شورای شهرصفحه اصلی

محسن هاشمی خبر داد؛ پیگیری طرح خانه باغ از سوی شورای شهر تهران

رئیس شورای اسلامی شهر تهران از پیگیری طرح خانه باغ از سوی شورا خبر داد.

به گزارش شوراآنلاین، محسن هاشمی در مراسم کاشت نهال «ایثار و امنیت» که صبح امروز در بهشت زهرا (س) برگزار شد، با تبریک میلاد امام محمد باقر (ع) و آغاز ماه رجب گفت: هفته منابع طبیعی و مراسم درختکاری برای توجه دادن بیشتر مسئولان و مردم به اهمیت حفظ محیط زیست است و این که درخت‌های بیشتری بکاریم تا هوای تهران سالم‌تر باشد.
وی افزود: در آستانه سال جدید خوب است یادی کنیم از شهدای دوران انقلاب و دفاع مقدس و نیز شهیدان بهشتی، رجایی و باهنر و همچنین شهدای حرم و همه آنهایی که برای استقلال و آزادی این سرزمین فداکاری کردند؛ از جمله آن‌ها امام راحل و مرحوم هاشمی رفسنجانی.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ارزش فضای سبز در تهران بسیار بالاست و ما در شورای شهر تلاش داریم در کنار درختکاری و گسترش فضای سبز باغ‌های تهران را هم حفظ کنیم، عنوان کرد: همان طور که می‌دانید جلوی تخریب این باغ‌ها گرفته شده است و مصوبه‌هایی که مجوز تخریب می‌داد لغو شده است. در تهران حدود ۴۷۳ پرونده درخواست مجوز برای تخریب بلاتکلیف بود و به همین دلیل شهرداری تهران استفساریه ای به شورا داد تا این پرونده ها تعیین تکلیف شوند که شورا بعد از دو ساعت بحث و بررسی به ۶۲ درخواست که تمامی مراحل درخواست مجوز آن طی شده بود و حتی بیشتر مبالغ عوارض آن که جمعا در حدود ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده بود، اجازه ساخت داد. شورا برای حفظ باغ های تهران طرح خانه باغ را در دستور کار دارد که با اجرای آن باغ‌های تهران حفظ خواهند شد.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که تنها با کاشت درخت نمی‌توان جلوی آلودگی را گرفت، گفت: بهترین راه برای کاهش آلودگی شهر تهران کاهش مصرف سوخت است که باید در این زمینه تلاش کنیم. همان طور که  می‌دانید ایرانی‌ها بیشترین سرانه مصرف سوخت را در جهان دارند و می‌توان با اقداماتی نظیر تقویت و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی کاری کرد که مردم کمتر به سراغ خودروهای شخصی بروند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این زمینه زیرساخت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است و می‌توان با تجهیز بیشتر ناوگان حمل و نقل عمومی مثل خرید اتوبوس و به جریان انداختن بیشتر واگن‌های قطار، حمل و نقل عمومی را گسترش داد تا جایی که بتوان به رکورد ۱۰ میلیون سفر در روز از طریق مترو و اتوبوس رسید.

هاشمی تصریح کرد: ساخت تونل به اندازه یک اتوبان ۵۰ باندی می‌تواند ظرفیت حمل و نقل عمومی ایجاد کند و البته در این زمینه زیرساخت‌های لازم ایجاد شده و همه چیز برای گسترش حمل و نقل عمومی فراهم است. از سوی دیگر هم با تلاش مهندسان تمامی مراحل ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه بومی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با درخواست از همه برای کمک کردن به شهرداری تهران برای حل مشکلات پایتخت گفت: خوشبختانه با تثبیت مدیریت شهری و حضور دکتر حناچی امیدوارم مشکلات شهر تهران به مرور حل شود.

وی در پایان اظهار کرد: ما در تهران نیاز به گونه‌هایی جدید برای درختکاری داریم که هم اکسیژن بیشتری تولید کند و هم مناسب آب و هوا و اقلیم تهران باشد که امیدوارم در این زمینه توجهات کافی صورت گیرد تا ضمن کاشت درختان، فضا به گونه‌ای طراحی شود که مردم هم بتوانند از این محیط‌ها استفاده کنند.

سرانه فضای سبز در تهران برای هر نفر ۱۶ مترمربع است

در این مراسم علی محمد مختاری، رییس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران نیز با تقدیر از رشادت شهیدان و صبر مادران شهید گفت: اگر آن رشادت‌ها وفداکاری‌ها نبود، امروز خاک کشور لگدکوب بیگانگان بود.

وی اضافه کرد: امسال در هفته منابع طبیعی ۱۲۵۰ هکتار در تهران جنگل‌کاری خواهد شد. قبل از انقلاب در تهران به ازای هر نفر یک مترمربع فضای سبز وجود داشت که خوشبختانه در سایه تلاش‌های صورت گرفته این مقدار به ۱۶ متر به ازای هر نفر رسیده است. قبل از انقلاب در تهران ۷۵ پارک وجود داشت و امروز این رقم به ۲۲۶۲ پارک افزایش یافته است.

مختاری به کمربند سبز تهران اشاره کرد و گفت: در دولت شهید رجایی تصویب شد که ۵ هزار هکتار از اراضی اطراف تهران فضای سبز شود، اما در سال ۷۳ رقم مصوب به ۵۰ هزار هکتار رسید که هم جلوی ساخت و سازهای اطراف تهران را بگیرد و هم بتواند اکسیژن شهر را تامین کند و خوشحالم که اعلام کنم تاکنون ۴۱ هزار هکتار فضای سبز در اطراف تهران ایجاد شده است.

وی اعلام کرد که در مناطق مرکزی تهران هم تعدادی از باغ‌ها تملک شده‌اند تا به فضای سبز و محل تردد عموم تبدیل شوند.

همچنین در این مراسم سعید خال – رییس سازمان بهشت زهرا (س) گفت: امسال ۱۶۷۰۰ متر مربع از محوطه بهشت زهرا (س) زیر کشت درختان سرو شیراز و زبان گنجشک می‌رود و امروز ۷۰۰ اصله درخت در این مراسم کاشته شد.

وی با بیان این که در هفته پایانی سال بهشت زهرا (س) میزبان ۳ الی ۵ میلیون نفر خواهد بود، عنوان کرد: تمامی تلاش ما این است که بهترین خدمات را به مردم ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا