شورای شهر

عضو شورای اسلامی‌شهر تهران: تغییر نگاه نسبت به هنر خوشنویسی ضامن بقای آن است

عضو شورای اسلامی‌شهر تهران گفت: سرمایه گذاری در نسل جدید بویژه دانش آموزان و همچنین برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها در پارک‌ها، نگارخانه‌ها و فضاهای پر رفت و آمد هم می‌تواند روش موثری برای بقای هنر خوشنویسی باشد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مجید فراهانی در خصوص نمایشگاه خوشنویسان پیشکسوت معاصر در موزه خوشنویسی با بیان این مطلب افزود: برگزاری این نمایشگاه برای نخستین بار با حضور ۱۰ تن از اساتید به‌نام خوشنویسی کشور که جزو پیشکسوت‌ترین هنرمندان زنده حال حاضر کشور هستند، کار ارزشمندی است.

وی ادامه داد: آثاری که به نمایش گذاشته شده بسیار فاخرند و نمی‌توان برای آنها ارزش مادی تعیین کرد. مهم است که این آثار را قدرشناسی کرده و خط و خطاطی را که یکی از هنرهای کهن ایرانی است، حفظ کنیم.

فراهانی با بیان اینکه خط از جمله هنرهایی است که حتی در صورت نبود آفریننده آن، قابل شناسایی است، گفت: خط خوش جزو هنرهایی است که ویترین شخصیت فرد محسوب می‌شود و مردم از آن لذت می‌برند و امیدواریم که این نمایشگاه شروعی باشد برای اینکه این هنر بیش از پیش بویژه در نسل نویی که نسل دیجیتال است و با کتابت کمتر آشنایی داشته و بیشتر با تبلت و موبایل و فضای مجازی ارتباط دارد، ترویج شود.

عضو شورای اسلامی‌شهر تهران افزود: یکی از روش‌های حفظ این هنر کهن، تجلیل از هنرمندان بنام است که می‌تواند ضامن تداوم این هنر باشد. به سهم خودم از سازمان زیباسازی تشکر می‌کنم که ابداع کننده این کار بوده و امیدوارم این کار ادامه داشته باشد.

وی درباره اشاعه هنر خوشنویسی در شهر اظهارکرد: در گذشته کلاس‌های خط و خوشنویسی جزو جدانشدنی نظام آموزشی ما بود اما امروز کمتر به این مهم پرداخته می‌شود، به همین دلیل خط نسل جدید نسبت به نسل گذشته خط بهتری نیست. این کار باید از آموزش و پرورش شروع و به هنر خوشنویسی به عنوان یک درس الزام آور نگاه شود تا هر فردی که به مدرسه می‌رود بداند که این هنر را باید فرا بگیرد.

فراهانی افزود: همانگونه که در ادارات ما نوشتن نامه‌های اداری یکی از الزامات است فراگیری هنر خوشنویسی هم می‌تواند روشی الزام آور در نظر گرفته شود. سرمایه گذاری در نسل جدید بویژه دانش آموزان و همچنین برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها در پارک‌ها، نگارخانه‌ها و فضاهای پر رفت و آمد هم می‌تواند روش موثری برای بقای هنر خوشنویسی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا