اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

مدیرعامل ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای تهران: ۱۵ درصد خودروهای درحال تردد تهران فاقد معاینه فنی هستند

مدیرعامل ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای تهران گفت: روزانه ۱۰ تا ۱۵ درصد خودروهای در حال تردد در تهران فاقد معاینه فنی هستند و با دوربین جریمه می‌شوند‌.

سیدنواب حسینی‌منش مدیرعامل ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای تهران در ارتباط با آلایندگی خودروها، اظهار داشت: خودروهای دو شرکت سایپا و ایران‌خودرو متأسفانه کاتالیست استاندارد و تعریف‌شده‌ای نداشته و این مسأله در حالی است که بر روی کاتالیست خودرو درج شده فاقد الزام آلایندگی است.

وی در مورد اینکه جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی ۵۰ هزار تومان است و آیا این میزان جریمه کافی است، افزود: جرایم مربوط به معاینه فنی صرفاً برای تلنگر است و به نظرم فشار بر روی خودروساز و نه بر روی مردم باید باشد.

حسینی‌منش افزود: میزان مردودی‌های معاینه فنی خودروها سال گذشته ۴۲ درصد بود که نسبت به میانگین کشوری بالاتر بوده و این مسأله به دو دلیل اجرای معاینه فنی برتر در تهران و دقت بالاتر در مراکز معاینه فنی پایتخت است.

مدیرعامل ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای تهران با تأکید بر اینکه در مراکز معاینه فنی تهران با کسی شوخی نداریم و حتی سفارشات بالادستی در این زمینه هیچ تأثیری ندارد، گفت: در صورتی که تخلفی رخ دهد برخورد جدی خواهد شد به عنوان مثال کارمندی با سابقه ۱۱ سال فعالیت به دلیل اینکه حیثیت و اعتبار مرکز معاینه فنی را زیر سؤال برده، اخراج به کار شد و در این زمینه هیچگونه ملاحظه‌ای نداریم.

وی بیان داشت: سال گذشته در تهران حدود یک میلیون و ۸۲۰ هزار خودرو معاینه فنی آنها صورت گرفت که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ مورد آنها معاینه فنی نوبت اول بوده و مابهالتفاوت مرجوعی‌هایی بوده که رد شده و دوباره به مراکز مراجعه کردند. همچنین حدود ۵۰۰ هزار پلاک تهرانی در خارج از تهران معاینه فنی شده‌اند که مجموع همه این موارد با یکدیگر همان یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو می‌شود.

حسینی‌منش گفت: قبل از اجرای طرح کاهش سالانه ۳۷۰ هزار مورد معاینه فنی انجام می‌گرفت و بعد از گذشت سه سال از اجرای این طرح با افزایش ۳۰۰ درصدی رشد معاینه فنی خودروها همراه بوده‌ایم.

مدیرعامل ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به اینکه روزانه میانگین ۱۰ تا ۱۵ درصد خودروهای فاقد معاینه فنی در تهران تردد می‌کنند و با دوربین جریمه می‌شوند، گفت: برای سال ۹۸ پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲ میلیون خودرو در تهران و شهرستان‌های مربوطه معاینه فنی آنها انجام گیرد که در ۲۰ روز ابتدایی سال جاری میزان معاینه فنی خودروها ۸ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشت و این در حالی بود که روزهای تعطیل امسال بیشتر بود.

وی با اعلام اینکه امسال معاینه فنی ۲ میلیون خودرو را رکورد خواهیم زد، گفت:‌در سال ۹۸ باید به سمتی پیش برویم که خودروهای آلاینده و بیش آلاینده اجازه تردد در محدوده شهری نداشته باشند که البته این مسأله فقط با اجرای معاینه فنی امکانپذیر نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن