اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

صفر تا صد غافلگیری مدیریت شهری با اولین برف تهران/ شهردار منطقه یک: برکناری شوکی برای همه مدیران بود

صبح ۲۶ آبان امسال برف سنگینی مناطق شمالی تهران را در مدت زمان اندکی و در کمتر از دو ساعت سپیدپوش کرد. تهران قفل شد و شهروندان زیادی در ترافیک مانند. صدای مردم و شورای شهری‌ها درآمد و رئیس شورای شهر از شهرداری درخواست کرد با خاطیان برخورد شود.

به گزارش شوراآنلاین، نخستین برف پاییزی حواشی زیادی به همراه داشت و هرچند مدیران قاصر برکنار شدند ولی موضوع به این مسأله ختم نشد و علی اعطاء خبر جدیدی از حادثه برف اخیر پاییزی داد. وی اعلام کرد؛ در فراخوانی که برای مناقصه داده شده به دلیل کاهش منابع مناطق، پیمانکاران زیادی پای کار نمی آیند و همین امر باعث می شود قرارداد برف روبی به موقع منعقد نشده است.

شهرداری منطقه یک بیش از یک هفته درگیر حادثه برف بود و شهرداری از این منطقه خواست گزارشات کاملی به دفتر حناچی ارائه دهند. درباره این موضوع و حواشی آن با سید حمید موسوی، شهردار منطقه یک تهران به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است:

زوایای پنهان حادثه برف اخیر تهران چه بود و چرا دردسرساز شد؟

در این زمینه از مردم عذرخواهی می‌کنم البته علل و ریشه‌های این موضوعات را باید بیشتر برای مردم تبیین کنیم تا حوادث مشابه بعدی منجر به ارائه خدمات بهتر برای شهروندان شود. صرف اینکه تنها اکتفا به چند مورد جابه‌جایی، عزل یا رفتار احساسی و هیجانی شود، کافی نیست و این رویکرد به تنهایی نمی‌تواند مشکل‌گشای دغدغه‌های شهر باشد.

در این زمینه اگر بخواهیم واکاوی کنیم باید به گذشته شهر تهران برگردیم. به طور متوسط و معمول اصولاً در هر بارش شدیدی در سطح تهران طی دو دهه  اخیر چه باران چه برف مدیریت شهری از عنوان غافلگیری استفاده کرده و مجبور شده این اصطلاح را به کار گیرد.

برف اخیر دارای ویژگی‌های خاص دیگری بود که آن را از بارش‌های قبلی متمایز کرد. علیرغم اینکه نیروهای ما آماده بودند و بر اساس آنالیزهایی که انجام دادیم هر آنچه که پیمانکار باید حسب آنالیز از ماشین آلات و نیروی انسانی می آورد به کار گرفته شده است ولی با این وجود در لحظه  حادثه نتوانستیم آن طور که شایسته مردم است مدیریت کنیم .

علت آن هم این بوده که برف در پیک ترافیک صبحگاهی و در اوج تردد شهروندان به وقوع پیوست و منطقه یک حتی در روزهای معمولی و آفتابی هم ترافیک دارد. لذا آن روز که رانندگان از پارکینگ‌های خود خارج شده و به سطح معابر اصلی رفتند، عملاً برفی در کار نبود و دوربین‌های کنترل ترافیک‌مان نیز چنین موضوعی را نشان می‌داد ولی پس از قرار گرفتن شهروندان در ترافیک برف آمد و متأسفانه ماشین‌آلات پیش‌بینی شده ما که در مناطق مورد نظر برای موقع بحران در نظر گرفته شده بودند، نتوانستند از محل پارک خارج شوند لذا در آن روز مجبور شدیم از عوامل انسانی شهرداری استفاده کنیم و همه نیروهای خدمات شهری که شب قبل هم به واسطه رفت و روب و انجام مأموریت خدمات شهری خسته بوده و در زمان استراحت بودند دوباره بکارگیری شدند .

 حتی عوامل ستادی و نیروهای دفتری کارشناسی هم در ساختمان‌های شهرداری به سطح معابر اعزام شدند و از قابلیت نیروهای خدمات شهری مناطق دیگر هم کمک گرفتیم و توانستیم حدود ۲ هزار نیرو را در روز شنبه در سطح شهر بکارگیری کنیم تا مسیر بازگشایی و خودروها بتوانند تردد کنند.

البته علت بسته بودن خیابان در همان لحظات اولیه صبحگاهی فقط برف نبود، ولی وقتی که برف آمد شرایط خاص بود و زمین در ابتدای صبح بسیار سرد بود و برف خشکی که بارید طی چند دقیقه زمین را سفیدپوش کرد. در کمتر از ۴۵ دقیقه ۲۵ سانتی‌متر برف روی زمین داشتیم. شن مخصوص هم که در سطح معابر پاشیده بودند به‌دلیل قفل شدن معابر در زیر برف مدفون شد چون باید خودرو بر روی این شن مخصوص حرکت می‌کرد ولی این مسأله محقق نشده بود و زمانی که ترافیک روان شد و خودروها تردد کردند تازه شن عمل کرده و سبب آب شدن برف شد، البته که معتقدم می‌شد بهتر عمل کرد.

قطعاً در این مورد می‌توان از کلمه غافلگیری استفاده کرد چرا که علیرغم داشتن نیرو و ماشین‌آلات آماده به کار ، برف دردسرساز شد. به ندرت در شهر تهران در این ساعت بارش برف داریم و اصولاً شبانگاه برف می‌آید و تا پاسی از صبح ادامه دارد و در ابتدای روز  زمین سفیدپوش است. در برف اخیر زمانی که مردم از منازل خود بیرون آمدند هیچ اتفاقی رخ نداده بود و پس از دقایق اندک برف آغاز و شدت گرفت.

آیا هواشناسی روزهای قبل، گزارشی مبنی بر وقوع برف در پایتخت نداده بود؟

هواشناسی گزارش‌های مختلفی ارائه داد که جالب است. از شنبه تا چهارشنبه احتمال وقوع بارش اعلام شده بود و اوج بارش‌ها برای روز دوشنبه پیش‌بینی شد.

گزارشات هواشناسی درست نبود

یعنی دو روز پس از وقوع بارش برف و به نظر من هواشناسی هم غافلگیر شده بود چرا که اگر هواشناسی ساعت و روز بارش را به‌صورت نقطه ای و درست پیش‌بینی می‌کرد اقدامات به‌هنگام و مناسب‌تری انجام می‌گرفت و قطعا مدیران ارشد استان و مدیران ارشد کشور این ساعت و این روز را برای مدارس به ویژه منطقه یک و شمیران تعطیل اعلام می‌کردند.

بنابراین غافلگیری هواشناسی سبب شد مسئولان دیرتر از موعد مورد نیاز اقدام کنند. عدم پیش‌بینی دقیق توسط هواشناسی و ورود خودروها به داخل معابر اصلی و ساعت بارش که اولین روز هفته و شلوغ‌ترین روز بود، سبب بروز مشکلات شد و گلایه‌مندی شهروندان را به همراه داشت. هواشناسی پیش بینی بارش برف را داشت اما نه با این وسعت و حجم و اعلام کرده بودن که اصل بارش روز دوشنبه است که ما شاهد بارش برف در این روز نبودیم.

فارغ از اینکه تقصیر را گردن یکدیگر بیندازیم و سعی کنیم فرار کنیم از مسئولیت خودمان یا صورت مسأله را پاک کنیم باید به موارد اصلی توجه کرد مثلاً اینکه با استفاده از ابزارهای نو و سایت‌های معتبر برای پیش‌بینی هواشناسی به خصوص بصورت نقطه ای و محلی بهره بگیریم تا در تخمین این اتفاقات پیش‌بینی صحیح‌تری انجام گیرد البته شاید برخی تحریم های ظالمانه مانع دستیابی به این تکنولوژی ها و امکانات شود ولی ضرورت دارد بروزرسانی انجام شود و همه ارکان مدیریتی اقدامات لازم را انجام دهند. شهرداری بخشی از این موضوع را می‌تواند مدیریت کند.

مدیریت بحران منسجم در حوادث نداریم

برق برخی از محدوده‌های منطقه یک قطع شده بود  این هم سبب بروز مشکلات شده بود، لذا نیاز داریم که در بحران مدیریت یکپارچه و منسجمی داشته باشیم که متأسفانه اکنون چنین چیزی را نداریم و باید بپذیریم که این موضوع دچار چالش است شاید همکاران من و یا دوستانم از این صحبت من ناراحت شوند ولی باید توجه داشت اگر به طور واقع‌بینانه به این مسأله توجه نکنیم و چاره‌اندیشی نشود در بحران‌های مشابه گرفتار خواهیم شد.

لذا به انسجام در مدیریت بحران و حوادث نیاز داریم. برخی برای اینکه موضوع را از گردن خود باز کنند اعلام کردند همه تقصیرها به دلیل تعلل شهرداری است در صورتی که این چنین نیست و دوربین‌های ترافیکی  این موضوع را تأیید نمی‌کنند. عکس‌ها و فیلم‌های ما نشان می‌دهد که حتی پلیس راهور هم در برخی نقاط نتوانسته خودروی خود را از پارکینگ خارج کند و باید بپذیریم این اتفاق حالت خاصی از بارش برف بود و نمی‌توانیم بگوییم که برف اینگونه نباشد و شرایط جوی تغییر کند.

تغییرات آب و هوایی در بسیاری از کشورهای دنیا این تغییرات را رقم می‌زند و سیل‌های بزرگ و بارش‌های غیرمترقبه‌ای را به همراه دارد، لذا ما باید آماده باشیم و چاره‌اندیشی کنیم.

گفته می‌شود عدم انعقاد قرارداد با پیمانکاران سبب تأخیر در برف‌روبی شده است. این موضوعی چقدر مورد تأیید است؟

صورتجلسه، قراردادها و مکاتبات انجام گرفته قبل از این حادثه موجود است و این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد. ما دقیقاً در دو ماه گذشته دو بار مناقصه برای پیمانکار برف‌روبی گذاشتیم پیمانکاری در مناقصات برگزار شده حضور  پیدا نکرد و ما مجبور شدیم در کمیته فنی منطقه تصمیم بگیریم .

با پیمانکاران قرارداد داشتیم

موضوع را به شرکتی وابسته به مجموعه شهرداری محول کنیم و علیرغم اینکه مقداری شبهه کار غیرمعمول وجود داشت و احتمال اینکه نهادهای نظارتی ایراد بگیرد نیز بود لذا بر اساس شرایطی که منطقه شمیران دارد و بارش‌های سال‌های قبل نیز زیاد بود، ما ریسک نکردیم و با شرکت وابسته قرارداد بستیم.

برای فرار از مسؤولیت اطلاعات غلط دادند

 ۲۲ آبان ماشین‌آلات  این شرکت مستقر شد، مستندات آن موجود است ولی اینکه چرا این موضوع قرارداد مقداری برجسته شد برمی‌گردد به روحیه مشکل را به گردن دیگران انداختن؛ این اتفاق از جانب برخی از همکاران ما که در لحظه وقوع برف مقداری غافلگیر شدند و سعی کردند با طرح این مسأله موضوع را به گردن دیگران بیندازند.  در صورتیکه نباید برای فرار از مسئولیت اطلاعات غلط به جامعه داد.

البته برخی از شهرداران نواحی  شنیده‌ام که این مسأله را بازگو کرده‌اند متأسفانه به طور طبیعی یک واکنشی رخ داد که در فضای مطبوعاتی و رسانه‌ای بازتاب بدی داشت در حالی که چنین موضوعی صحت نداشت و تا قبل از بارش پیمانکار سال‌های قبل را که قرارداد نداشت و الان پیمانکار خدمات شهری در ۴ ناحیه ما است، دعوت به جلسه‌ای کردم  و از آن خواستم فارغ از اینکه قرارداد دارد یا ندارد، ۱۰۰درصد ماشین‌آلاتش را مطابق آنالیز در سطح منطقه یک مستقر کند.

قرارداد داشتن با پیمانکار به معنای با خیال راحت خوابیدن نیست

ما قرارداد داشتیم و ایشان هم به خاطر اینکه حسن نیت خود را ابراز کند انصافاً ماشین‌آلات و امکانات خود را به میدان آورد البته در بحث پیمانکاری برخی از شهروندان و همکاران ما و حتی مسؤولین ما تصور دارند قرارداد داشتن با پیمانکار به معنای با خیال راحت خوابیدن است و شهر در امن و امان است در صورتی که اصلاً این چنین نیست و باید چاره‌های دیگری اندیشید.

با توجه به آنالیزهای انجام گرفته افزایش تعداد تجهیزات پیمانکاران در پاییز و زودتر از آغاز زمستان صورت گرفت. به طور متوسط از سال ۹۴ تا ۹۸ سالیانه حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبارات برای برف‌روبی داشته‌ایم ولی با توجه به شرایط و کاهش ارزش پول ملی و کاهش منابع امروز این رقم به ۵ میلیارد و ۹۰۰ تومان رسیده و رقمی نیست که پیمانکار همان خدمات مشابه را با اعتبار قبلی را ارائه دهد.

 ۱۰ برابربودن تجهیزات پیمانکار هم جوابگو نبود

طی پیشنهادی که به مدیریت ارشد شهرداری و برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران ارائه شد این بود که برای موضوع کلیدی و حیاتی شهر نیاز داریم به صورت متمرکز ماشین‌آلات تخصصی شهرداری را در زمینه برفر وبی قوی کنیم و بتوانیم تجهیزات را آنقدر ارتقاء دهیم که کمتر به پیمانکار نیاز داشته باشیم.

امنیت را نمی‌توان به پیمانکار واگذار کرد

 متأسفانه یک تصمیم قابل تأمل در سال‌های قبل رخ داده و آن این بوده که تمام امور شهر را تشخیص داده‌اند به دست پیمانکار بسپارند در صورتی که در موضوعات کلیدی شهر که امنیت شهر را می‌تواند نشانه گیرد باید توان شهرداری را افزایش دهیم.

هر چند اعتقاد دارم در جریان برف اخیر پیمانکار ما الحق و الانصاف تمام امکانات خود را به کار گرفت حتی امکانات زمستان را در پاییز به میدان آورد ولی امکان استفاده نداشت خیابان قفل بود و نمی‌توانست ماشین‌هایش را استفاده کند حتی ۱۰ برابر این تعداد تجهیزات هم اگر پیمانکار در اختیار داشت جوابگو نبود.

برای پیشگیری از حوادث مشابه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

آسیب‌شناسی در حال حاضر در حال انجام است و جلسات با شهرداران نواحی انجام گرفته تا شرایط مشابه برف گذشته رخ ندهد چرا که طبق گزارشات و پیش‌بینی‌ها مجدد برف سنگینی در پایتخت پیش‌رو است.

بکارگیری دو هزار نیروی انسانی برای برف روبی

هر چند که در برف اخیر غافلگیر شدیم ولی مناطق یک، ۲ و ۵ برف داشتند و بیشتر درگیر شدند و در سایر نقاط تهران به مراتب کمتر بود و این سبب شد که از نیروهای آنها نیز بهره‌مند شویم. ما ۲ هزار نیرو را در منطقه یک بکار گرفتیم و در غروب روز شنبه تمام معابر اصلی را باز کردیم، همان شب به معابر درجه ۲ و ۳ محلات ورود کردیم و در هر ناحیه حتی کوچه‌ها و فرعی‌ها را اعلام کردم پاکسازی کنند ولی اتفاقی که افتاد این بود که در این زمینه نیازمند ارتقا فرهنگ شهروندی و مشارکت جدی شهروندان هستیم و شهر را بدون مشارکت مردم به خصوص در زمان بحران های این‌چنینی نمی توان اداره مطلوب کرد و ضرورت دارد در مجموعه مدیریت شهری تلاش بیشتری انجام دهیم و با آموزش شهروندی، مشارکت شهروندان را بهتر و بیشتر از قبل جلب کنیم.

دو سال پیش اتفاق مشابه برف اخیر را در دوران شهرداری شهردار وقت داشتیم و آن زمان هم رسانه‌ها تیتر کردند که شهرداری غافلگیر شده و گفتند خود شهردار هم در برف گیر کرده است.

 شهرداری قبلاً هم غافلگیر شده بود

سال ۹۱ در زمان شهردار وقت هم برف شدیدی به وقوع پیوست و ترافیک ناشی از آن دردسرساز شد. در سال ۸۱ هم برف سنگینی به وقوع پیوست و در آن زمان که شهرداری تهران با سرپرست اداره می‌شد سه تا از معاونین خدمات شهری وقت مناطق یک، ۲ و ۳ همزمان عزل شدند.

بنابراین باید یکبار این موضوع واکاوی و چاره‌اندیشی شود و همه نیروها همگرا در یک راستا بکارگیری شوند. خیلی یکدیگر را متهم نکنیم و من فکر می‌کنم یک مدل خوب همکاری وفاق و کمک و انسجام را در برف اخیر تجربه کردیم. چرا که از مناطق دیگر هم پای کار آمدند. اینکه آیا منطقه نسبت به برف اخیر و ترافیک ناشی از آن بی‌تفاوت بوده با توجه به تصاویر موجود قابل بررسی است.

تمام عوامل مهم خدمات شهری در گروهی در فضای مجازی عضو هستند که هر روز صبح باید موقعیت خود را به من  اعلام کنند و یک ماه و اندی پیش قبل از وقوع برف اخیر به آنها پیام دادم که «با توجه به گزارشات ارسالی، عدم آمادگی نواحی کاملاً مشهود است.

آیا قبل از وقوع بارش برف به شهرداران نواحی هشدار داده بودید؟

اولتیماتوم آقای رئیس به معاونین

معاون خدمات شهری، رئیس خدمات شهری و خدمات شهری تدبیر کنند چرا که مسئول مستقیم شهردار ناحیه است و هیچ توجیه و دلیلی قابل پذیرش نیست اگر شب گذشته برف داشتیم تکلیف چه بود؟ هر ناحیه باید جهت شرایط خاص برنامه‌ریزی کند و منتظر گزارش اقدامات شما هستم» که در جواب برخی از نواحی کارهای زیربنایی انجام دادند و منتظر پیمانکار و … نبودند. خیلی از نواحی اقدامات مؤثری انجام داده و مدیریت کردند و برخی از شهرداران نواحی متکی به بخشنامه، قرارداد شدند و تنها تکلیف خود را انجام دادند در حالی که دفعه دیگر وظیفه مازاد تکلیف بر عهده گرفتند.در حالی که ما از آنها کار انقلابی و جهادی و یا حتی ویژه درخواست کرده بودیم.

سازندگان ساختمان‌ها پای کارآمدند ولی برخی شهرداران نواحی نه

برخی شهرداران نواحی لودر و بیل از ظرفیت محلی گرفتند از سازندگان فعال در سطح منطقه و ناحیه کمک خواستند و آنها در زمان وقوع برف دو کار برای ما انجام دادند یکی اینکه برخی از آنها ماشین‌آلاتی که داشتند در اختیار ما گذاشتند و توانستیم معابر را باز کنیم و دیگر اینکه عوامل کارگری خود را به کمک ما آوردند و تا شعاع ۱۰۰ متر از اطراف پروژه‌های ساختمانی خود را به همت کارگران مقیم و در محلشان پاکسازی کردند که این روش یک مدل مشارکت مردمی بود که برخی شهردار نواحی این ظرفیت را در نظر نگرفتند.

حاشیه‌سازی می‌کنند؛  قرادادها موجود است

خوشبختانه با تدبیری که از دو ماه قبل در منطقه انجام شد منطقه یک دارای پیمانکار برفروبی قبل از بارش اخیر برف بود و  مستندات آن هم اکنون موجود است که در قالب آن در ۲۲ آبان دستور کار بکارگیری امکانات برف‌روبی به مدیرعامل شرکت مربوطه ابلاغ شد.پس اینکه گفته می‌شود قرارداد موجود نبوده و منطقه فاقد پیمانکار برفروبی بوده است تنها حاشیه‌سازی است و در مدیریت بحران برف اخیر تلاش شد وارد این حاشیه سازی ها نشویم و کار جهادی انجام دهیم.

شایعه مسافرت خارجی آقای شهردار

نباید به شایعه ها پرداخت در همان روز شایعه شده بود که من تهران نیستم و یا در منطقه حضور ندارم که تصاویر منتشر شده در همان روز آن هم در ساعات ابتدایی مؤید حضور من در کنار نیروهای درگیر در برفروبی در سطح منطقه و در خیابان نیاوران و مدیریت در صحنه بحران است. حتی نیروهای ستادی را به معابر و خیابان‌ها فرستادیم تا در حد توان کمک کنند تا راه باز شود و این خیلی بی‌انصافی است که بگویند نیروهای شهرداری کم‌کاری کرده‌اند.

پارو تنها راه چاره بود

بسیاری از تجهیزات ما در ترافیک روز برفی نمی‌توانستند از محل خارج شوند حتی خودروی پلیس راهور نیز در محل مانده بود و تنها چاره برف‌روبی استفاده از نیروی انسانی و پارو کردن برف بود. اینکه بگوییم قرارداد و ماشین‌آلات کفایت نمی‌کند نیروهای ما انصافاً‌ کار کردند.

 اشکالی ندارد شمال‌شهری‌ها چند ساعت در ترافیک بمانند

در چنین شرایطی نیازمند به وفاق، همگرایی و مدیریت یکپارچه هستیم. در طی سالیان گذشته و در طی حداقل ۲۰ سال گذشته ، شهرداران وقت تهران را در شرایط مشابهی در زمان وقوع برف سنگین ، متهم به کم‌کاری کردیم. در حالی که نمی‌توان کاری کرد، در زمستان سال ۸۳ برف آمد و مردم ساعت‌ها در ترافیک ماندند و شهردار وقت یک جمله تاریخی اعلام کرد و گفت «اشکالی ندارد شمال‌شهری‌ها چند ساعت در ترافیک بمانند».

آیا شما هم می‌خواهید به حرف‌های آقای احمدی‌نژاد اکتفا کنید؟

خیر، می‌خواهم بگویم باید به دنبال ریشه‌یابی موضوع باشیم. اتفاقات مربوط به برف در زمان‌های مختلف رخ داده و محصول همه آنها ترافیک و غافلگیری بوده است. علت هم متکی شدن به پیمانکار و اینکه از نیروهای شهرداری غافل شده‌ایم.

  اخیرا پیشنهاد داده‌ایم نباید بدنبال قرارداد برف‌روبی با پیمانکار بخش خصوصی باشیم چرا که هر سال ضمن هزینه کرد دستاورد متناسب با آن دریافت نمی کنیم چرا که آنها نمی‌توانند کاری برای ما انجام دهند باید این بودجه را تقویت کرد تا ماشین‌آلات شهرداری ارتقاء یابد.

باید از  آتش‌نشانی درس بگیریم

آتش‌نشانی اگر در صحنه می‌رسد و خدمات ارائه می‌دهد به دلیل این بوده که در حال حاضر متمرکز توسط شهرداری اداره می‌شود. ولی اگر آتش‌نشانی پیمانکاری اداره می‌شد با چالش‌های فراوانی همراه بود. خیلی امیدوار هستم با توجه به روحیه‌ها در میان اعضای شورای اسلامی شهر تهران و عزم مدیریت ارشد شهرداری به زودی مشکلات با تجهیز امکانات رفع شود. البته تا زمان محقق شدن این موضوع قطعا به روش فعلی و مدیریت تمامی منابع در اختیار به‌ویژه به مشارکت مردمی هم تکیه می‌کنیم.

 همه این گزارشات را به شهردار تهران ارسال کرده‌اید؟

گزارش فعالیت‌ها و اقدامات به‌صورت کتبی و شفاهی برای شهردار تهران و اعضای شورای شهر ارسال شده است و در صورت لزوم گزارشات مبسوط و توضیحات لازم و پیشنهادات مجدداً در اختیار تصمیم گیران قرار می‌گیرد .

ما در شهرداری خود را خدمتگزار مردم می‌دانیم و این طور نیست که بگوییم اگر برف آمد ربطی به ما ندارد  و خود را مسئول ارائه خدمت بهتر و مطلوب‌تر به شهروندان منطقه یک می دانم و به همه مدیران این منطقه این موضوع را گوشزد کرده‌ام.

با کسی رودربایستی ندارم 

آیا برکناری و عزل به دلیل قصور در حادثه برف اخیر ادامه دارد؟

ما تا زمان حادثه نمی‌توانیم ادعا کنیم همکاران ما قصور داشته‌اند اما در زمان مدیریت بعد از بارش برف و هنگام برف‌روبی مقداری ناهماهنگی در چند ناحیه بود قبلاً به آنها اخطار داده بودم و اعلام کردم با کسی رودربایستی ندارم و اگر اتفاقی رخ دهد شهردار ناحیه مقصر است.

اغماضی در برخورد با خاطیان نداریم

شهردار ناحیه می‌تواند با بسیج امکانات در اختیار و استفاده از ظرفیت‌های نیروهای مردمی بحران را مدیریت کند ولی در دو ناحیه این موضوع انجام نگرفت و نباید از من توقع داشته باشند با دیده اغماض از این موضوعات بگذرم.

گفته شده بود اختلافات قبل از حادثه برف با برخی شهرداران نواحی سبب برکناری آنها شده است و وقوع برف تیر خلاصی بر فعالیت آنها بوده است،  آیا این موضوع صحت دارد؟

نه، اصلاً این چنین نیست. در زمان برف‌روبی مأموریت‌هایی برای برف‌روبی تعیین شده بود و دستورات خاصی برای مدیریت برف‌روبی اعلام شد ولی دوستانی که از فعالیت خود برکنار شدند به دلیل قصور در دستورات برف‌روبی بوده است.

بلافاصله پس از حادثه برف، ستاد بحران در منطقه یک تشکیل دادم و همه معاونین به عنوان جانشین من معین یک ناحیه قرار گرفتند. حتی معاون برنامه‌ریزی، اجتماعی، مالی و  شهرسازی که کار آنها غیرعملیاتی است به عنوان جانشین من در یکی از نواحی منطقه یک انتخاب و در محل مستقر شدند.

حدود یک هفته در محل کار ماندند و به خانه‌هایشان نرفتند تا گزارشات دقیق واصل شود و اقدامات به موقع انجام گیرد. معابر نیز به درجات مختلف تقسیم شد و برای جمع‌آوری سرشاخه‌ها نیز برنامه‌های عملیاتی انجام گرفت ولی در ناحیه ۴ در خیابان باهنر حتی تا ساعت ۱۱ شب اقدام مؤثری انجام نگرفت چند بار پیام ارسال کردم اقدام شود ولی آنگونه که باید و شاید اقدام نشد اگر غفلت می‌کردیم با پدیده یخ‌زدگی مواجه می‌شدیم و سرخوردگی و لیزخوردگی به مشکلات اضافه می‌شد.

برکناری شوکی برای همه مدیران بود

مجبور شدیم شوکی ایجاد کنیم تا یک نفر اقدام مؤثر انجام دهد بنابر این شخص جدیدی به عنوان سرپرست ناحیه ۴ منطقه یک منصوب و فرد جدید توانست اقداماتی بهنگام انجام دهد و دقیقاً ۱۲ ساعت پس از وقوع بارش برکناری انجام گرفت و ما نمی‌توانستیم ریسک کنیم و منتظر بمانیم شهردار قبلی اقدامی انجام دهد.

به شهرداران نواحی پیام داده بودم موظفید علاوه بر کارهایی که قبلا مأموریت داده بودیم ورودی مترو، بی‌آر‌تی، ایستگاه‌های اتوبوس، پیاده‌روها، مرکز تردد شهروندان، مقابل بیمارستان‌ها، مهدهای کودک، مدارس و مراکز آموزشی را از برف تمییز کنید چرا که در غیر این صورت روز بعد از وقوع برف لیزخوردگی برای شهروندان رخ می‌داد که پس از بررسی‌های ما مشخص شد که این اقدام انجام نگرفته و قصور صورت گرفته، مدیریت به خوبی انجام نشده بود لذا تصمیم گرفتم یکی دیگر از شهرداران نواحی را برکنار کنم تا اقدامات سریع تر انجام گیرد.

نیروهای خدماتی شهرداری نواحی با جان و دل کار کردند اما باید مدیران بالادستی هم مسؤولانه تر پای کار می آمدند که در اغلب نواحی منطقه این اتفاق افتاد اما در دو ناحیه مشکلاتی داشتیم. نه اینکه کارگران کار نکنند بلکه مدیریت و تصمیمات به‌هنگام از سوی مدیران دو ناحیه انجام نشد.

معاون خدمات شهری تمایلی برای ادامه کار نداشت

همچنین سرپرست معاونت خدمات شهری منطقه نیز که دوره سرپرستی اش پایان یافته بود و بعد از این اتفاقات تمایلی به ادامه کار در این مسئولیت نداشت جایگزین شد و مسئولیت معاونت امور شهری و محیط زیست منطقه به رییس اداره خدمات شهری این منطقه تا اطلاع ثانوی تفویض شد.

 

مقامات انتظار دارند مقابل خانه‌شان را پارو کنیم

حتی برخی از مسئولین ما انتظار دارند برف مقابل خانه‌های آنها را پارو کنیم و گمان می‌کنند باید برف کوچه‌ها را هم ما پارو کنیم در حالی که در دنیا حریم مقابل خانه جزء خانه‌ فرد محسوب می‌شود و خود فرد باید آن را تمیز کند و حتی در غیر این صورت صاحب خانه جریمه می‌شود.

۱۱ هزار تماس مردمی برای برف‌روبی

این موضوع در کشور ما نیاز به اطلاع رسانی دارد که مردم همکاری کنند طی سه روز اول پس از وقوع برف اخیر بیش از ۱۱ هزار تماس از سوی شهروندان با سامانه ۱۳۷ جهت برف‌روبی و رفع قطع درختان  داشته‌ایم که آمار بالایی است.

شهروندان حتی در استفاده از زنجیر چرخ یا آوردن لباس گرم در خودروی خود اقدامی انجام نداده بودند همه این موضوعات نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندان دارد. از طرفی هر چند که ما بیش از ۷۰۰ کامیون شاخه و سرشاخه درختان ناشی از بارش برف سنگین در پاییز و البته هرس درختان در این منطقه جمع‌آوری کردیم ولی برخی شهروندان همکاری لازم را نداشته و حتی شاخه‌های و سرشاخه های درختان حیاط منازل خود، ناشی از شکستگی و یا هرس درختان به پشت در خانه گذاشته تا شهرداری اقدام کند و همه این موضوعات باید فرهنگ‌سازی شود تا با یک اقدام جامع شاهد بروز چالش در زمان حوادث نباشیم.

 اکنون چه تمهیدات و زیر ساخت‌هایی آماده شده است؟

در بارش اخیر بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ تن شن مخصوص تهیه و در معابر پخش شد که بخشی از آن از ذخایر شن مخصوص در  سال گذشته باقی مانده بود و از ابتدای تشکیل ستاد برف روبی و قبل از برف اخیر نیز ۱ هزار و ۷۰۰ تن شن مخصوص در قالب ۲۱۶ هزار کیسه در مخازن زرد رنگ سطح منطقه و همچنین به صورت فلهای در معابر پر تردد و مقابل مساجد، مراکز آموزشی، تجاری  برای استفاده شهروندان دپو شده است.

 همچنین در ۲۵ ایستگاه نیزکه نواحی در نقاط حساس و برفگیر راه اندازی کرده و کیسه های شن جانمایی شده است. البته ۲ هزار تن شن مخصوص دیگر نیز در ۱۱ سایت برف روبی آماده استفاده به هنگام بارش هاست. ۲۰۰ ماشین آلات برف روب آماده ارایه خدمات است که علاوه بر آنها در موقع لزوم از سایر امکانات پیمانکاران در سایر بخش های خدمات شهری نیز می‌توانیم استفاده کنیم.

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن