اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

سردار بیات خبر داد: شناسایی لیدرهای دستفروشی در معابر پایتخت/ بازداشت مظنونین به سرقت سردیس قیصر امین پور

/✍️مهناز دمرچلی/

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران، گفت: پیش از اجرای طرح ساماندهی دستفروشان تعدادی از لیدرهای فروش خیابان به دستفروشان شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش شوراآنلاین، سردار بیات فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران عصر امروز در نشستی با خبرنگاران به مناسبت هفته ناجا گفت: امیدواریم در هفته ناجا بتوانیم گزارش عملکردی از همکارانم را به مردم خوب تهران ارایه کنم.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران ادامه داد: رسانه باید پلی باشد بین آحاد جامعه و پلیس و به خاطر همین همیشه استقبال کرده ایم از تعامل و ارتباط با اصحاب رسانه.

وی افزود: من توفیق داشتم چند سالی را در معاونت اجتماعی ناجا با رسانه ها به صورت مستقیم حشر و نشر داشتم و به خوبی با رسانه آشنا هستم و می دانم با کمک رسانه چگونه می توان به مردم و آحاد جامعه کمک کرده و خدمت رسانی کرد.

سردار بیات گفت: یگان حفاظت شهرداری تهران قبل از سال ۹۲ در قالب یگان اجرایی شهرداری تهران انجام وظیفه میکرد و شرح وظیفه اش این بود که کلیه اموال و ابنیه و تاسیسات و امکانات و ساختمانهای فیزیکی دارای رده حفاظتی بود را حفاظت کند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران ادامه داد: بحث های انضباط شهری و اجرای احکام قضایی مربوط به ساخت و سازها و همچنین پاکسازی معابر از دستفروشان و بساط گستران از دیگر وظایف ما است.

وی خاطرنشان کرد: در اسفند سال گذشته طرح پاکسازی معابر از دستفروشان را در خیابان ولیعصر و تقاطع آن با خیابان انقلاب را به اجرا درآوردیم.

سردار بیات افزود: البته دستفروشانی که از این محل جمع شدند به محل های سرپوشیده منتقل شدند و اتفاقا آن افراد لیدری که اقدام به فروش خیابان کرده بودند هم دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران ادامه داد: اصل دستفروشی در قانون جرم نیست اما سد معبر و بستن پیاده رو و مانع ایجاد کردن حتما تخلف بوده و جرم محسوب می شود.

وی گفت: بسیاری از دستفروشان افراد بی بضاعت هستند و محل ارتزاقشان از همین مسیر است و ما اصلا برخورد را سرلوحه کار نداشتیم بلکه می خواستیم اینها را ساماندهی کنیم.

سردار بیات تصریح کرد: کسبه و مردم هر دو گروه از عملکرد پلیس در ساماندهی دستفروشان راضی بودند البته بعضی هم از کسبه گله مند بودند که البته در نهایت یک تعامل بین دستفروشان و کسبه ایجاد شده بود.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران ادامه داد: برنامه میان مدت و دراز مدتی هم برای ساماندهی دستفروشان داشتیم تا با توجه به عواقبی که بساط گستری می‌تواند داشته باشد جلوگیری شود.

وی افزود: با اجرای طرح ساماندهی دستفروشان حدود ۱۸ درصد میزان وقوع جرایم خرد در محل‌های مورد نظر کاهش یافت که این نشان دهنده اهمیت اجرای این طرح بود.

سردار بیات گفت: این طرح در منطقه یک حوالی میدان تجریش، منطقه ۱۳، منطقه ۱۹ بخش عبدل آباد، منطقه ۱۱ و منطقه ۶ محدوده چهارراه ولیعصر به اجرا درآمد.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح یک فقره درگیری هم با دستفروشان نداشتیم و اتفاقا از چند روز قبل از اجرای طرح لیدرهای این جریان که قلدری می‌کردند دستگیر شدند.

سردار بیات در خصوص سرقت تابلوهای تبلیغاتی شهری مجسمه‌ها و سردیس‌های سطح شهر گفت: ۴۴ مورد سرقت پایه‌های بنرهای تبلیغاتی سطح شهر وجود داشت که همگی کشف و ضبط شدند و سارقین آنها نیز دستگیر شدند. همچنین سردیس قیصر امین پور در منطقه ۲ برای بازسازی میدان این سردیس از وسط میدان جابجا و در مکانی نصب شده بود که از دید دوربین‌ها خارج بود و نظارت دوربینی وجود نداشت.

وی افزود: مکان جدید این سردیس خارج از دید دوربین بود و نمی‌توان برای یک سردیس نگهبان فیزیکی گذاشت. لذا سارقین از این فرصت استفاده کرده بودند و نسبت به سرقت این سردیس اقدام کرده بودند که خوشبختانه مظنونین به سرقت در بومهن دستگیر شدند.

وی ادامه داد: خود سردیس هم کشف شده و در مورد تابلوهای تبلیغاتی که به سرقت رفته بود افرادی که با کارفرمای خود اختلافی داشتند از این موقعیت استفاده کرده بودند که همگی دستگیر شدند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت مجسمه‌هایی که در سال‌های گذشته در تهران به سرقت رفته بود گفت: مجسمه‌های قبلی در سال‌های قبل به سرقت رفته بودند. در چند سال اخیر چنین مواردی نداشتیم و من در جریان پیگیری‌های گذشته برای مجسمه‌های قبلی نیستم.

به گفته بیات، گزارشی در مورد سرقت سردیس قیصر امین پور و با هدف پیشگیری از بروز چنین حوادثی به شهردار تهران ارائه شده تا تمهیدات لازم لحاظ شود. البته به گشت‌های انضباط شهری و یگان حفاظت هوشیاری دادیم که اگر کسی نسبت به جابجایی این مجسمه‌ها اقدام کرد حتما از افراد مجوز اخذ شود.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران در خصوص سرقت دیوارهای حائل صوتی حاشیه اتوبان‌ها نیز گفت: همه افرادی که در این سرقت‌ها دخیل بودند دستگیر و به جرم خود اعتراف کردن. البته در این مورد تحقیقات ادامه دارد.
وی تاکید کرد: اینکه حفاظت از مجسمه‌ها و سردیس‌های سطح شهر وظیفه کدام ارگان است قطعا وظیفه پلیس در حوزه کشف و دستگیری و همچنین اقدامات پیشگیرانه بر عهده شهرداری است. در حال حاضر مسئولین همه تمهیدات لازم را باید مد نظر قرار دهند که دیگر این اقدامات تکرار نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا