مدیریت شهری

شورایاری ها و تکالیف شهروندی

/فرشید اسحاقی، مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه چهار/

فعالیت دور پنجم شورایاری های محلات تهران هفته گذشته در مراسمی رسمی در سالن وزارت کشور کلید خورد تا فصل تازه ای در تحقق مشارکت مردمی در اداره امور شهر رقم بخورد. نگاهی به سابقه و عملکرد ۱۶ سال گذشته شورایاری ها در محلات تهران نشان می دهد که یکی از موارد کمتر توجه شده در فعالیت شورایاران نقش این گروههای مردمی در شناساندن حقوق و تکالیف شهروندان در کاهش مشکلات زندگی شهری است و ضرورت دارد در این دوره فعالیت شورایاران مورد توجه قرار گیرد. آنجا که عمدتا شورایاری ها به دنبال طرح مشکلات و نقص های محله ها برای بهبود زندگی شهری هستند (که یکی از وظایف مهم شورایاران نیز همین است) لازم است در قامت یاران مدیریت شهری در شناساندن تکالیف شهروندی نیز ورود جدی داشته باشند و از شهروندان حقوق شهر را مطالبه کنند.

همانگونه که شورایاری ها در طرح موضوعات ریز و درشت محلات و درخواست های عمدتا به حق شهروندان با مدیریت شهری در ارتباط هستند، لازم است از سوی مقابل تکالیف و وظایف شهروندان در کاهش معضلات شهری نیز گوشزد و مطالبه شود تا در ارتباطی دو سویه شاهد بهتر شدن شرایط زندگی در شهر باشیم. دور جدید فعالیت شورایاری ها فرصتی مغتنم است تا همزمان با عزم مدیریت شهری برای کاهش مشکلات شهروندان در محلات، همراهی و اقدام شهروندان برای مشارکت در اداره امور شهر نیز محقق شود و بار دیگر شهرونددان برای داشتن محله ای خوب برای زندگی آستین بالا زنند. در تحقق این مهم حتی یادآوری موضوعات کوچکی مانند جارو کردن مقابل ساختمان محل زندگی نیز می تواند شروعی مهم باشد تا در پایان این دوره از فعالیت شورایاری ها بتوان شاهد اثر گذاری حداکثری این نهاد مردمی بود.

منطقه چهاربه عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین منطقه پایتخت با دارا بودن ۲۰ محله مشکلات و عقب ماندگی های توسعه ای بسیاری را پیش روی خود دارد که قعطا برای رفع آنها، حضور جدی و واقعی شورایاران در شناساندن حقوق و تکالیف شهروندی بسیار موثر است. منطقه ای با نیازهای زیرساختی فراوان در حوزه های بهداشتی، فرهنگی، خدماتی و ترافیکی که اکنون از محدودیت های مالی گرفته تا معذوریت های امکاناتی مدیریت شهری برای کاهش مشکلات محلات عاملی است که باعث شده تا نیاز به همراهی شهروندان برای رفع معضلات و آگاهی و شناخت تکالیف شهری خود بیشتر شده و شورایاران باید نقش کلیدی در این برهه ایفا کنند. موضوعات زیست محیطی، ترافیکی، انضباط شهری و … در محلات منطقه کاهش نیافته و حل نخواهد شد مگر با همراهی شهروندان و اینکه آنها بدانند چه تکلیفی در برابر شهر دارند و چگونه باید در اجرای آنها اقدام کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن