شورای شهرصفحه اصلی

توصیه رئیس شورای شهر تهران به مهندسان در روز مهندس: توصیه‌پذیر نباشید!

رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ مهندسین باید سازه‌ها را با وسواس بسازند و نباید از دستگاه‌ها توصیه بپذیرند و باید براساس استاندارد اقدام به سازو کار کنند.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر ضمن تبریک روز مهندس گفت: امروز در تقویم روز مهندس نامگذاری شده است، شاید نقش مهندسان در فرایند ساخت و بهره برداری از شهر و مدیریت شهری موثرتر از سایر اقشار جامعه باشد، طراحی شهری، توسعه و بهره برداری از فضاهای شهری در حوزه دانش مهندسی است و به همان اندازه که توسعه و رونق شهر، محصول مهندسان است، ایمنی، صحت طراحی و پیش بینی پیامدهای بهره برداری در حوزه مسئولیت این قشر قرار دارد.

وی افزود:بعنوان یکی از اعضای کوچک جامعه مهندسان ایران، عرض می کنم، که هم نقش خطیر و حرفه ای این قشر در فرایند توسعه شهر باید از سوی همه دستگاههای مسئول اعم از شهرداری، دولت و دستگاه قضایی پذیرفته شود و هم جامعه مهندسی خود را در برابر چالش های شهر مسئول بداند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد:مهندسین مشاور ما که توانمندی های فنی وعلمی بالایی دارند، باید این مسئولیت اخلاقی را برای خود قائل باشند که توصیه پذیری از مقامات و دستگاه ها و تامین منافع کارفرمایان، منجر به نقض اصول علمی، مقررات فنی و استانداردهای زیستی در اماکن وفضاهای طراحی شده توسط آنان نگردد.

وی گفت:متاسفانه شاهد هستیم که عموم پروژه های مساله دار شهر تهران که فاقد پیوستهای ترافیکی، استانداردهای ایمنی یا پیش بینی های زیست محیطی، رفاهی و تامینی لازم هستند، با طراحی و بعضا دفاع مهندسین مشاور در نهادهای ذیربط اجرا شده اند، البته نقش مدیران و تصمیم گیرندگان و مسئولان این پروژه ها نیز نباید نادیده گرفته شود.

هاشمی خاطرنشان کرد:در حوزه اجرا نیز جامعه مهندسی ما بایست فراتر از ممر درامد، به توسعه شهری به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و مدنی بنگرد و بر رعایت استانداردها و تامین ایمنی در سازه ها و پروژه ها حین اجرا، با وسواس نظارت کند، مهندسان ناظر و مجری باید به عواقب عدول از استانداردهای کیفی بخوبی آگاه باشند و بدانند در موقع بحران یا سوانح طبیعی ، نقض این استانداردها تاوان سنگینی برای شهر و شهروندان بیگناه خواهد داشت.

رئیس شورای شهر تهران گفت:چالشهای موجود میان ساختارهای نظام مهندسی و دستگاه های حاکمیتی و همچنین برخی نقاط ضعف وسوء مدیریت در عملکرد گذشته ساختارهای نظام مهندسی موجب شده است مشارکت واعتماد جامعه مهندسین کشور به نظام مهندسی، نزول پیدا کند و در سالهای اخیر شاهد مشارکت حدود ده درصد مهندسان در انتخابات نظام مهندسی بوده ایم که نقش و اثرگذاری این نهاد را تضعیف کرده است.

وی در پایان اظهار داشت:امیدواریم نظام مهندسی با تجدید نظر در عملکرد گذشته و گذار از ایفای نقش حاکمیتی به نقش مدنی، بعنوان نماینده جامعه مهندسی که به لحاظ کمی یکی از بزرگترین اقشار مهندس در جهان می باشد، شان مهندس را در جامعه احیا نموده و نقش موثری در توسعه کیفی و بهبود شرایط زیست شهری شهروندان داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا