مدیریت شهری

آغاز ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری/ انتشار نام رسانه‌ها در سامانه شفافیت

مشاور فرهنگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره جزئیات طرح ترافیک خبرنگاران توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش شوراآنلاین، علی پیرحسینلو در مورد جزئیات طرح ترافیک ویژه خبرنگاران در سال ۹۸ با بیان اینکه خبرنگاران برای ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری می‌بایست به سامانه «تهران من» وارد شوند، گفت: عمده خبرنگاران، سال گذشته در این سامانه ثبت نام کردند اما با این حال می‌بایست مدارک خود اعم از مدرک اشتغال به کار خبری در سال ۹۸ یا بیمه خبرنگاری و یا ۱۰ اثر خود را در قسمت «خدمات طرح ترافیک» که زیرمجموعه آن «خدمات خاص خبرنگاران و عکاسان» است، بارگذاری کنند.

وی با بیان اینکه امسال ثبت نام راحت‌تر شده است، گفت: این بار مسئولیت فرد متقاضی در هنگام ثبت نام پرسیده می‌شود و فرد متقاضی باید مسئولیت خود در رسانه را اعلام و مشخص کند که دبیر، سردبیر، خبرنگار، مترجم و… است.

پیرحسینلو با بیان اینکه طبق آئین‌نامه مصوب شورا طرح ترافیک تنها به خودرویی که به نام خبرنگار یا همسر وی است داده می‌شود افزود: در صورتی که خبرنگاران می‌خواهند برای خودرویی که به اسم همسرشان است طرح ترافیک بگیرند باید صفحه دوم شناسنامه‌شان را نیز در سامانه بارگذاری کنند.

مشاور فرهنگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد قیمت طرح ترافیک سال ۹۸ نیز با بیان اینکه طبق مصوبه شورا شاهد افزایش قیمت طرح ترافیک هستیم، گفت: افزایش قیمت در خودروهایی که دارای معاینه فنی عادی هستند ۱۵ درصد و برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر ۸ درصد است که به همین نسبت برای طرح خبرنگاران نیز افزایش می‌یابد. هر چند که خبرنگاران دارای تخصیص ۹۰ درصدی هستند.

پیرحسینلو در مورد سهمیه خبرنگاران نیز با بیان اینکه براساس مجوز شورای شهر ۲ درصد از ۱۰۳ هزار طرح ترافیک به خبرنگاران اختصاص داده می‌شود، گفت: امسال برای اولین بار در سامانه شفافیت علاوه بر انتشار نام خبرنگاران، دریافت کننده طرح ترافیک، نام رسانه و نهادی که آن‌ها معرفی‌نامه دریافت کرده‌اند نیز منتشر می‌شود.

وی با اشاره به حواشی سال گذشته در صدور طرح ترافیک برای نمایندگان مجلس و… گفت: تشخیص این موضوع که به چه کسی طرح داده شود یا نه؟ بر عهده رسانه است و اگر مدیرمسئولی برای فردی غیر از خبرنگار، بیمه خبرنگاری رد می‌کند و آن را به عنوان خبرنگار به ما معرفی می‌کند ما ابتدا نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که آیا به این شخص طرح داده شود یا نه؟ اما اگر مطلع شویم حتماً با آن برخورد می‌شود.

پیرحسینلو افزود: در سال ۹۸ با توجه به تجربه سال گذشته اعلام کردیم که به افرادی که شغل ثابت غیر رسانه‌ای دارند یا مدیر هستند و یا نماینده مجلس، حتی اگر نمونه آثار داشته باشند سهمیه خبرنگاری داده نمی‌شود و قطعاً با این روش می‌توان موارد سوءاستفاده‌ای را که سال گذشته ایجاد شد را هموار کنیم.

فرهاد خوانساری دبیر کارگروه طرح ترافیک خبرنگاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: ثبت‌نام سهمیه طرح موارد خاص، خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، عکاسان و تصویربرداران خبری از دیروز شروع شده و تا ۷ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

دبیر کارگروه طرح ترافیک خبرنگاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: متقاضیان سهمیه طرح ترافیک می‌توانند با مراجعه به سامانه تهران من به آدرس my.tehran.ir اقدام به ثبت نام کنند.

وی افزود: کسانی که در سال گذشته سهمیه طرح ترافیک دریافت کرده‌اند، تا زمانی که سهمیه جدید دریافت نکرده‌اند، می‌توانند از اعتبار سهمیه سال قبل استفاده کنند. تلاش ما این است که از اول خرداد سهمیه‌های سال جدید را به جریان بیندازیم، اما این احتمال وجود دارد که زمان بیشتری لازم باشد و استفاده از سهمیه‌های سال جدید از اول تیر آغاز شود.

خوانساری یادآور شد: دارندگان سهمیه طرح ترافیک سال ۹۷ نگران نباشند؛ چراکه درصورت اتمام اعتبار طرح سال قبل اطلاعیه صادر خواهیم کرد.

2bae14a2-f77c-439b-9274-0d094c4a1312_24_01_98_65gh6

وی تاکید کرد: در رابطه با سهمیه‌های طرح ترافیک، خودرو الزاما باید به نام خود فرد یا همسر او باشد و این مصوبه شورای شهر تهران است.

خوانساری در پاسخ به این پرسش که چطور در سال گذشته فرد می‌توانست برای پدر و مادر خود هم سهمیه طرح بگیرد، گفت: در سال گذشته هم مصوبه همین بود، اما ما بعضا اغماض می‌کردیم که این خلاف نظر شورای شهر و تخلف بود.

۱۲۰ هزار تومان، هزینه دریافت سهمیه طرح ترافیک برای موارد خاص

علی پیرحسین لو، مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره هزینه‌ای که باید برای دریافت سهمیه طرح ترافیک پرداخت کرد، اظهار داشت: متقاضیان باید هزینه تخصیص مجوز پلاک را پرداخت کنند که در سال گذشته صد هزار تومان بود و شورای شهر برای سال ۹۸ آن را تا ۱۲۰ هزار تومان افزایش داد. البته این هزینه برای همه سهمیه‌هاست و نه فقط سهمیه خبرنگاری.

وی درخصوص کارت بلیت‌هایی که به خبرنگاران واجد شرایط فاقد خودرو تعلق می‌گیرد، گفت: این کارت‌ها هنوز صادر نشده و اعتبار آنها فعلا مشخص نیست. البته این کارت‌ها حداقل اعتبار پارسال را دارا خواهد بود. در سال گذشته اعتبار کارت بلیت‌های خبرنگاران ۳۵۰ هزار تومان بود و در حال تلاش هستیم امسال اعتبار بیش از این باشد.

مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: طرح ترافیک برای خبرنگاران رایگان نیست. خبرنگاران دارای سهمیه باید روزانه یک دهم بقیه برای ورود به طرح مرکزی هزینه پرداخت کنند و در مورد طرح کنترل آلودگی هوا که از ابتدای تابستان اجرا می‌شود نیز باید یک دهم بقیه هزینه پرداخت کنند.

پیرحسین لو درخصوص طرح زوج و فرد گفت: تا پایان خرداد طرح زوج و فرد برقرار است و از اول تیرماه طرح کنترل آلودگی هوا اجرایی می‌شود. نرخ این طرح نصف نرخ طرح ترافیک است. ضمن اینکه افراد در هر فصل می‌توانند ۲۰ روز به صورت رایگان وارد محدوده دوم طرح ترافیک (طرح کنترل آلودگی هوا) شوند، اما این ۲۰ روز در صورتی برای آنان لحاظ می‌شود که در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشند و مشخصات خودرویشان در سایت باشد.

فرصت یک ماهه برای بدهی، فقط در صورت ثبت نام در سامانه لحاظ می‌شود

شایان ذکر است به خبرنگاران واجد شرایط که از سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران استفاده نکرده و یا خبرنگارانی که فاقد خورو هستند، کارت بلیت رایگان یک ساله برای وسایل نقلیه عمومی‌تخصیص می‌یابد.

گفتنی است، تعرفه‌های سال ۹۸ ورود به محدوده طرح ترافیک برای کسانی که سهمیه طرح ترافیک ندارند، از روز ۱۷ فروردین در حال اجراست.

با تصویب شورای اسلامی‌شهر تهران نرخ ورود به طرح ترافیک به میزان ۱۵ درصد افزایش یافته است.

یکی از تفاوت‌هایی که نرخ‌های امسال با سال گذشته دارد این است که بهای طرح ترافیک برای ساکنان محدوده در سال آینده ۵۰ درصد کمتر از بقیه تعیین شده است.

همچنین در مقررات جدید طرح ترافیک داشتن معاینه فنی برتر در میزان تعرفه پرداختی تأثیر زیادی دارد. بهای طرح ترافیک در سال ۹۸ برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر کمتر از ۸ درصد افزایش داشته است.

گفتنی است از سال گذشته و با تصویب طرح ترافیک جدید ساعات ورود و خروج به طرح در هزینه پرداختی توسط شهروند نیز دارای اهمیت شد. به این ترتیب که در ساعات اوج ترافیک یعنی قبل از ۱۰ صبح و پس از ۱۶ نرخ حضور در محدوده طرح ترافیک بیشتر از ساعات دیگر است. ملاک محاسبه حضور در ترافیک اوج یا غیراوج، اولین و آخرین مشاهده پلاک توسط دوربین‌هاست. این روال در سال جدید نیز ادامه دارد.

شهروندان تهرانی فرصت دارند تا یک ماه پس از حضور در محدوده طرح، هزینه آن را از طریق درگاه «تهران من» به نشانی my.tehran.ir  پرداخت کنند. اما پیش از آن می‌بایست در این سایت ثبت نام کرده و اطلاعات خودروی خود را ثبت کرده و اصطلاحاً دارای یک حساب شهروندی شده باشند. به این ترتیب شهروندان می‌توانند اطلاعات مربوط به ترددهای خود را با جزییاتی مثل هزینه، تاریخ، ساعت، دقیقه و ثانیه در سامانه مشاهده کنند.

دارنده هر خودرو پس از هر بار ورود به محدوده اول یا دوم طرح ترافیک تا یک ماه مهلت دارد، هزینه را بپردازد، در غیر این صورت، باید هم بدهی و هم جریمه راهنمایی و رانندگی را پرداخت کند. این یک ماه فرصت در صورتی لحاظ می‌شود که پیش از آن فرد در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشد. اگر اشخاص در سال گذشته ثبت نام کرده باشند، برای همیشه ثبت نام آنان دارای اعتبار خواهد بود.

به گزارش ایلنا، طرح ترافیک و زوج و فرد از ۱۷ فروردین ماه و از ساعت ۶:۳۰ صبح به روال سابق در حال اجراست و محدودیت‌های ورود به طرح زوج و فرد و طرح ترافیک از ساعت ۶:۳۰ صبح اجرا می‌شود. شهروندان تهرانی همچون پیش از تعطیلات برای ورود به محدوده طرح باید از طریق حساب شهروندی خود در سامانه تهران من my.tehran.ir اقدام کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن