شورای شهرصفحه اصلی

معاونت شهرسازی شهرداری تهران محلی برای دور زدن قوانین

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای تهران از عملکرد معاونت شهرسازی گلایه کرد و گفت: این معاونت به محلی برای دور زدن قوانین و مقررات در راستای کسب درآمد بیشتر تبدیل شده است.

به گزارش شوراآنلاین، محمد سالاری پس از استماع گزارش معاونت شهرسازی با بیان این که کاش این گزارش پیش از ارائه در صحن در کمیسیون مورد نظر بررسی می‌شد چرا که امکان تبادل نظر در این وقت کم وجود ندارد گفت: شهردار سابق تهران در مصاحبه‌هایش بارها اعلام کرده بود که تا پایان سال ۹۷ فرآیند صدور پروانه کوتاه و هوشمند خواهد شد ، اما این فرآیند نسبت به گذشته طولانی‌تر، رانت پذیرتر و فساد آورتر شده که کمتر نشده است.

وی با بیان این که متأسفانه در دهه‌های گذشته معاونت شهرسازی به محلی برای تأمین در آمدهای شهرداری تبدیل شده که سبب شده این معاونت از مأموریت‌های اصلی خود غافل شود گفت: حتی این معاونت به محلی برای دور زدن قوانین و مقررات در راستای کسب درآمد بیشتر تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه ۱۱ سال از ابلاغ طرح جامع و هفت سال از ابلاغ طرح تفضیلی می‌گذرد اما خبری از بازنگری و طرح‌های موضوعی و موضعی نیست، گفت: در شورای شهر مصوب شده که باید طرح تفضیلی آسیب شناسی شود و میزان تحقق آن هم مشخص شود که تاکنون تحلیلی از این مسئله ارائه نشده است.

سالاری با بیان این که باید نرخ عوارض به روز رسانی می‌شد اما تعارضات نامتعارف و جدی در تعیین این نرخ‌ها وجود دارد به گونه‌ای که در یک بلوک شهری برخی از پلاک‌ها ۲۰۰ درصد و برخی ۲۰ درصد رشد داشته‌اند و حتی برخی نیز کاهش داشتند.

محسن هاشمی نیز در واکنش به این تذکرات گفت: آن طور که معلوم است اعضای شورا دلی پر از معاونت شهرسازی دارند و بهتر است در یک جلسه‌ای دیگر با هم به گفت و گو بپردازند.

وی با بیان این که از نظر ساختاری معاونت شهرسازی دارای مشکلاتی است به گونه‌ای حتی نمی‌تواند یک قرارداد امضا کند گفت: بهتر است شهردار در جلسه شورای اداری به جای آن که شرکت حریم بان را منحل کند این موضوعات را حل و فصل کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن