صفحه اصلیمدیریت شهری

به مناسبت روز شهردار؛ شهرداران حکمرانان محلی

به قلم رسول کشت پور شهردار منطقه ۲ تهران

بیست و پنجم اسفند ماه یاد آور شهادت سردار مهندس مهدی باکری فرمانده لشکر ۳۱عاشورا است.

مهدی باکری یک‌سال بعد از برادرش حمید باکری، در عملیات بدر شهید و پیکرش در دجله مفقودشد.او دانش آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز بود و بعد از پیروزی انقلاب در مسئولیتهای مختلف مشغول انجام وظیفه بود وقتی جنگ شروع شد، شهردار اورمیه بود، دفاع از کشور در مرزها را مهمتر از شهردار بودن در اورمیه می دانست، هیاهوی میدان نبرد علیه تجاوز دشمن را به آرامش نسبی مدیریت شهری ترجیح داد و سالروز شهادتش بعنوان «روز شهردار »نام گذاری شده است.

امروزه شهرها و دیپلماسی پیش رو آنها میتواند تاثیر گذارترین پارامتر برای تولید ناخالص ملی باشد و شهرداران بعنوان «حکمرانان محلی »می توانند با ارائه نقشه راه، شاخص توسعه پذیری یک شهررا با سرعتی جهانی و مقیاسی محلی پیش ببرند.

اینک شهر تهران بعنوان مهمترین پایتخت کشور های اسلامی و خاورمیانه پرچم دار توسعه فرهنگ شهر نشینی و در صدد تحقق بهینه سازی کالبد شهر تهران با اهداف چهارگانه

۱-تأمین وپایدار سازی هوای پاک مبتنی بر توسعه حمل ونقل عمومی
۲-نگهداری از زمین و توسعه فضای های باز شهری ،کمربندفضای سبز پیرامون شهر
۳-افزایش تاب آوری شهر در مقابل بحرانهای طبیعی مبتنی بر توسعه پدافند غیر عامل شهری
۴-چشم انداز های شهری ،فلسفه وجودی شهرهاست .احیاء ،نگهداشت و توسعه چشم اندازها شهر هارویکردی برای باز آفرینی و به روز بودن آنهاست.

مجموعه مدیریت شهرداری تهران با اتکا به توانمندی منابع انسانی سازمان شهرداری ،آماده بستر سازی برای تغییرات کالبدی و سرزمینی کلان شهر تهران است .در این هنگامه که فقدان منابع مالی گریبان گیر اقتصاد شهریست ،هوشمند سازی و تولد استارتاپ های شهروند مدارانه، راهکاری همسو با اقتصاد مقاوتی میتواند آینده روشنی برای تحقق «تهران ،شهربرای همه » باشد.

روزشهردار بهانه ای برای یادآوردی خاطراتم بعنوان شهردار شهر اورمیه سالها بعداز شهادت شهید مهدی باکری است .
یادش گرامی باد.

این روز رابرتمام فعالان عرصه مدیریت شهری که همواره نتیجه فعالیت هایشان میتواند تاثیرات مستقیم بر سبک زندگی شهروندان داشته باشد، تبریک می گویم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن