اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

استفاده از ظرفیت شهرداری‌ها برای توسعه مسکن

شهردار تهران به لزوم هم افزایی دستگاه‌ها برای حل مشکل مسکن اقشار کم درآمد اشاره کرد و گفت:سهم مسکن در سبد خانوار‌ها بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش شوراآنلاین، پیروز حناچی در بیست و هشتمین جلسه شورای معاونان، مشاورین و شهرداران مناطق که در باغ موزه قصر برگزار شد اظهارداشت: جا دارد یاد و خاطره عزیزانی که با رشادت‌هایشان در هشت سال دفاع مقدس افتخارات امروز را برای کشور به ارمغان آوردند، گرامی بداریم. همچنین، یادی کنیم از دلاوری های شهدای عملیات مرصاد، به ویژه شهید صیاد شیرازی که اگر نبود شاید در آن روزها اتفاقات دیگری رقم می‌خورد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات شورایاری ها عنوان کرد: در شرایطی که تمام آمارها نشان می داد در حوزه سرمایه اجتماعی ریزش شدیدی را تجربه خواهیم کرد، اتفاقی در شهر تهران افتاد که امیدوار کننده بود. برگزاری انتخابات شورایاری ها ماهیت درخواست های شهروندان را نشان داد و این در حالی بود که این بار تبلیغات چندان شکل کاغذی نداشت و بیشتر در فضای مجازی صورت گرفت.

شهردار تهران با بیان اینکه در اداره محلات باید به عرق محلی شهروندان توجه کنیم، ادامه داد: هر چه میزان مشارکت مردم در مدیریت شهری افزایش پیدا کند، هزینه های اداره شهر کاهش می یابد و در این شرایط می توانیم بسیاری از مشکلات شهر را با بهره گیری از ظرفیت سرمایه های اجتماعی برطرف کنیم.

حناچی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها تصریح کرد: اقدامی که در زمینه برگزاری انتخابات شوایاری ها انجام شد، از نظر اجرایی کارستان بود چراکه تاکنون در کشورمان تجربه برگزاری انتخابات الکترونیک آن هم به شکل گسترده را نداشتیم، اما این امر در تهران در قالب انتخابات شورایاری ها محقق شد. البته حمایت و پشتیبانی نهادهایی چون وزارت کشور نیز بسیار تاثیرگذار بود.

وی اضافه کرد: در جلسه اخیر دولت از شهرداری تهران برای برگزاری این انتخابات تقدیر شد. من نیز در آن جلسه مطرح کردم که یکی از ارزان ترین انتخابات ها را در کشور چه به لحاظ هزینه های مادی و چه از حیث معنوی، با حداقل امکانات برگزار کردیم. یادمان باشد در انتخابات دوره گذشته شورایاری، اختلاف نظر بین هیات اجرایی و هیات نظارت باعث شد اعلام نتایج یک ماه طول بکشد، اما در این دوره انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد و بسیاری از مشکلات به حداقل رسید.

شهردار تهران گفت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم برای اطمینان از اینکه هر شهروند تنها یک بار اجازه رای دادن داشته باشد، در چند نقطه برای دادن رای مجدد حاضر شد و در نهایت اطمینان یافت که امکان اخذ رای مجدد وجود ندارد.

حناچی خطاب به شهرداران مناطق عنوان کرد: در تصمیم گیری های محلی اعضای شورایاری ها را به مشارکت بگیرید و از آن ها در تصمیم گیری ها نظرخواهی کنید. اگر مردم ببینند که رای و نظرشان در محلات در قالب شورایاران لحاظ می شود مشارکت و فعالیتشان در محلات افزایش می یابد.

شهردار تهران با بیان اینکه در مدیریت شهری تا جای ممکن باید اولویت را به اقدامات موردنیاز مردم اختصاص دهیم، تصریح کرد: حتی اگر در محله ای مجبور به انجام کاری شدیم که مردم آن را قبول ندارند باید افراد را نسبت به ضرورت انجام کار قانع کنیم. اقناع سازی شهروندان در خصوص اجرای پروژه ها بسیار مهم است.

وی با اشاره به وضعیت درآمدها و هزینه های شهرداری تهران گفت: تلاش برای افزایش درآمد از مسیرهای درست و کاهش هزینه های شهرداری دو سیاست دائمی ماست؛ منابع ما محدود است و در این شرایط اولویت اقدامات با برنامه هایی است که مردم بیشترین اقبال را نسبت به آن ها نشان می دهند. در این زمینه ایجاد میادین میوه و تره بار و بوستان ها باید در اولویت طرح های توسعه ای قرار گیرد.

شهردار تهران همچنین بر حفظ حدود بوستان ها در تهران تاکید و بیان کرد: حفظ حریم بوستان ها و جلوگیری از ساخت و ساز در محدوده متعلق به این فضاها باید در دستور کار باشد، مردم نیز نسبت به این موضوع حساس هستند. زمانی که اولین بحران ما نفس کشیدن است اولین کار ما هم باید توسعه فضای سبز باشد. ساخت و ساز در حریم بوستان ها با توجه به حساسیت هایی که وجود دارد از بین بردن سرمایه اجتماعی است، در حالی که باید تلاش کنیم تا مردم در زمینه کاشت درخت و توسعه فضای سبز باهم رقابت کنند و آن را یک اقدام حسنه بدانند.

حناچی همچنین به جلسه اخیر هیات دولت و طرح مسکن اجاره ای پرداخت و گفت: اگر تاریخ چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کنیم، متوجه می شویم سهم مسکن در سبد خانوار در این سال ها از ۱۲ درصد به بالای ۵۰ درصد افزایش یافته است و اگر هر چه زودتر برای این امر تدبیری اندیشیده نشود، مسئله مسکن از موضوعی اجتماعی به موضوعی امنیتی تبدیل می شود.

وی افزود: در جلسه اخیر هیأت دولت در این زمینه راهکارهای زیادی مطرح شد ما هم پیشنهاد دادیم با حمایت دولت از ظرفیت شهرداری ها برای توسعه مسکن استفاده شود که از این موضوع استقبال و حتی پیشنهاد شد ظرفیت های قانونی برای تحقق این امر پیش بینی شود. البته به نظر من در ماده ۵۵ قانون شهرداری ها این ظرفیت وجود دارد و دولت هم آماده همکاری است؛ همه باید تلاش کنیم تا قدمی برای حل مشکل مسکن اقشار کم درآمد برداریم.

حناچی همچنین به برگزاری نمایشگاه الکامپ و دستاورد استارت آپ ها برای مدیریت شهری اشاره و عنوان کرد: همان طور که پیشتر رییس جمهور اعلام کرد، برخی از استارت آپ ها بیشتر از وزارتخانه ها اشتغال ایجاد می کنند. این پیام روشنی است مبنی بر اینکه باید بسترهای لازم برای فعالیت استارت آپ ها و استفاده از خدمات آن ها فراهم شود.

وی در پایان به برخی از وظایف کارمندان شهرداری در حوزه سدمعبر و مقابله با تخلفات پرداخت و گفت: ما وظایفی در این زمینه داریم که طبیعی است گاهی در اجرای آن با مشکلاتی مواجه شویم، اما باید تلاش کنیم برخوردهای احتمالی مدبرانه، هوشمندانه و کم هزینه مدیریت شود. در این ماموریت ها باید به جزئیات و ظرافت ها توجه شود و نیروها در این خصوص آموزش های لازم را ببینند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن