شورای شهرصفحه اصلی

چندین طرح تحقیق و تفحص از شهرداری در دستور کار است

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه چندین طرح تحقیق و تفحص از شهرداری در دستور کار است،‌گفت: برخی مواقع به دلیل محرمانه بودن موضوعات سکوت کرده‌ایم.

به گزارش شوراآنلاین، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری درباره واگذاری املاک در دوره‌ای از شهرداری و پیگیری برای بازپس‌گیری‌، اظهار داشت: اوایل دوره پنجم در شورا مصوبه‌ای داشتیم که بر اساس آن طرحی از کمیسیون نظارت و حقوقی وجود داشت و شهرداری برای واگذاری حق بهره‌برداری املاک بر اساس آن باید از شورا مجوز بگیرد و همه موارد به شورا اعلام شود.

وی افزود: در مورد املاکی که پیش از  این واگذار شده بود جهت بهره‌برداری چندین جلسه با مسؤولان مختلف داشتیم و آمارهایی از سازمان املاک دریافت شد ولی اینکه ارائه نکردند و آمار در صحن آورده نشد، استدلال شهرداری این است که اقدامات به نتیجه قطعی نرسیده است.

* اجرای طرح‌های مختلف شهرداری باید ملزم به پیوست اجتماعی باشد

وی در مورد خیابان ۳۰ تیر و سوالی مبنی بر اینکه چرا این منطقه برای پیاده‌راه‌سازی پیوست اجتماعی ندارد،‌گفت:‌هر اقدامی در فضای شهری لازم است که با پیوست اجتماعی همراه باشد ولی به طور کلی در شهرداری این امر خیلی مسبوق به سابقه نبوده و اگر هم بوده چندان جدی گرفته نشده است.

سخنگوی شورای شهر تهران بیان داشت: در طرح‌های مختلف شهرداری نه صرفا طرح‌های مربوط به پیاده‌راه‌سازی حتی طرح‌های ترافیکی هم پیوست اجتماعی لازم دارند و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

وی در مورد سوال خبرنگار فارس مبنی بر انجام تحقیق و تفحص‌های صورت گرفته از شهرداری تهران اظهار داشت: این مسئله در دستور کار قرار دارد و مراحل مختلفی در این زمینه صورت گرفته است بر همین اساس فرآیندی در شورای شهر تعریف شده که البته طولانی‌مدت است و تعدادی از اعضا باید درخواست دهند و پس از اینکه تقاضا مطرح شد در هیأت تحقیق و تفحص مسئله مطرح شود و از زمانی پس از آن موضوع محرمانه می‌شود.

* چندین طرح تحقیق و تفحص از شهرداری در دستور کار است 

اعطا گفت:‌علت اینکه در مقطعی تحقیق و تفحص طولانی می‌شود این است که قانون می‌گوید موضوع باید محرمانه باشد و اکنون چند طرح تحقیق  و تفحص از شهرداری در شورای شهر در دستور کار است از جمله تحقیق و تفحص از شهرداری به دلیل مؤسسه همشهری و موضوع دیگر تحقیق و تفحص به دلیل املاک واگذار شده که هر کدام در مراحل مختلفی قرار دارند و اگر قرار باشد گزارشی ارائه دهیم به دستگاه قضا اعلام خواهد شد.

* بررسی موضوع حیات شبانه در هیأت مرکزی حل اختلاف 

سخنگوی شورای شهر تهران در مورد موضوع حیات شبانه اظهار داشت: در این زمینه مصوبه‌ای در شورای شهر داشتیم که شهرداری بر اساس آن ملزم به برنامه‌ریزی شد و اکنون در هیأت مرکزی حل اختلاف مسئله مطرح شده و جلساتی اخیراً برگزار شده است.

اعطا افزود: از طرف فرمانداری نامه‌ای به شورا آمده و تصمیمی در هیأت مرکزی حل اختلاف گرفته شده که بر اساس آن اتخاذ تصمیم در مورد حیات شبانه نیاز به بررسی بیشتر دارد و اتفاق آراء این بوده است که تصمیم جهت رفع ابهامات موجود باید انجام گیرد و بر اساس آن از فرماندار و رئیس شورای شهر نیز دعوت شده که در جلسه آتی هیأت مرکزی حل اختلاف شرکت کنند.

وی گفت: متأسفانه در زمینه موضوع حیات شبانه به صورتی عمل شده که در فضای عمومی به نظر می‌رسد اختلاف نظر جدی وجود دارد. کمیسیون مشغول بررسی این مسئله است و آنچه مشخص بوده این است که برای محقق شدن حیات شبانه باید زیرساخت‌ها فراهم شود ما هم تردیدی نداریم و باید با تعامل دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌مدخل تصمیم انجام گیرد.

اعطا در ادامه درباره سوالی مبنی بر اینکه طرح ترافیک جدید در پایتخت پیوست‌های اجتماعی برای آن در نظر گرفته نشده و اطلاع‌رسانی به شهروندان ضعیف بوده است، اظهار داشت:‌ما می‌پذیریم که به لحاظ اطلاع‌رسانی می‌توانستیم قوی‌تر و بهتر عمل کنیم. در حال حاضر بخشی از شهروندان اطلاعات کافی در مورد طرح جدید ترافیکی ندارند ولی باید توجه داشت که بخشی از این مسؤولیت بر عهده رسانه‌ها است و ما ابزار ویژه‌ای به غیر از بیلبوردها نداریم.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های اولیه اجرای طرح کاهش آلودگی هوا عملکرد مثبت و مؤثری داشت است به طوری که نسبت به قبل از اجرای آن طول ترافیک ۳۵ درصد با کاهش همراه بوده است . همچنین میزان ورودی خودروها کاهش ۲۴ درصدی به این محدوده داشته است.

سخنگوی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: البته برای اینکه جزئیات دقیقی از اجرای این طرح مشخص شود باید منتظر گذشتن زمان بیشتری حدود ۹۰ روز باشیم. همچنین به این مسئله توجه کنید که در روزهای ابتدایی اجرای این طرح چون پل گیشا نیز تغییراتی در آن حاصل شد و برداشته شد در ترافیک تأثیر گذاشت.

* نقد شورای شهر به شهرداری در مورد طرح جدید ترافیک

اعطا تأکید کرد: به نظرم اجرای طرح جدید ترافیک به لحاظ مطالعات و پیوست‌ها می‌توانست جدی‌تر بررسی شود و این نقد از جانب شورای شهر به شهرداری وارد است.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در زمینه اینکه گفته می‌شود افزایش عوارض ساخت و ساز، قیمت املاک، پارکینگ‌ها و مغازه‌ها را به شدت افزایش داده است و سبب ایجاد رکود شده است، گفت: در تهران حدود یک میلیون قطعه زمین داریم و در سال کمتر از ۱۰ هزار مورد تقاضا برای پروانه می‌شود که این رقم کمتر از یک درصد است و در واقع عوارض کمتر از هزینه برای هر مترمربع است.

وی عنوان کرد: این رقم عوارض تأثیر آنچنانی در قیمت ساخت و ساز ندارد مگر یکی دو درصد در برخی از مناطق و برخی در این زمینه جوسازی می‌کنند.

*رکود در مسکن ارتباطی با افزایش ساخت و ساز ندارد

سخنگوی شورای شهر تهران بیان داشت: برخی از ساخت و ساز از این طریق سود می‌برند و باید عوارض فعالیت‌شان را به شهر پرداخت کنند. در مورد رکود نیز باید توجه داشت که این مسئله ناشی از این است که برخی منتظر بودند شاید قیمت‌ها ارزان‌تر شود و باید به این مسئله توجه داشت که سازندگانی که از این حوزه سود هنگفت به نسبت کسب و کارهای دیگر می‌برند باید عوارض آن را به شهر پرداخت کنند.

اعطا تصریح کرد: کسانی که ۵ سال فعالیت اقتصادی در حوزه ساخت و ساز انجام داده و حق و حقوق شهر  را به نسبت سود پرداخت نکرده‌اند در واقع حق شهر را نداده و نباید در این زمینه تسامح کرد.

وی بیان داشتن: رکود به این موضوع مرتبط نیست و حتی همکاران اعتقاد به ضریب تعدیل نداشتند ولی ضریب تعدیل اعمال شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن