسیاری از پروژه های شهری بدون پیوست و مطالعات اجتماعی و فرهنگی به اجرا در آمده اند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه نگاه به سالمندان باید از دید نگهداری و رفتار همچون سایر کشورها تغییر کند، متذکر شد: امروز در دنیا این فرهنگ به رسمیت شناخته شده که موضوع رسیدگی به سالمندان بیشتر به خود مردم و ان جی اوها به ویژه خانواده ها واگذار شود و بیشتر در این زمینه فرهنگ سازی های کلان  صورت می گیرد.

این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه هم اکنون حدود ۱۰درصد جمعیت ثابت شهر تهران سالمند هستند، بیان کرد: جمعیت تهران به طور ثابت حدود ۹ میلیون نفر است. این بدین معناست که کلانشهر تهران حدود ۹۰۰ هزار الی یک میلیون فرد سالمند دارد. از همین رو لازم و ضروری است که امروز به سراغ کارهای نو و خلاقانه برویم تا از بار مشکلات این حوزه نیز کاسته شود.

خلیل آبادی با یادآوری اینکه مشکلات حوزه سالمندی با روش های سنتی و کمک های دولتی نمی تواند برطرف شود، یادآور شد به لحاظ حوزه اجتماعی شهرداری با افتخار در زمینه سالمندی فعالیت می کند. چراکه شهر نیاز به شهروندان خلاق، هوشمند، فعال و مشارکت پذیری دارد که حتی سالمند هستند. زیرا ما معتقدیم سالمندان انباشت تجربیات هستند و می توانیم از تجربیات آنان بهره مند شویم. از همین رو تاکید می کنم که شهر تهران نیاز به سراهای تجربه دارد.

گفتنی است در پایان سومین جلسه شهر دوستدار سالمند مقرر شد پنج سرای تجربه در پنج پهنه شهر تهران به صورت آزمایشی تا پایان سال دایر شود و پس از مشخص شدن نتایج، این طرح در سال آینده در وسعت کلانشهر تهران به اجرا درآید

همچنین پیگیری اختصاصی کد پروژه ویژهتحقق شهر دوستدار سالمند از شورای اسلامی شهر تهران از دیگیر مصوبات دومین جلسه ستاد دوستدار سالمند بود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا