اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

ماجرای دوشغله های شهرداری تهران/ ادامه فعالیت معاونین حناچی قانونی است؟

چندی پیش ابلاغ شد که حضور دو شغله‌ها در شهرداری ممنوع است و این موضوع شامل حال اعضای هیأت علمی هم می‌شود. چند معاون شهردار عضو هئیت علمی هستند و معاون توسعه منابع انسانی شهرداری معتقد است این قانون شامل حال آنها نمی شود.

به گزارش شوراآنلاین، نمایندگان مجلس در سال ۹۱ طرح ممنوعیت اشتغال بیش از یک شغل را تصویب کردند. در ماده یک این طرح آمده است؛ دستگاه‌هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به دولت است، نهادها و مؤسسات عمومی دولتی و غیردولتی، شوراهای اسلامی شهر (در این بند عبارت و روستا حذف شده است) نهادها و سازمان‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند نمی‌توانند در دستگاه‌ها و نهادها بیش از یک شغل داشته باشند.

تدریس در دانشگاه‌ها استثناء طرح اشتغال در بیش از یک شغل بود و در ادامه بررسی جزئیات این طرح ماده ۲ آن بدون مخالف و موافق به صورت کلی تصویب شد. در ماده ۲ این طرح آمده است تدریس و پژوهش در دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی دارای مجوز از وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی از شمول این قانون مستثنی است.

در روزهای آخر دی‌ماه سال جاری  ابراهیم شیخ معاون توسعه و منابع انسانی شهرداری تهران طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که حضور دو شغله‌ها در شهرداری ممنوع است و  اعضای هیأت علمی نیز مشمول این قانون شدند.

در بخشنامه شیخ آمده است، با توجه به حساسیت و ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل برای هر شخص و مجازات‌های در نظر گرفته در قوانین و نظر به اینکه عضو هیأت علمی به صورت تمام وقت نیز شغل محسوب شده و اشتغال آنان به هر نحوی در شهرداری تهران از مصادیق تصدی بیش از یک شغل است (به استثناء  کارمندان مأمور به خدمت در شهرداری) این موضوع مجدداً‌ به تمامی مدیران و کارمندان مورد تأکید قرار دارد.

حسن رسولی عضو شورای شهر تهران بعد از صدور این بخشنامه واکنش نشان داد و گفت: در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری دو نوع عضویت وجود دارد یک عده که عضو موظف هیأت مدیره‌ها هستند و برخی اعضای غیرموظف اعضای موظف پست سازمانی دارند و در صورتی که شغلی در کنار این سمت داشته باشنددوشغله محسوب می‌شوند اما اعضای غیرموظف برایشان شغلی محسوب نمی‌شود.

به گفته خزانه‌دار شورای شهر بر اساس قانون اعضای هیأت علمی معاف از تصدی همزمان بیش از یک شغل هستند.

بر اساس این گزارش، برخی از مدیران و معاونان شهرداری تهران عضو هیأت علمی هستند.

محسن پورسیدآقایی متولد ۱۳۴۰ که از ۱۴ شهریور ۹۶ به سمت مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک و معاون شهردار تهران منصوب شد عضو هیات علمی است.

پورسید آقایی در  پاسخ به این سوال که بر اساس بخشنامه ابراهیم شیخ معاون توسعه و منابع انسانی شهرداری تهران آیا مشمول این قانون می‌شوید، گفت: خیر بنده مشمول نمی‌شوم.

همچنین محمدرضا جوادی یگانه که به تازگی جایگزین ولی‌الله شجاع‌پوریان در معاونت اجتماعی شهرداری تهران شده هم عضو هیأت علمی دانشگاه است.

تماس های مکرری با وی انجام شد تا نظر ایشان را جویا شویم ولی معاون جدید شهردار پاسخ نداد.

بعد از ابهامات زیادی که در این باره وجود داشت به سراغ ابراهیم شیخ معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران رفتیم.

وی در این باره گفت محمدرضا جوادی‌یگانه و محسن پورسیدآقایی هیأت علمی تمام‌وقت دانشگاه هستند. چون تعهد تمام‌وقت دارند برای ارائه خدمات آموزشی نمی‌توانند به صورت تمام‌وقت در دستگاه دیگر مشغول باشند مگر اینکه با حفظ وظایف آموزشی مأمور به دستگاه مقصد برای ارائه خدمات تمام‌وقت شوند.

معاون شهردار تهران ادامه داد: پورسیدآقایی و یگانه هر دو با حفظ وظایف آموزشی به شهرداری مأمور شدند اما اگر کسی بخواهد هم در دستگاه مربوطه تمام‌وقت باشد و هم در شهرداری بدون اینکه مأمور شود حضورش غیرقانونی است.

وی درباره حفظ وظایف آموزشی توضیح داد و گفت:‌در دانشگاه قانون داریم که اعضای هیأت علمی می‌توانند در دانشگاه واحدهای درسی خود را ارائه کنند و الباقی وقت خود را در محل کار جدید که به آنجا مامور شده اند، طی کنند.

شیخ در خصوص حقوق دریافتی این اعضا گفت: دانشگاه برای افرادی که به شهرداری مأمور شده‌اند صورتحساب می‌فرستد شهرداری هزینه دانشگاه را واریز و مابه‌التفاوت را به حساب فرد می‌ریزد یعنی این افراد یک حقوق می‌گیرند نه دو حقوق.

وی در پاسخ به این پرسش که چند نفر دیگر در شهرداری مشمول این قانون می‌شوند، گفت:‌ شهرداری ۶۶ هزار نیرو دارد؛ شاید کسی در جای دیگر شغلی داشته باشد و ما بی‌خبر باشیم. بر اساس این بخشنامه هر کسیدوشغله باشد مسئولیتش با خودش است.

این بخش نامه به تازگی در شهرداری تهران ابلاغ شده است و تاکنون کسی هم شامل آن نشده است.

منبع:فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. آقای یگانه اگر مأمور شده اند، چطور است که مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه هم هستند؟ مگر فرد مأمور می تواند در دانشگاه هم پست و سمت بگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن