صفحه اصلیمدیریت شهری

گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از پشت پرده قطع درختان نازی آباد و کوی پلیس

شهردار منطقه ۱۶ تهران گفت: برای جلوگیری از سقوط درختانی که خشک شده بودند، اقدام به قطع آن‌ها کردیم.

به گزارش شوراآنلاین، از حدود یک ماه پیش گزارشات مردمی ارسالی به باشگاه خبرنگاران جوان از اقدامات شهرداری منطقه ۱۶ برای خشکاندن و قطع برخی درختان در محله‌های نازی آباد خبر داد، قطع درختان در کوی پلیس و بازاردوم!

خبرنگار ما برای بررسی موضوع هم از کوی پلیس و هم از بخش‌هایی از نازی آباد بازدید به عمل آورد که در هر دو مورد، مواردی از قطع درختان را مشاهده کرد که اگرچه در کوی پلیس زمان قطع درختان قابل احصا نبود، اما در صبح روز نهم آبان ۹۸ در میدان اطلسی نازی آباد چند اصله درخت توسط شهرداری قطع شد که تا چند روز گذشته هم باقیمانده‌های آن بر روی زمین وجود داشت.

یکی از ساکنان میدان اطلسی نازی آباد با ابراز گلایه مندی از قطع چند اصله درخت کاج در این میدان گفت: این درختان هیچ مشکلی نداشتند و در حالی که مردم محل از وجود آن‌ها منتفع می‌شدند، شهرداری اقدام به قطع آن‌ها کرده است.

کاظمی / قطع درختان /

اما عبدالله سیفی ناظر فضای سبز ناحیه ۲ شهرداری منطقه ۱۶ گفت: سه درختی را که روز نهم آبان ماه در میدان اطلسی نازی آباد قطع کردیم، خشک شده بودند و برای این کار هم رأی کمیسیون ماده ۷ را دریافت کرده بودیم.

کاظمی / قطع درختان /

سیفی در پاسخ به این سوال که چرا در نگهداری از این درخت‌ها اقدامات لازم انجام نشد تا از خشک شدن آن‌ها جلوگیری شود،گفت: این درختان از گونه کاج بودند و ریشه آن‌ها هم به فاضلاب رسیده بود و چون ریشه کاج با فاضلاب ناسازگار است، همین موضوع موجب خشک شدن آن‌ها شد.

کاظمی / قطع درختان /

وی افزود: در این شرایط که درختان خشک شده بودند، اگر اقدام به قطع آن‌ها نمی‌کردیم، در صورت وزش باد سنگین ممکن بود کمر درختان بشکند و سقوط آن‌ها حادثه آفرینی کند، چنانچه در فروردین ماه امسال هم سقوط شاخه‌های خشک بر روی یک خودرو موجب حادثه آفرینی شد.

سیفی در ادامه به موضوع قطع درختان کوی پلیس نازی آباد پرداخت و گفت: این درختان عمدتا در پی بارش برف سنگین دو سال گذشته شکستند و سپس اقدام به قطع آن‌ها شد.

کاظمی / قطع درختان /

وی افزود: برخی دیگر هم به دلایلی نظیر برخورد با فاضلاب و آفت زدگی دچار خشکی شدند که ما با رأی کمیسیون ماده ۷ اقدام به قطع آن‌ها کردیم.

کاظمی / قطع درختان /

با این دلایل این سوال مطرح می‌شود که آیا سهل انگاری در حفظ درختان و فضای سبز شهری و انداختن قصور به گردن سوانح طبیعی و انسانی مانند بارش برف و فاضلاب می‌تواند بار مسئولیت را از شانه‌های مسئولان حفط فضای سبز بکاهد؟

علی محمد مختاری رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران پس از مشاهده تصاویر درختانی که در کوی پلیس نازی آباد قطع شده‌اند با رد سخنان سیفی مبنی بر اینکه قطع درختان به خاطر بارش برف دو سال پیش است، گفت: قطع کردن این درختان هیچ ارتباطی با بارش برف دو سال گذشته ندارد و شهرداری باید در این زمینه پاسخگو باشد.

رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به دستورالعمل‌های موجود برای درختان در زمان بارش برف گفت: زمانی که برف می‌بارد، شهرداری‌های مناطق باید درختان را برف تکانی کنند، لذا این طور نیست که به خاطر برف شکسته باشد.

وی با تأکید بر اینکه قطع درختان تنها با رأی کمیسیون ماده ۷ میسر است، گفت: در این شرایط هم پس از قطع باید درختان سالم جایگزین آن‌ها شود.

مختاری در ادامه به موضوع درختان میدان اطلسی نازی آباد که به خاطر خشکیدگی قطع شده بودند پرداخت و گفت: شهرداری منطقه موظف است که نسبت به حفظ گونه‌های گیاهی مراقبت کند، زیرا پیمانکاران از شهرداری پول می‌گیرند که از درختان نگهداری کنند و باید بابت پولی که می‌گیرند در زمان‌های مناسب عملیات هرس و کود دهی را هم انجام دهند.

رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران خاطر نشان کرد: اگر درختی خشک شود، پیمانکار وظیفه دارد که خسارت دهد و درخت سالم را جایگزین کند.

وی در واکنش به استدلال شهرداری منطقه ۱۶ مبنی بر اینکه علت خشکیدگی درختان کاج میدان اطلسی برخورد ریشه آن‌ها با فاضلاب بوده است، گفت: این حرف خیلی خنده دار است، زیرا ریشه کاج به صورت افقی و در سطح زمین گسترش می‌یابد و مانند سایر گیاهان به صورت عمودی و در عمق زمین رشد نمی‌کند، لذا برخورد ریشه کاج با فاضلاب امکانپذیر نیست و نمی‌توان علت خشک شدن را برخورد با فاضلاب عنوان کرد.

 

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه حفظ و صیانت از باغات و فضا‌های سبز در محیط‌های عمومی بر عهده شهرداری و در فضا‌های خصوصی مانند شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی بر عهده مالکان است، گفت: اگر درختان این فضا‌ها در پی اقداماتی خشک یا قطع شوند، مالکان مشمول جریمه و برخورد‌های قضایی می‌شوند.

کاظمی / قطع درختان /

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اگر گزارشی دریافت کنیم که نسبت به حفظ و نگهداری درختان کوتاهی می‌شود، حتما پیگیری می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر گزارشات نشان دهد که تعداد درختان مشمول ماده ۴ حفظ و گسترش فضای سبز است، قطعا با آن برخورد می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن