اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

جزئیات رونمایی از بزرگترین سامانه هوشمند حوزه منابع انسانی

نخستین جشنواره تجارب مدیران شهری با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، معاون منابع انسانی شهرداری، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران ارشد و شهرداران نواحی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی، این جشنواره با هدف اشتراگ گذاری تجارب برتر در حوزه های مختلف نواحی، تقدیر از تجارب برتر و نیز افتتاح دستاوردهای پانصد روزه معاونت توسعه منابع انسانی برگزار شد.

حناچی در این مراسم با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب گفت: در سازمانی فعالیت می کنیم که بزرگ ترین سرمایه آن منابع انسانی است و سرمایه های مادی هم در اختیار نیروی انسانی قرار دارد. امیدوارم بتوانیم از این سرمایه به بهترین وجه استفاده کنیم تا مشکلات زیادی که در مدیریت شهری وجود دارد، برطرف شود.

وی افزود: البته حل مشکلات نیاز به برنامه ریزی جدی دارد؛ انباشت نیروی انسانی در عین حال که می تواند یک تهدید برای سازمان باشد فرصت هم محسوب می شود. هم اکنون ۶۵ هزار و ۹۳۰ نفر استخدام شهرداری تهران هستند، در حالی که زمانی که وارد شهرداری شدیم این رقم حدود ۶۸ هزار نفر بود. هم اکنون نیز تعداد نیروی انسانی سیر نزولی خود را طی می کند تا سازمان شکل مناسبی پیدا کند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کنار تجربه های موفقی که در مدیریت شهری داشتیم باید به تجریه های ناموفق نیز بپردازیم و آن ها را به اشتراک بگذاریم تا آن اشتباهات دیگر تکرار نشود. هیچ عقل سلیمی از ما نمی پذیرد که در مدیریت شهری یک اشتباه را چندین بار تکرار کنیم.

حناچی بر مشارکت کارکنان شهرداری در خلق ایده های نو تاکید و تصریح کرد: سازمان های موفقی مانند گوگل برای ایده پردازی های جدید، پرسنل خود را تشویق می کنند و از روش های مختلفی در این زمینه بهره می برند. در یک سازمان هیچ ایده ای نباید تابو شود و هر چیزی را باید بتوان به نقد کشید.

وی ادامه داد: مدیران اگر نقدپذیر باشند و در برابر انتقادها گوش شنوا داشته باشند امکان تعالی خواهند داشت، در غیر این صورت در چنبره گردونه های باطل گرفتار می شوند. نشست های این چنینی برای خلق ایده های جدید است تا مشکلات سازمان به شکل های متفاوت برطرف شود.

حناچی در پایان به مدیران شهری توصیه کرد برای حل چالش هایی مانند منابع مالی ناپایدار، آلودگی هوا و ترافیک همایش های این چنینی برگزار کنند و این مسائل را به بحث بگذارند.

ابراهیم شیخ معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران نیز در حاشیه این نشست گفت:  امروز شاهد به بار نشستن زحمات و تلاش های گسترده ای هستیم که در طول ۵۰۰ روز گذشته با اراده ای مستحکم و تدبیری در خور تحسین صورت گرفته است که آثار آن در تعالی شهرداری تهران و تحقق انتظارات ذینفعان نقش ویژه ای خواهد داشت.

شیخ ادامه داد: جشنواره تجارب مدیران شهری تهران با درک ضرورت شناسایی دقیق مسائل و مشکلات شهری، تجارب صورت گرفته از شیوه های حل مسائل و آثار و تبعات بدست آمده از آن ها و همچنین درک همه جانبه ی عوامل موفقیت در مدیریت شهری، فرصتی را فراهم خواهد کرد تا بهترین تجارب در بخش های مختلف شهری شناسایی و به اشتراک گذاشته شود.

شیخ با اشاره به اینکه امسال  با برداشتن گام دشوار، ۱۲۲ شهردار ناحیه تجارب خود را در قالب بیش از ۲۱۰ تجربه به اشتراک گذاشتند گفت: امید داریم تا در سال های آینده زمینه و فرصتی فراهم آید تا سایر مدیران در سطح شهرداران مناطق و مدیران ارشد، در قالب یک متودولوژی علمی تجارب خود را به اشتراک گذارند.

معاون شهردار تهران تصریح کرد: در دنیای امروز حدود ۷۰ درصد از یادگیری های مدیران بر اساس تجارب کاریشان است و این در حالی است که تنها ۱۶ درصد از یادگیری ها تحت تاثیر تحصیلات می باشد؛ بنابراین سازمان های متعالی برنامه های گسترده ای برای ثبت تجارب و به اشتراک گذاری تجربه های مدیران و کارکنان دارند.

وی افزود: برایم خوشایند است که مقام معظم رهبری با نگاهی حکیمانه و تیزبینانه در سالهای گذشته به این موضوع دقت ویژه ای داشته اند و اشاره داشته اند که مدیران شهری تهران، دانش و تجارب حاصل از فعالیت های کاری خود را منتشر کرده و در اختیار سایر شهرها قرار دهند.

معاون توسعه منابع انسانی در بخش دیگر سخنان خود در خصوص دستاوردهای حوزه منابع انسانی گفت : در سوی دیگر برنامه ی امروز، شاهد اتفاقات و رویکردهای مثبت دیگر در حوزه منابع انسانی هستیم . ” سامانه جامع منابع انسانی شهرداری تهران” که قول بزرگ ما در معاونت توسعه ی منابع انسانی به شهروندان تهرانی، مدیریت شهری و نمایندگان محترم مردم تهران بوده ، پس از گذشت بیش از ۴۰۰ روز تلاش شبانه روزی به ثمر نشسته است که از امروز تقدیم شهروندان تهرانی خواهد شد؛ این سامانه اطلاعات منابع انسانی شهرداری تهران را به شفاف ترین وجه ممکن فرصت مدیریت و کنترل هوشمند منابع انسانی را ایجاد خواهد کرد و زمینه های مناسبی را برای ایجاد شهرداری هوشمند مهیا می کند.

شیخ افزود: سامانه شفافیت نیز از دیگر دستاوردهای ما در راستای شهرداری شیشه ای است که طی آن شهروندان می توانند اطلاعات مدیران و میزان دریافت حقوق و مزیای آنها را در این سامانه مشاهده نمایند.

وی ادامه داد: مجموعه مقررات، آیین نامه ها و دستورالعمل های حوزه منابع انسانی شهرداری تهران در قالب کتبی با نام ” در قانون منابع انسانی” به همت همکارانم به نشر رسیده است که مبنا و چارچوبی برای اداره بهینه منابع انسانی را در شهرداری برای ما میسر خواهد کرد؛ همچنین از دیگر معضلاتی که از بدو ورودم به شهرداری تهران شاهد آن بودم، شرح شغل و وظایف کارکنان در مناطق بود که با تلاش همکارانم شرح وظایف بسیاری احصا گردید و بر اساس آن مجموعه شرح شغل سازمانی مناطق ۲۲ گانه تدوین شد که رونمایی از آن نیز در دستور کار امروز ما قرار دارد. این مسئله فرصتی خواهد بود برای انتخاب شایسته، تربیت و پرورش نیروهای انسانی متخصص و بهبود عملکرد آتی ما در مناطق شهر تهران.

برگزاری کارگاه های تخصصی در حوزه های مختلف شهری، تجلیل از داوران و برگزیدگان جشنواره تجارب برتر، رونمایی از سامانه جامع منابع انسانی و سامانه اطلاعات پرسنل و مدیران در سایت شفافیت، رونمایی از مجموعه شرح شغل سازمانی مناطق ۲۲ گانه و کتب “در قانون منابع انسانی” ، از جمله برنامه های اجرایی در حاشیه این جشنواره بود.

این مراسم با حضور بیش ازهزار تن از مدیران شهری و دانشجویان، روز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه در سالن الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا