اجتماعی و فرهنگی

گزارش فارس از کلاف سردرگم بوی بد تهران؛ نموداری که پای گوگرد را به بوی نامطبوع باز کرد/جلسه ای برای کشف مقصر

برای چهارمین بار بوی نامطبوع در تهران منتشر شد. منشأ بو هنوز مشخص نیست. قرار است در جلسه امروز این موضوع تعیین تکلیف شود اما نمودارها نشان می‌دهد در روزهایی که بوی نامطبوع در تهران منتشر می شود، میزان گوگرد چندین برابر افزایش داشته است.

نموداری که پای گوگرد را به بوی نامطبوع باز کرد/جلسه ای برای کشف مقصر

به گزارش شوراآنلاین، در ۱۲ دی ماه سال گذشته بوی نامطبوعی تهران را فرا گرفت و بعد از چند ساعت هم برطرف شد، مسئولان مدت‌ها به دنبال منشأ این بو بودند و در نهایت گاز مرکاپتان مقصر این آلودگی شناخته شد.

امسال در ۱۳ و ۲۳ آذر و همچنین روز گذشته دوباره بوی نامطبوع به تهران بازگشت و بیشتر در محدوده‌های ونک، پل مدیریت، خیابان انقلاب، یافت‌آباد و … استشمام شد. البته بسیاری از مسئولان می‌گویند این بو مشابه بوی سال گذشته نیست و بیشتر در مناطق ۲، ۴، ۶، ۱۳، ۱۰ و ۱۱ بوده است و تقریبا بویی مشابه بوی تخم‌مرغ گندیده است.

بعد از انتشار اولین بود در آذر امسال مدیران شهری وعده دادند که موضوع را پیگیری کرده و نتایج را اعلام می‌کنند. تا کنون نتیجه‌ای اعلام نشده است و تقریبا موضوع بلاتکلیف مانده تا اینکه محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت مدیریت بحران شهرداری تهران با این همه دفتر و دستک و امکانات وسیعی که دارد هنوز اقدامی در خصوص منشأ‌ بوی نامطبوع تهران انجام نداده است بحران که همیشه سیل و زلزله نیست و باید شهرداری به موضوع جدی‌تری رسیدگی کند از مدیریت بحران شهر تهران می‌خواهیم سریع‌تر در این مورد جلسه گذشته و تعیین تکلیف کند.

البته تا کنون مسئولین بارها اعلام کرده‌‌اند که کانون‌های انتشار بو در تهران متفاوت است برخی تعداد کانون‌های انتشار بو را ۲۰ و عده‌ای تا ۲۷ کانون عنوان کرده‌اند. قرار است جلسه‌ای بعدازظهر امروز در خصوص بوی نامطبوع در تهران تشکیل و موضوع ریشه‌یابی شود.

انوشیروان محسنی‌بندپی استاندار تهران در این باره می‌گوید: جهت وزش باد از غرب به جنوب‌شرقی اما در برخی مواقع باد از جنوب به مرکز می‌وزد و ما در این حوزه سنجش گازهای موجود در سطح شهر را ارزیابی کرده‌ایم اما افزایش غلظتی در گاز خاصی مشاهده نشده است.

به گفته محسنی بندپی در جنوب تهران ۲۷ کانون انتشار بو وجود دارد.

عده‌ای معتقد هستند که علت بوی نامطبوع در تهران مرکز دفن زباله‌های تهرانی‌ها در آرادکوه در جنوب شهر است.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: وضعیت آرادکوه تغییری نکرده است که بخواهد بوی جدیدی منتشر شود این بو در برخی از مواقع متصاعد می‌شود.

وی با بیان اینکه این بو بیشتر در هنگام بارندگی‌ها احساس می‌شود،‌گفت: فرضیه‌های مختلفی وجود دارد یکی از فرضیه‌ها گاوداری‌های متعدد است و برخی هم فاضلاب را ناشی از این بو می‌دانند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: قرار است این موضوع به زودی تعیین تکلیف شود اما این بو برای مرکز دفن زباله در آرادکوه نیست.

بعد از انتشار بوی نامطبوع در تهران تماس‌های مکرری شهروندان با سامانه ۱۳۷ داشتند و بیشترین تماس‌ها در مناطق مرکزی و بخشی از مناطق شمالی تهران بوده است.

پیروز حناچی شهردار تهران در این باره گفت: بررسی‌های انجام شده ولی این موضوع مسأله‌ای نیست که برای سلامت شهروندان مضر باشد. اطلاعاتی در این باره به کمیته‌ای که در استانداری تشکیل شده ارجاع شده و تلاش می‌کنیم علت اصلی بو را مشخص کنیم.

شهردار تهران تأکید کرد: با توجه به گستردگی‌ شبکه‌هایی مانند آب و فاضلاب ممکن است علت اصلی بو در این شبکه‌ها باشد و البته جهت قالب معکوس باد می‌تواند در این موضوع تأثیرگذار باشد.

انتشار بوی نامطبوع از سال گذشته در تهران آغاز شده و تاکنون ۴ بار این بو در تهران منتشر شده است البته کارشناسان در خصوص منشأ بو نظرات متعددی دارند برخی علت این بو را زباله‌های تهران، فاضلاب و برخی هم افزایش ناگهانی گوگرد در پایتخت می‌دانند.

صدرالدین علیپور رئیس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت:‌این بو مربوط به آرادکوه نیست البته ما بررسی‌های لازم را انجام داده‌ایم اگر این بو مربوط به آرادکوه باشد باید در تابستان که میزان تخمیر بالاتر است رخ دهد و وضعیت آرادکوه تقریبا در تمام سال یکسان است.

وی با بیان اینکه در دی ماه سال گذشته برای اولین بار بوی نامطبوع در تهران منتشر شد گفت: آمارهای همان روز کنترل کیفیت نشان می‌دهد که غبار بالا بوده و همچنین میزان گوگرد بالایی ثبت شده است و تقریبا افزایش چند برابری گوگرد در هوا داشته‌ایم.

وی ادامه داد: امسال هم در ۱۳ و ۲۳ آذر و همچنین روز گذشته انتشار بوی نامطبوع را داشتیم که با مراجعه به آمار کنترل کیفیت افزایش چند برابری گوگرد به صورت شوک در نمودار دیده می‌شود و البته غبار هم بالا بوده است.

وی ادامه داد:‌ آلودگی گوگرد همراه با غبار و ذرات معلق ناشی از سوخت سنگین مثل گازوئیل و مازوت است البته این موضوع هم یک فرضیه است و باید بررسی شود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران گفت:‌زمانی که ذرات معلق بالا می‌رود و رطوبت نسبی هوا هم بالاست ترکیب این دو ماده h2s را ایجاد می‌کند که در واقع این ترکیب همراه با بو است و زمانی که آب گوگرد با یکدیگر مخلوط و در مسیر باد منتقل شود این بو ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر نمودار ۴ الی ۵ روز را مقایسه کنید می‌بینید که در روزی که افزایش غبار داشته‌ایم میزان گوگرد به صورت شوک بالا رفته است در روز ۲۳ آذر در ساعت ۱۰ تا ۱۲ بو شدید بوده و در همان زمان نقشه کنترل کیفیت نشان از شوک زیاد گوگرد است البته این موضوعات قابل تأمل است و مستقیم و خطی ارتباط دارد و مسئولان می‌توانند از دیتاها استفاده کنند.

وی ادامه داد: قطعا اگر بوی بد مربوط به حوزه‌های فاضلاب و پسماند بود باید در طول تابستان که تخمیر و تجزیه بیشتر بود این امر رخ می‌داد.

وی با بیان اینکه در سامانه ۱۳۷ گزارش‌هایی که در خصوص بوی نامطبوع ثبت شده بیشتر مربوط به مناطق ۲، ۵، ۶ بوده است، گفت:‌ هیچ گزارشی از بوی نامطبوع در اطراف آرادکوه ثبت نشده است.

هنوز منشأ بو در تهران مشخص نشده است و مسئولین مدام وعده از مشخص شدن منشأ‌ ین بو می‌دهند.

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران معقد است که تا کنون نهادها نتوانستند منشأ بو را مشخص کنند و قرار است در کمیته‌ای این موضوع مورد بحث قرار گیرد.

وی ادامه داد: شاید تغییرات آب و هوایی و وارونگی دما هم  علت این بو باشد و البته این بو مصادف شد با زمانی که در سال گذشته در تهران استشمام شده بود.

به گفته خداکرمی قرار است سازمان محیط زیست یک دستگاه سنجش میزان بو و تشخیص ترکیبات بو خریداری کند تا در چنین مواقعی به شناسایی بو کمک کند.

بر اساس این گزارش بوی نامطبوع از سال گذشته تا کنون ۴ بار در تهران منتشر شده است  و هنوز منشأ آن مشخص نشده و به اعتقاد برخی مسئولین این بو و بسیاری از مشکلات دیگر در پایتخت برای مسئولین شهری تکراری شده است و نکته قابل توجه این است که همزمان با بارش  باران این بو در تهران شدت بیشتری پیدا می‌کند.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا