صفحه اصلیمدیریت شهری

واکنش معاون شهردار به آبگرفتگی های معابر پایتخت: مدیریت شهری بی‌خیال نیست/آب‌گرفتگی با منشأ کار عمرانی کمتر از ۱۰ مورد بود

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به این مطلب که به مردم قول می‌دهیم که مدیریت شهری در برابر آب گرفتگی و رفع مشکلات شهر بی‌خیال نیست گفت: بررسی نشان می‌دهد در کمتر از ۱۰ نقطه در شهر تهران آب‌گرفتگی به دلیل کار عمرانی بوده است.

به گزارش شوراآنلاین، صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درخصوص آب‌گرفتگی معابر شهری و اقدامات معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: بارش باران عموما برای پروژه‌های عمرانی مشکل جدی ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: نیروها و عوامل معاونت فنی و عمرانی در پروژه‌ها حضور جدی دارند و اگر به فرض باران شدت بیشتری پیدا کند اقدامات لازم را برای آسیب نرسیدن به پروژه‌ها انجام می‌دهند.

صبوری گفت: البته اگر باران خیلی شدید باشد شاید پروژه چند روزی اجرایش به تعویق بیافتد و مجدد کار از سر گرفته می‌شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درخصوص حضورش در مرکز کنترل ترافیک گفت: آب گرفتگی های سطح شهر تهران بررسی شد و حناچی هم به صورت سرزده به مرکز آمد.

وی افزود: در مرکز کنترل جاهایی که آب گرفتگی وجود دارد و منشا آب گرفتگی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا مشخص شود مشکل موقتی است و آشغال باعث بیرون زدگی آب شده است یا یک مشکل جدی است.

صبوری دیلمی با بیان اینکه در تهران ۵۳۰ کیلومتر شبکه اصلی آب‌های سطحی و ۱۰ هزار کیلومتر شبکه فرعی جمع آوری آبهای سطحی داریم گفت: مقدار این عدد خیلی بزرگ است و از سویی هم زباله باعث می‌شود تا این راه‌ها بسته شود.

وی ادامه داد: برخی موارد شاهد این هستیم تعداد معدود و اندکی از شهروندان خیال می‌کنند اگر شیشه آب را بیاندازند داخل نهر فرعی در حاشیه خیابان شریعتی اتفاقی نمی‌افتد اما این بطری باید راه خود را از آنجا بگیرد و بیاید پایین تا برسد به خزانه بخارایی.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران افزود: در برخی مواقع گرفتگی‌ها موقتی است و ناشی از زباله اما برخی جاها هم مشکلاتی دارد که ناشی از یک کار عمرانی است یعنی یک کار عمرانی باید رخ بدهد تا آن مشکل برطرف شود.

وی گفت: در مرکز کنترل ترافیک وقتی مستقر می‌شویم برای بررسی همین موضوع است و امروز وقتی موضوع را بررسی کردیم دیدیم نقاطی که شاهد آب‌گرفتگی هستیم با منشأ کار عمرانی کمتر از ده نقطه بوده است.

صفا صبوری دیلمی ادامه داد: این خیلی جای امیدواری دارد زیرا وقتی ما سال گذشته همین شرایط را داشتیم حداقل صد نقطه وجود داشت که به دلیل کار عمرانی دچار آب‌گرفتگی شده بود و اینها در طول یک سال برطرف شد.

وی گفت برای حل این حداکثر ده نقطه هم تماس‌هایی با معاونین خدمات شهری و فنی و عمرانی مناطق گرفته شد و دستوراتی برای رفع مشکل این نقاط صادر شد که فکر می‌کنم ظرف یکی دو روز آینده این مشکلات هم برطرف شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران افزود: البته یادمان باشد که رفع این مشکلات به معنای عدم آب‌گرفتگی در جاهای دیگر و نقاط دیگر نیست زیرا بخشی از آب گرفتگی ناشی از ورود زباله به مسیرها است.

وی ادامه داد: یک موضوع دیگری هم در بحث جمع آوری آبهای سطحی داریم که ما براساس یک ظرفیتی شبکه انهار را طراحی کرده‌ایم اما وقتی یک بار در یک سالی یک بارندگی خیلی زیادی در شهر رخ بدهد طبیعی است که مقداری بیرون زدگی آب وجود خواهد داشت.

صبوری دیلمی در خصوص مشکلات هندسی معابر شهری و تأثیر آن بر روی آب گرفتگی ها گفت: تقریبا چنین مشکلی نداشتیم و این موضوع را خیلی نمی‌توان به آب گرفتگی نسبت داد.

وی افزود: ما در سال ۹۷ یک نهضت جدی را برای رفع این مشکلات هندسی اجرا کردیم و تقریبا می‌توان گفت بیشتر این نقاط مشکلاتش مرتفع شده است و امروز نقاطی که پیدا کردیم که شاید منشأ فنی داشته باشد کمتر از ده نقطه در کل هفتصد کیلومتر مربعی شهر تهران بوده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: وقتی بارانی با شدت امروز صبح رخ می‌دهد و کل تایم پیک ترافیک را شامل می‌شود ما را کمک می‌کند تا نقاط مشکل دار شناسایی شود و بر طرف شود.

وی ادامه داد: یادمان نرود که شهر یک موجود زنده است و وظیفه شهرداری این است که در هر مشکل نقاط مشکل را شناسایی کرده و برای برطرف کردن آن اقدام کند و ما به مردم این قول را می‌دهیم که مدیریت شهری در قبال مشکلات بی خیال نیست.

منبع:فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن