اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

گزارش فارس از چرایی عدم انتشار حقوق واقعی مدیران شهرداری تهران

قرار بود در اردیبهشت امسال حقوق واقعی مدیران شهرداری در سامانه شفافیت منتشر شود، ۶ ماه می‌گذرد و این کار هنوز انجام نشده است. مشاور شهردار تهران وعده داد که تا پایان سال این امر محقق می‌شود.

به گزارش شوراآنلاین، در ۳۰ بهمن ۱۳۹۷  بهاره آروین عضو هیأت رئیسه شورای شهر در توئیتر خود نوشت که برای اولین بار مشخصات ۶۵ هزار و ۹۳۰ نفر از کارکنان شهرداری تهران و حقوق و مزایای مستمر مدیران شهرداری تهران بر اساس مبلغ درج شده در حکم مدیران و اطلاعات سفرهای خارجی کارکنان شهرداری بر روی سامانه Shafaf.Tehran.ir قرار گرفت و همه شهروندان به این سامانه دسترسی دارند.

نکته قابل توجه در این بارگذاری این بود که فقط حقوق پایه معاونان و مدیران شهری بر روی سامانه قرار گرفت. این در حالی است که حکم منتشره مزد گروه شغلی افراد است نه دریافتی آنها و در فیش حقوقی مدیران و معاونان حق جذب، مزد سنوات، اضافه کاری، بهره‌وری، تعطیل‌کاری، تعطیلی شیفت و غیره اضافه می‌‌شود و البته نباید از این نکته هم غافل شد که برخی از معاونان در سازمان‌های شهرداری به عنوان رئیس هیأت مدیره هستند و حق‌الزحمه و پاداش دریافت می‌کنند.

قرار بود در اردیبهشت سال جاری حقوق و مزایای کامل مدیران شهری و مزایای غیرمستمر معاونین و شهرداران مناطق منتشر شود. ۶ ماه از این اتفاق می‌گذرد و هنوز این امر انجام نشده است.

انتشار حقوق کامل مدیران در اردیبهشت ۹۷

همچنین بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در ابتدای سال خبر داده بود که تا پایان اردیبهشت حقوق دریافتی شهردار تهران، معاونین و شهردار مناطق در وب‌ سایت شفافیت درج می‌شود.

وی همچنین اعلام کرده بود که حداقل مبلغ دریافت شده، حداکثر دریافتی و میانگین دریافتی رده‌های مدیریت در سال ۹۷ نیز درج می‌شود.

آروین تأکید کرد که در وب‌سایت شفافیت، مبلغ دریافتی بر اساس رده مدیریتی و مزایای هفت‌گانه منتشر می‌شود و همچنین شیوه محاسبه مزایای غیرمستمر نیز منتشر می‌شود تا همه بدانند معاونین شهردار، شهرداران مناطق و نواحی بر چه اساس حقوق می‌گیرند.

تا پایان سال حقوق واقعی مدیران شهری اعلام می شود

گفته می‌شود فشارهایی در بدنه شهرداری وجود دارد که مانع از انتشار حقوق و مزایای کامل مدیران شهری می‌شود.

غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: از همه دستگاه‌های اجرایی درخواست داریم که به منظور شفاف‌سازی احکام حقوقی خود را منتشر کنند.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در حال حاضر احکام حقوقی را منتشر کرده است و  این اتفاق خوبی است.

مشاور شهردار تهران در خصوص عدم انتشار کامل حقوق و مزایای مدیران شهرداری تهران گفت: خیلی از رسانه ها پیگیر این موضوع هستند البته حق‌شان هم است اما بهتر است علاوه بر شهرداری از سایر دستگاه‌های اجرایی هم این موضوع را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری احکام را منتشر کرده است،‌گفت: به دلیل تعدد رده‌های مدیریتی و اینکه ۶۵ هزار پرسنل در شهرداری وجود دارد، انتشار کامل حقوق و مزایا زمان‌بر است و باید مقدمات لازم فراهم تا از بروز اشتباهات جلوگیری شود.

حقوق و دستمزد در شهرداری آئین‌نامه مخصوص دارد

مشاور شهردار تهران با تأکید بر این موضوع که شهرداری در بحث حقوق و دستمزد آئین‌نامه مخصوص به خود را دارد، گفت:‌شهرداری در این زمینه از قانون خدمات کشوری تبعیت نمی‌کند به همین دلیل در محاسبات حقوق و دستمزد نیروهای رسمی، قراردادی، مأمور و شرکتی پیچیدگی‌هایی وجود دارد که کار را زمانبر میکند.

راه‌اندازی سامانه شفافیت معماری و شهرسازی و تالار معاملات

 محمدی با اشاره به اینکه برخی از اطلاعات در دست انتشار ایراداتی داشت که نیاز به تصحیح و شفاف‌سازی مجدد را ضروری می‌کرد با تأکید بر این موضوع که در اولین فرصت حقوق و مزایای مدیران را به صورت کامل منتشر می‌کنیم گفت: شهرداری تهران گام‌های بزرگی در مسیر شفافیت برداشته است که از جمله آن می‌توان به راه‌اندازی سامانه شفافیت معماری و شهرسازی و تالار معاملات اشاره کرد. همچنین ملاقات‌های عمومی هم اینترنتی شده و شهروندان از ابتدا تا انتهای کار را می‌توانند رصد کنند.

محمدی اضافه کرد: تا پایان سال جاری حقوق و مزایای عموم رده‌های مسئولیت مدیران و کارکنان شهرداری به صورت کامل منتشر می‌شود.

شهردار تهران بر اساس مصوبه هیات وزیران حقوق می گیرد

بر اساس این گزارش حقوق شهردار تهران در سامانه شفافیت درج نشده است اما بر اساس قانون میزان حقوق شهردار دارای مصوبه هیأت وزیران است.

بهاره آروین عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: حقوق شهردار دارای مصوبه هیأت وزیران است و نمی‌تواند بیش از ۱۰ میلیون تومان دریافتی داشته باشد.

حقوق پایه برخی معاونان تغییر کرد/حقوق پایه برخی ثابت ماند

بر اساس این گزارش، البته مبلغ حکم برخی از معاونین در سال جاری تغییر کرده و مبلغ حکم برخی از معاونین همانند سال قبل است و مبلغ حکم معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران که همزمان سرپرست معاونت منابع انسانی است ذکر نشده است و در سامانه شفافیت اعلام شده در حال اقدام است.

یکی از شعارهای پنجمین دوره مدیریت شهری شفاف‌سازی است و معتقدند که باید همه چیز در شهرداری شفاف بوده و شهروندان بتوانند با یک کلیک به هر اطلاعاتی که می‌خواهند در شهرداری دسترسی پیدا کنند.

ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: یکی از افتخارات شورای پنجم برافراشتن پرچم شفافیت است و با جدیت به دنبال این موضوع است.

وی با بیان اینکه در مجموعه مدیریت شهری خیلی از مسائل مبهم و مشخص نبوده است، گفت: در حال حاضر بسیاری از مسائل شفاف شده است از جمله حقوق و مزایای مدیران شهرداری که البته در حال حاضر فقط حکم آنها منتشر شده است.

در همه جای دنیا مدیران شایسته حقوق بالاتری می گیرند

خداکرمی ادامه داد: این را هم بگویم که مدیران شایسته در همه جای دنیا دریافتی بالایی دارند چرا که اگر این افراد در بخش خصوصی مشغول به کسب و کار شوند چندین برابر حقوق سازمانی دریافت می‌کنند.

عضو شورای شهر تهران گفت:  باید حداقل رضایت این افراد کسب شود به همین دلیل حقوق و مزایای افراد شایسته بالاتر است و نباید این موضوع خلط شود که چرا برخی از افراد حقوق بالاتری دریافت می‌کنند.

شفاف سازی در برخی نقاط شهرداری کند پیش می رود

وی با تأکید بر این موضوع که تمام اقدامات به خصوص در حوزه مالی به صورت کامل در سایت شفافیت قرار می‌گیرد، گفت: اگر در برخی از حوزه‌ها شاهد کندی کار هستیم به خاطر سنگینی آن معاونت است که در گذشته شفاف نبوده است. به عنوان مثال یک معاونت بیشترین قرارداد را با پیمانکاران به صورت غیرشفاف داشته و حال اگر بخواهد این معاونت در مسیر شفافیت قرار گیرد زمان بیشتری صرف می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر این موضوع که حق مردم است که بدانند در شهرداری چه اتفاقی می‌افتد، گفت: باید تمام پرداختی‌ها به مدیران و همچنین پیمانکاران و غیره در سایت ‌آورده شود و اگر کسی سؤالی در ذهنش است با یک کلیک بتواند به تمام سؤالات خود دست پیدا کند.

شفاف سازی اولویت ماست

بر اساس این گزارش، مدیریت جدید شهری تأکید بر شفافیت دارد اما قرار بود از ابتدای سال حقوق و مزایای مدیران به طور کامل درج شود اما تاکنون این امر رخ نداده و ماه‌ها از وعده مدیریت شهری می‌گذرد و هنوز این امر محقق نشده است البته در سایر بخش ها نیز هنوز شفاف سازی کامل نبوده و نقایصی وجود دارد.

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن