شورای شهرصفحه اصلی

هاشمی: تنها راه خروج از مشکلات ما همین مسیر اعتدال است

مراسم تجدید میثاق شهردار تهران، اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری تهران با آرمان های امام خمینی(س) پیش از ظهر امروز(یکشنبه ۱۲ خرداد ماه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در حسینیه جماران برگزار شد.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در این مراسم گفت: ۳۰ سال از ارتحال امام گذشته و ۳۰ سال معادل یک نسل فرض می شود. یعنی اگر نسلی اول انقلاب تازه به دنیا آمده، می شود گفت بار عاطفی حضور امام و یاران ایشان را بعید است که بتوانند حس کنند و آنچه مهم است، قطعا انتقال ابعاد فکری و تحلیلی ایشان است که باید روی آن کار جدی تری شود و جامعیت امام برای جوانترها کاملا تبیین شود. اگر ما این جامعیت را تحلیل و تفسیر نکنیم نمی توانیم علل اثرگذاری ایشان را در مسیر انقلاب و مردم تحلیل کنیم.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در تاریخ شخصیت های بسیار بزرگی داشته ایم، افزود: امام پنج شاخصه بزرگ دارد؛ فقیه، فیلسوف، عارف، اخلاقمدار بزرگ بود و مهمتر از همه اینها، تعاملات اجتماعی که ایشان می توانستند با جامعه برقرار کنند شاخصه ویژه ای به ایشان داده بود؛ که اگر درست تبیین شود می توان آثار ماندگاری و اثرگذاری ایشان را در نسل جوان امروز تبیین کنیم و آگاهی بیشتری به آنها دهیم.

وی در خصوص میراث اصلی امام اظهار داشت: آن چیزی که بسیار مهم است و می شود گفت که اصلی ترین آثار ایشان است، انقلاب اسلامی و نظام اسلامی و نظریه ولایت فقیه است. لازم است که ما در ۴۰ سالگی انقلاب به این موضوع هم بپردازیم و ببینیم که در چه شرایطی قرار داریم. آیا تمام مسائلی که در مورد ولایت فقیه و نظام اسلامی مطرح می کردند مورد پسند جامعه هست؟ اگر هست چگونه گسترش پیدا کند و اگر نیست تبیین شود و اگر اشکالی وجود دارد یا درست اجرا نشده، بتوانیم آن را طوری اجرا کنیم که این اثرگذاری و ماندگاری را در جامعه حفظ کنیم؛ به صورتی که هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت آن بررسی و اگر مسائل و مشکلاتی هست، برطرف شود.

هاشمی رفسنجانی با ذکر یاد یاران امام و شهدا، گفت: بین آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی و امام خمینی(س) رابطه مرید و مرادی بسیار جدی بود و من به عنوان فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی  این احساس را داشتم که مبنا و رمز و راز این رابطه خصلت اعتدالی هر دو این بزرگواران بود. یعنی امام خصلت اعتدالی خودشان را به آیت الله هاشمی رفسنجانی منتقل کرده بودند و این حس را داشتم که ایشان این حس را درک کرده است.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: تنها راه خروج از مشکلات ما همین مسیر اعتدال است و من امیدوارم شما نیز این مسیر را دنبال کنید تا جامعه از مشکلاتی که ایجاد شده عبور کند و به رفاهی که به مردم قول داده ایم برسیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن