اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

مدیرعامل شرکت مترو تهران: ارتقای حمل‌ونقل عمومی، توسعه شهری را به دنبال دارد/ مترو هشتگرد می‌تواند رفت‌وآمدهای پر ترافیک را کاهش دهد

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه از انجام روزانه ۲ میلیون سفر به سمت تهران خبر داد.

به گزارش شوراآنلاین، علی امام با بیان اینکه روزانه ۲ میلیون سفر به سمت تهران انجام می‌شود گفت: این میزان جابه‌جایی با خودروهای شخصی یا عمومی اثر سوء بر کلانشهر تهران دارد چرا که علاوه بر آلودگی و ترافیک، آرامش شهروندان نیز سلب می‌شود.

علی امام افزود: تنها راه‌حل مشکلات ذکر شده توسعه حمل‌و‌نقل ریلی است که خوشبختانه در طی سال‌های اخیر این مورد به‌خوبی شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از مترو شهر جدید هشتگرد را باید به فال نیک گرفت، گفت: مترو هشتگرد می‌تواند علاوه بر جلوگیری از رفت‌وآمدهای پر ترافیک، آرامش و آسایش را برای شهروندان به ارمغان بیاورد و سطح زندگی ساکنان این شهر جدید را ارتقا دهد.

امام در ادامه با تاکید بر اینکه مترو هشتگرد یک مترو حومه‌ای است خاطر نشان کرد: نباید هزینه بهره‌برداری، نگهداشت و فعالیت آن بر عهده شهرداری تهران باشد چرا شهرداری تهران از لحاظ مالی توانایی انجام این گونه فعالیت‌ها را ندارد و البته بهره‌برداری این مترو در زیرمجموعه فعالیت‌های این شهرداری نیز قرار ندارد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه گفت: در حال حاضر شهرداری تهران هزینه‌های مترو کرج را می‌پردازد درحالی‌که این مسئولیت باید به عهده شهرداری کرج باشد و با وجود تاکیدات فراوان هنوز هم هزینه‌های مترو کرج بر دوش کلانشهر شهرداری تهران است.

امام در ادامه افزود: اگر مترو شهر جدید هشتگرد نیروی کار متخصص برای بهره‌برداری و نگهداشت مترو ندارد می‌تواند از نیروهای متخصص و آموزش دیده تهران بهره‌مند شود به شرطی که هزینه‌های آن را متقبل شوند.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه گفت: کارفرمای مترو هشتگرد که شرکت مادر تخصصی عمران شهر جدید است می‌تواند با پرداخت هزینه از نیروی ماهر ما استفاده کند.

او با بیان اینکه البته وجود نیروی کار ماهر و متخصص در امر بهره‌برداری مترو، چالش بزرگ کشور در ‌ آینده نزدیک است خاطرنشان کرد: بدون تردید در سال‌های آتی و با شروع متروی اسلامشهر این چالش به یک ابر چالش بدل خواهد شد، چرا که مترو برای بهره‌برداری، نگهداشت و تعمیر نیازمند افراد متخصص است.

امام در پاسخ به این سؤال که چه میزان در احداث خطوط مترو در کشور، توانسته‌ایم بحث بومی‌سازی را رعایت کنیم؟ گفت: در بخش ساختمانی در چند دهه بعد از انقلاب، اتفاقات بسیار خوبی رقم خورده و تقریباً در این بخش خودکفا هستیم. در بخش تجهیزات مانند سیگنالینگ، سیستم‌های مخابراتی، تأمین توان و انرژی، بالای ۶۰ درصد متکی به سازندگان داخلی هستیم و اگر حمایت هدفمند از سازندگان داخلی داشته باشیم، می‌توانیم در مدت کوتاهی این میزان را به درصد بالاتری برسانیم.

او در پایان افزود: در بخش ناوگان با وجود تلاش‌های زیادی که در ۱۵ سال گذشته شده از نظر ظرفیت داخلی‌سازی ناوگان مترو به ظرفیت ۳۰ درصد رسیده‌ایم ولی خوشبختانه از نظر ظرفیت مهندسی و صنعتی این توانمندی را داریم که با تمهیدات و برنامه‌ریزی این میزان را در وهله اول به بالای ۵۰ درصد و در مرحله بعد به بالای ۸۰ درصد برسانیم.

منبع: بهشت آنلاین

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن