شورای شهرصفحه اصلی

نایب رئیس شورا:پایش سلامت کارگران خدمات شهری اقدامی مهم و اساسی در تحقق شهری انسانی‌ است

نایب رئیس شورای شهر تهران در مراسم گرامیداشت روز پرستار در شرکت شهر سالم تهران: پرستاران سفیران و فرشتگان سلامتی برای شهروندان هستند که امید و سلامتی را در جان و روان انسان‌ها جاری می‌سازند.

به گزارش شوراآنلاین، ابراهیم امینی افزود: اخلاق حرفه‌ای به ویژه در میان پرستاران و کادر پزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا تبسمی که پرستار و پزشک با فعالیت خود بر لب بیمار جاری می‌سازد در روند بهبودی بیمار اثر بیشتری از دارو و درمان دارد. انتظار از پرستاران و کادر پزشکی این است که با نشاط، شادابی و مهربانی که لازمه انجام رسالت حرفه‌ای این مشاغل است، با بیماران و همراهان آنها برخورد داشته باشند.

وی ادامه داد: بخش مهمی از تحقق رفتار توام با نشاط و مهربانی پرستاران با بیمار و همراهان او به مسئولین برمی‌گردد که مسائل معیشتی این قشر زحمت کش را به نحو مطلوب تامین کنند. همچنین ضروری است با مدنظر قرار دادن استانداردهای جهانی که درخصوص تعداد پرستاران نسبت به بیماران وجود دارد، به تعداد استاندارد برسیم در حالی که در حال حاضر طبق آمار موجود، این میزان در کشور ما پنجاه درصد استاندارد جهانی است.

امینی گفت:از این آمار نتیجه می‌گیریم که پرستاران در ایران دو برابر خدمتی که باید را انجام می‌دهد و طبیعتا این مساله می‌تواند بر کارایی شغلی تاثیرگذار بوده و منجر به عدم ارائه خدمات به نحو مطلوب می‌شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد:انجام معاینات پایش سلامت برای ۱۷ هزارنفر از کارگران خدمات شهری و فضای سبز، روند پایش سلامت را در میان کارکنان شهرداری آغاز کنند که اقدامی مهم و اساسی در تحقق شهری انسانی‌ست و اقدامات دکتر چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم، اعضای هیئت مدیره و دست‌اندرکاران این مجموعه قابل تقدیر است.

وی افزود: اهمیت طرح پایش سلامت زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم طبق آمار بهداشت جهانی تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از کارگران در دنیا به امکانات و خدمات سلامت شغلی دسترسی دارند اما با اقدامات مجموعه شرکت شهر سالم، هشتاد درصد کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری تهرات از انجام عملیات پایش سلامت برخوردار هستند.

امینی ادامه داد:اعتقاد شورای شهر پنجم و مجموعه مدیریت شهری این است که انسان‌ها محور توسعه‌ی شهر هستند و نه ساختمان ها، برج‌ها و بزرگراه‌ها، بنابراین هیچ مساله‌ای در حوزه مدیریت شهری مهم تر از جان و سلامت انسانها نیست. شورای شهر رویکرد توجه به کرامت انسانی شهروندان درخصوص پرسنل شهرداری و سایر شهروندان را با جدیت دنبال می‌کند. شهری که در آن نسبت به جان انسان ها بی‌توجهی شود، شهروندان نمی‌توانند شهروندان پویا، خلاق و امیدواری باشند و توجه به روح و روان شهروندان راه رسیدن به این مهم است.

وی گفت: شورای شهر این رویکرد را جهت فراهم آوردن امکان استفاده تمامی شهروندان از امکانات و خدمات مدیریت شهری در بخش سلامت، در سطح کلان پیگیری می کند. سیاست شورای شهر و مدیریت شهری این است که ظرفیت‌های شهرداری برای بسترسازی و ایجاد ظرفیت‌های بیشتر و بهتر در حوزه سلامت به‌کار گرفته شود.

امینی افزود:معاینات پایش سلامت تنها ابزار و راهکاری برای رسیدن به شهری سالم به معنای واقعی کلمه است. در کنار پایش سلامت باید فرهنگ‌سازی در مواردی نظیر توسعه حمل و نقل ریلی و استفاده از دوچرخه که منجر به افزایش فرهنگ و کاهش هزینه‌های عمومی در بخش سلامت می‌شود نیز در این راستا ارزیابی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:معتقدیم باید تمامی حوزه‌های مدیریت شهری در زمینه فنی، عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و ترافیکی با مباحث ایمنی، بهداشت و سلامت اتصال داشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن