شورای شهرصفحه اصلی

محسن هاشمی: چرا باید روحانیت خود را محدود به مسجد و حسینیه کند؟

رییس شورای شهر تهران گفت: چرا روحانیت ما نباید بتواند با نسل جوان و قشری که بدلیل برخی حوادث، اتفاقات ورفتارها، دچار نوعی دین گریزی و دین زدگی شده ارتباط برقرار کند، چرا باید خود را محدود به مسجد و حسینیه کند؟روحانیت می تواند برای ارتباط با آنان، به فضاهای فرهنگی، ورزشی و اجتماعی برود، در فعالیتهای مدنی و خیریه نقش خود را پررنگ تر کند، در شبکه های اجتماعی و برنامه های عمومی حضورش را بیشتر کند و بتواند بخشی از این قشر را به سوی دین بازگرداند.

 

به گزارش شوراآنلاین، رییس شورای شهر تهران گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید دستاوردها  و برزمین مانده های انقلاب در توسعه شهر تهران بخصوص در بخش فرهنگی و حوزه فعالیت روحانیت را بررسی کنیم.

محسن هاشمی افزود: در دهه نخست انقلاب که مصادف با جنگ بود، نتوانستیم توسعه جدی در شهر ایجاد کنیم که یکی از عوامل آن تمرکز امکانات کشور روی دفاع مقدس و دومی تفکرات متحجرانه گروهی بود که توسعه زیرساختهای شهری مانند مترو را لوکس گرایی می دانستند اما در طول سه دهه اخیر شاهد توسعه پرشتابی در تهران بوده ایم.

هاشمی تاکید کرد: این توسعه با وجود انتقادات وارد به آن، دو ویژگی عمده دارد: نخست حجم گسترده فعالیتهای عمرانی و دوم توزیع عادلانه پروژه ها، به نحوی که طول بزرگراه های تهران در طول این سی سال ۱۲ برابر و طول مترو حدود هزار برابر شده و میزان زیرساختهای فرهنگی، هنری و ورزشی شهر، فضای سبز حاشیه ای و پارک‌های تهران، قابل مقایسه با ۳۰ سال قبل نیست.

رییس شورای شهر گفت: در برخی حوزه ها نظیر ساخت بزرگراه، به دلیل سیاست خودرومحوری حتی از برنامه و استاندارد هم فراتر رفتیم و در برخی حوزه های دیگر مانند زیرساختهای فرهنگی و هنری، میزان فعالیت عمرانی انجام شده از توانایی بهره برداری ما بسیار فراتر است و بخش مهمی از این امکانات وظرفیت در حال حاضر بدلیل نواقصی و تزاحم هایی که در ساختار فرهنگی مدیریت شهری داریم بلااستفاده است.

محسن هاشمی اضافه کرد: بخشی از این ظرفیت بزرگ بلااستفاده مربوط به محدود کردن قشرفعال فرهنگی جامعه ما به برخی قالبهای متداول است، بیش از صدهزار طلبه در کشور وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنها در تهران و قم ساکنند، اما ظرفیت و توان فرهنگی روحانیون ما، محدود به بخشی از مراسم مذهبی می شود، یعنی روحانیون ما از  ۱۲ ماه سال حدود یک سوم، رمضان، محرم، صفر و فاطمیه ، این یک سوم نیز محدود به قشر مذهبی و اکثرا میانسال جامعه و تحت الشعاع فعالیت مداحان با مخاطب ارتباط برقرار می کنند، درحالیکه ظرفیت حوزه های علمیه و تفکر شیعی که مبتنی بر عقلانیت، نوآوری و تطابق با زمان ومکان به تعبیر امام خمینی است، بسیار بیشتر از ظرفیت فعلی است.

هاشمی گفت: چرا روحانیت ما نباید بتواند با نسل جوان و قشری که بدلیل برخی حوادث، اتفاقات ورفتارها، دچار نوعی دین گریزی و دین زدگی شده ارتباط برقرار کند، چرا باید خود را محدود به مسجد و حسینیه کند؟ اگر بخشی از نسل جوان ما به مکان های مذهبی کمتر رفت و آمد دارند، روحانیت می تواند برای ارتباط با آنان، به فضاهای فرهنگی، ورزشی و اجتماعی برود، در فعالیتهای مدنی و خیریه نقش خود را پررنگ تر کند، در شبکه های اجتماعی و برنامه های عمومی حضورش را بیشتر کند و بتواند بخشی از این قشر را به سوی دین بازگرداند.

رییس شورای شهر تهران گفت: در رژیم سابق، روحانیت و حوزه های علمیه آرزو داشت فرصت فعالیت بیشتر را پیدا کند و امروز که همه درها وفضاها به روی مبلغین و وعاظ باز است، از ورود به بسیاری از حوزه ها خودداری می کند. البته شاید برخی بی اعتنایی ها و واکنشها موجب دلسردی طلابی شود که قصد حضور در این فضاهای متفاوت را دارند اما هم باید در روشهای تبلیغ و برقراری ارتباط با مخاطب تجدید نظر کنیم و هم نسبت به واکنشها سعه صدر داشته باشیم.

محسن هاشمی تاکید کرد: در میان وعاظ تهران بزرگانی وجود داشته اند که در بدترین شرایط فرهنگی و اجتماعی و سیاستهای دین ستیزانه حکومت سابق توانستند تاثیرگذاری زیادی انجام بدهند و طبیعتا همین انتظار از شما عزیزان وجود دارد.با این شرایط، نیاز به حرکتی متفاوت در حوزه مدیریت شهری داریم، روندی که هم مستقل از فضای سیاسی و جریاناتی باشد که در دو دهه گذشته موجب التهاب مدیریت شهری شده است و هم روزمرگی و عدم تحرک و تحولی که به دلیل شرایط انقباضی مالی و مشکلات منابع شهرداری در دو سال اخیر شاهد آن بودیم را تغییر دهد.

هاشمی گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی کشور و کاهش ارزش پول ملی، سفره خانوار و سطح رفاه مردم در یکسال گذشته دچار آسیب جدی شده است و این موضوع به افزایش نارضایتی عمومی از دستگاههای اجرایی انجامیده است، در این شرایط ما برای تقویت انقلاب، نیاز به ارتقاء سطح کارامدی و تحول در خدمت رسانی به مردم داریم، سیستم سنتی مدیریت شهری که به انبساط و تورم نیروی انسانی و بهره وری پایین عادت کرده، برای شرایط جدید ناگزیر از مهندسی مجدد و بهبود کارایی و اثربخشی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن