شورای شهر

تاکید دولت بر بازنشستگی شهرداران

عضو شورای شهر تهران گفت: معاون حقوقی ریاست‌جمهوری نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه‌ای به وزارت کشور و رونوشت آن را به مجلس ارائه کرده که بر اساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند.

به گزارش شوراآنلاین، مجید فراهانی با بیان اینکه  شب گذشته اعضای شورای اسلامی شهر تهران با مجمع نمایندگان تهران در مجلس، در ساختمان شورای شهر تهران جلسه ای برگزار کردند، گفت: در جلسه دو موضوع «سرانجام قانون ارزش افزوده» و «قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان» در دستور کار قرار گرفت.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در مورد قانون ارزش افزوده گزارشی تخصصی ارائه شد، که این لایحه در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و اعضای شورای شهر به‌خصوص الویری رئیس شورای عالی استان‌ها از این لایحه و تغییرات آن اعلام خطر کردند چراکه سبب تشریفاتی شدن شوراها می‌شود.

فراهانی افزود: در این لایحه عوارض به قانون تبدیل شده است و اختیار تعیین عوارض از شوراها گرفته و مالیات نیز به خزانه دولت ریخته می‌شود،: اساساً با این قانون یکی از اصلی‌ترین اختیارات شوراها گرفته می‌شود و شوراها فلج می‌شوند.

به گفته عضو شورای شهر تهران، قرار شد در جلسه هفته آینده کمیسیون اقتصادی مجلس، نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران و شورای عالی استان‌ها حاضر شوند و به بیان دغدغه‌های خود بپردازند.

وی در خصوص  قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و شمول و عدم شمول شدن شهرداران گفت:  جنیدی معاون حقوقی ریاست‌جمهوری نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه‌ای به وزارت کشور و رونوشت آن را به مجلس ارائه کرده که بر اساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند.

فراهانی یادآور شد: اعضای شورا استدلال‌های حقوقی خود را نیز مطرح کرده و عنوان داشتند که اساساً تغییر مدیریت به ضرر منافع تهران است و این در حالی است که شهردار تهران تازه به مسائل مسلط شده و پروژه‌ها نیز فعال شده است و این تغییرات مکرر که شورا نقشی در آن ندارد، ضربه های زیادی به تهران وارد می‌کند و اعضا استدلال‌های حقوقی خود را مبنی‌بر این‌که شهرداران جزء این قانون نیستند، بیان کردند.

وی بیان کرد: نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که تنها راه، ارائه طرحی دوفوریتی به مجلس است که این پروسه نیز بسیار سخت خواهد بود اما قول دادند که همه توان خود را به کار ببندند؛ هرچند که چند تن از نمایندگان مجلس نیز اشاره کردند که این قانون یک تحول مدیریتی در کشور ایجاد می‌کند و هزینه‌های خاص خود را دارد و عنوان کردند که برای استفساریه و استثنائات متعدد باید فکری کرد چراکه سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، صداوسیما و… نیز شرایط مشابهی دارند و بهتر است این قانون ولو این‌که تبعاتی داشته باشد، اجراء شود.

عضو شورای شهر تهران گفت: نمایندگان مجلس قول دادند که تمام تلاش خود را به کار ببندند تا با استفاده از راهکارهای قانونی موجب حفظ ثبات مدیریت در تهران شوند، وزیر کشور بنا دارد که استفساریه به مجلس بدهد و نمایندگان مجلس عنوان کردند که بهتر است استفساریه شامل حال همه شهرداران کلان‌شهرها و نه فقط شهردار تهران باشد، تا شاهد تبعیض نباشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن